Junioři: SPA - PLZ 4:2 - Série ještě nekončí!

SF5, sobota 9. 4. 2022
Sparta - Plzeň SPA - PLZ
Sparta: Krbeček – Tomov, Šindelek, Tůma, David, Tomek, Ducháč (C) – Senčák, Kubánek, Hauser, Krupička, O. Hrabík, Konečný, Ton (A), Vágner, Theimer, M. Vitouch, Zembol (A).
Plzeň: Vondraš – Houdek, Dolhý, Hamšík, Pánek, Kremláček, Malák (C), Kvasnička – Kopic (A), Adamec, Korčák, D. Soukup, Marcel, Kaiser, Malát (A), Ženíšek, Kuchárik, Dáňa.
Branky a nahrávky: 24. M. Vitouch (Zembol, Hauser), 34. Hauser (Zembol, M. Vitouch), 38. Senčák (O. Hrabík), 60. Zembol (Hauser, Konečný) - 23. Adamec (Malát, Kopic), 42. Malák (Dolhý). Rozhodčí: Pilný, Veselý - Bohuněk, Kis. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 347. Střely na branku: 28:36. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 4:2.
Sparťanští junioři úspěšně odvrátili konec sezony v semifinálové sérii proti Plzni, když zvítězili v pátém utkání 4:2. Svěřenci kouče Richarda Žemličky položili základní stavební kámen úspěchu zejména ve druhé třetině, kdy se prosadili celkem třikrát. Lví podíl na vítězství mají taktéž útočníci Petr Hauser s Jakubem Zembolem, kteří zaznamenali shodně jednu branku a dvě asistence. Šestý duel se odehraje v Plzni, konkrétně v pondělí 11. dubna od 17.00 hodin.

Sparťané vstoupili do pátého semifinálového utkání velmi aktivně a Vondraš musel být v pozoru už po necelých třech odehraných minutách. Plzeňský brankář ukryl střelu z levé strany kluziště a následně podržel svůj celek. Ondřej Hrabík v další sparťanské akci tečoval kotouč před plzeňskou brankou přesně do zadního mantinelu a brankář Vondraš nemusel zasahovat. Domácí hokejisté byli i nadále aktivní a v další dobré akci se ocitl Konečný. Sparťanský útočník mířil svou prudkou střelou z pravé strany hřiště nad plzeňskou branku.

V závěrečných minutách prvního dějství se plzeňští mladíci dostali do první větší šance zápasu. Náš tým se nemohl vymanit z obranného pásma a Malát se tlačil do dobré akce v útočném pásmu. Hostující útočník se však přes posledního bránícího hráče nedostal. Brankář Vondraš držel svůj celek, což platilo i v dalších minutách hry. Tomkova nebezpečná rána z mezikruží zaplula přesně do středu plzeňského brankoviště. V závěru první třetiny diváci v hale byli svědky hry čtyři na čtyři, ale na gól si všichni museli počkat do druhého dějství.

Plzeňští hokejisté se poprvé v utkání dostali do výraznější šance na startu druhé třetiny. Malát nebyl úspěšný, ale akce plzeňských hráčů ještě pokračovala a Václav Adamec svou přesnou střelou nedal Krbečkovi šanci zasáhnout. Talentovaný útočník zároveň poslal svůj celek do těsného vedení. Sparťané však vyrovnali za necelou minutu! Michal Vitouch se nejlépe zorientoval před plzeňským brankovištěm a bez větších obtíží poslal puk do sítě.

V dalším průběhu druhé třetiny se hosté dostali do nebezpečné situace v útočném pásmu. Nejprve Krbeček zastavil svižnou ránu z levé strany kluziště a posléze Malák neúspěšně stíhal útočníka Vitoucha, který udělal rychlý pohyb na střed kluziště a následná střela skončila zablokovaná. Sparťané se poprvé v utkání dostali do vedení v průběhu třiatřicáté minuty, kdy Petr Hauser překvapil svou střelou z kruhu brankáře Vondraše. Sparťané se v závěru druhé třetiny radovali ještě jednou. Útočník David Senčák se dostal před brankou ke kotouči a následně poslal puk do sítě.

Plzeňští hokejisté vstoupili do třetí třetiny aktivně a už v úvodní minutě posledního dějství dostali k dispozici krátkou přesilovou hru pět na tři. V ní se sice hosté neprosadili, ale v pokračující početní hře pět na čtyři se už indiáni radovali. Daniel Malák vystřelil z pravého kruhu pro vhazování a svou přesnou ranou nedal Krbečkovi šanci zasáhnout. Hosté mohli posléze i vyrovnat, když se jeden z hostí protlačil až do samostatného úniku, ale sparťanský brankář podržel svůj celek.

Domácí hráči rychle kontrovali, když se do přečíslení dvou proti jednomu dostal sparťanský útočník Konečný, jehož prudkou ránu v rychlosti zastavil svým zákrokem přesouvající se Vondraš. Sparťané již přepnuli na vyšší rychlostní stupeň a plzeňští hráči byli pod tlakem. Ton se svou střelou z pravé strany kluziště neuspěl, o pár chvil později mířil nepřesně v situaci dva na jednoho útočník Theimer. Pražané poté nevyužili klasickou početní výhodu po faulu Dolhého, ale v závěru utkání se ještě provinil obránce Hamšík. Jakub Zembol svou střelou od mantinelu poslal kotouč už do odkryté plzeňské branky. Sparťané porazili Plzeň 4:2 a další zápas v sérii je na programu v pondělí 11. dubna od 17.00 hodin.

Tobiáš Slavíček (HC Sparta Praha): "Víme, že každé další nezvládnuté utkání znamená pro nás konec sezony. Kluci ustáli psychický tlak a předvedli další velmi dobrý výkon. Utkání bylo kvalitní a vyrovnané, stejně jako ta předchozí. Plzeň měla možná opticky mírnou převahu, ale my hráli disciplinovaněji, zodpovědněji a konečně jsme využili šance, které jsme si vypracovali. Soustředili jsme se na svou hru a nenechali se rozhodit. Týmový obětavý výkon se skvělým brankářem v zádech nám zajistil prodloužení série. V pondělí se pokusíme o totéž."

Petr Vojan (HC Škoda Plzeň): "Do Prahy jsme jeli s tím, že chceme sérii ukončit. Začali jsme velice dobře, vedli jsme 1:0. Ve druhé třetině jsme bohužel snad z pěti střel dostali tři poměrně laciné góly. Musíme zabojovat v domácím prostředí, nechceme se vracet na sedmý zápas v sérii. Mrzí mě, že máme za pět zápasů tři otřesy mozku, sestavu bohužel lepíme. To už je ale otázka na někoho jiného."