CEB - SPA 2:3 pp - Také v Budějovicích vítězně

TsC3, úterý 11. 8. 2009
České Budějovice - Sparta CEB - SPA
České Budějovice: Turek - Vydarený, Havran, Melichar, Gřegořek, Ptáček, Macháček, Snopek, Poživil - Veselý, Červený, Hudec, Sailer, Šimánek, Melichárek, Hřebejk, Vak, Gulaš, Kotrla, Mertl, Květoň.
Sparta: Chábera - Gulaši, Vojta, Černošek, Bolf, Mrázek, Hanzlík, Vošmik - Kratěna, Broš, Látal, Hromas, Langhammer, Hrdel, Podlešák, Luňák, Tůma, Mrňa.
Branky a nahrávky: 28. Květoň (Mertl), 51. Vak (Macháček, Gulaš) - 24. Bolf (Hromas), 32. Hrdel (Bolf, Černošek), Langhammer (Hromas). Rozhodčí: Lacina - Polonyi, Kreuzer. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:1.
P r a h a - Ani napotřetí sparťané v přípravě nezaváhali a po výhře s Plzní si odvážejí znovu v rámci Tipsport Cupu vítězství také z jihu Čech. Pražané v pohledném utkání nad Českými Budějovicemi dvakrát vedli, ovšem domácí v obou případech srovnali. Za stavu 2:2 se tak rozhodovalo až v prodloužení, které ranou od modré uťal Langhammer.

Sparta přijela do Českých Budějovic bez řady opor, to domácí postrádali ze zkušených hráčů pouze Humla a Kůrku. Utkání mělo napovědět o tom, kdo postoupí jakožto vítěz skupiny do další fáze hokejového Tipsport Cupu. HC MOUNTFIELD sehrál v přípravě na svém ledě jediný zápas, ve kterém porazil Chomutov fotbalově 1:0. V utkání se Spartou sice branky také dlouho nepadaly, ale na nedostatek příležitostí si nikdo nemohl stěžovat. Hrál se důrazný hokej s velkým nasazením, o čemž svědčí i dvě menší potyčky, které museli rozhodčí řešit v průběhu první třetiny, na přípravné utkání nečekaná věc. A nechyběly ani šance. Ve 4. minutě pálil sparťanský Mrňa v situaci dva na jednoho jen vedle, na druhé straně odmítl otevřít skóre Gulaš. V rozmezí sedmé až sedmnácté minuty sehráli hosté hned čtyři přesilové hry, přesto v tomto mezidobí vzešlo největší nebezpečí z budějovické hole. V 10. minutě domácí centr Vak orazítkoval tyč Cháberovy brány. Spartě se hra v početní výhodě v první třetině vůbec nedařila.

Ve druhé třetině už ale ukazatel skóre dlouho odolávat nedokázal. Prvním střelcem utkání byl Lukáš Bolf. Hromasova rána ještě cíl nenašla, jak prostřelit Turka ukázal kolegovi až hostující obránce, Sparta šla do vedení 0:1. A nebýt Turka, ujali se Pražané brzy dvougólového trháku. Broš vyšťoural puk z chumlu těl před domácím gólmanem a Turek na poslední chvíli kotouč letící do brány zpacifikoval. A tak Jihočeši v 28. minutě vyrovnali. Hosté špatně střídali a v nabídnuté přesilovce nepohrdl Mertlovým přiťuknutím Lukáš Květoň. Ten si vybral odkryté místečko a perfektně pověsil puk pod víko – 1:1. Ve druhé třetině se oproti té první hokej uklidnil, což vůbec nebylo na škodu. Sparta se znovu dostala do vedení akcí, na kterou by byla i ta nejlepší hokejová učebnice krátká. Devět sekund ukrojila časomíra z času pro přesilovku a to stačilo hostům k vyšachování domácí obrany. Čistě vyhrané buly, Černošek předal puk na druhou stranu Bolfovi a odtud z první putoval kotouč křížně před Turka, kde Zbyněk Hrdel zakončoval do prázdné brány. Parádní souhra znamenala stav 1:2. Ve 32. minutě se znovu předvedl strážce domácí brány, Bolfovo nepříjemné nahození bylo hned několikrát tečováno, ale Turek předvedl výtečný postřeh. Do konce třetiny si pak vzali slovo Jihočeši, ale Chábera Spartu podržel při zakončení Květoně i Sailera.

I do třetí třetiny vstoupili aktivněji domácí a hnali se za vyrovnáním duelu. Červenému se srovnat při dorážce Veselého střely ještě nepovedlo. A neúspěšný byl i Kotrla, i když s jeho zakončením mohl Chábera těžko něco dělat. Vystřelený puk se odrazil od zadního mantinelu přímo na hůl domácímu útočníkovi, který z úhlu nastřelil jen boční síť. V 50. minutě už to ale bylo 2:2. Po delším náporu se puku chopil Tomáš Vak a z bodu pro vhazování vypustil pumelici mimo dosah Chábery. Na Jihočeších byla znát větší vůle po vítězství a byli to oni, kteří hráli ke konci třetiny aktivnějším způsobem. Jenomže ve velkých příležitostech nepřelstil spolehlivého Cháberu ani Červený, ani Gulaš. Utkání tak dospělo do prodloužení.

Minutu po jeho začátku pak našel Hromas Jakuba Langhammera, jenž vystřelil z uctivé vzdálenosti, ale puk si proklestil cestičku, i díky dobře stínujícímu Hromasovi, až do sítě. Sparťanský útočník tak rozhodl o osudu utkání a převážil misky vah na pražskou stranu. Sparta tak dokázala zvítězit v kvalitním souboji, kde si sice více šancí vytvořil domácí mančaft, ale na šance se, jak je známo, nehraje... Sparta tak má nyní postup ze skupiny ve svých rukou, čeká ji souboj s Chomutovem a Hradcem Králové.