13. 9. 2009 Pavel Hrdina

Tonovi vyšel hned první samostatný únik

B r n o - Rychlý brejkový útočník Petr Ton se ve třetím extraligovém kole konečně gólově prosadil. Jeho individuální akce zakončená třetím gólem zápasu pravděpodobně zabila veškeré naděje Brňanů na zvrat v utkání. Daří se ovšem celé lajně. Útočná formace Netík-Langhammer-Ton měla prsty ve dvou ze čtyř gólů.

S jakými očekáváními jste do Brna odjížděli a podařilo se vám je naplnit?
Věděli jsme, že tady bude vynikající atmosféra. Možná jedna z nejlepších, co jsme hráli venku. Jeli jsme sem s tím, že jsme dvakrát remizovali a pak prohráli na nájezdy, takže jsme chtěli urvat tři body. Říkali jsme si, že Brno do toho dá od začátku všechno, diváci je poženou. Takže jsme chtěli od začátku dobře bránit. Shodou okolností se nám podařilo využít dvě přesilovky, i když jednu šťastně a to celé utkání rozhodlo. Pak jsme spíš čekali na další přesilovky a brejky. I Brno mělo dobré šance, ale podržel nás brankář. Chytal výborně, škoda, že neudělal nulu. Určitě to zamrzí, mohly jít nějaké peníze do kasy.

Kde jste po dvou prohrách vzali tolik sebevědomí?
My jsme špatné sebevědomí ani neměli. Ve Vítkovicích jsme odehráli dobré utkání, Pardubice jsme také přestříleli. Proti nám hrály vynikající týmy se skvělými brankáři. Nájezdy jsou loterie, mohli jsme mít čtyři body a nic bychom neřešili. Je ale pravda, že dnes jme tři body chtěli urvat a pokud by se to nepodařilo, tak by nervozita asi byla.

Petr Ton

Naopak z hráčů Komety byl cítit velký repekt k soupeři...
Myslím, že nehráli tak špatně. Bylo vidět, že první lajna sehrála výborné utkání. Všichni tři jsou silní na puku a měli asi nejlepší střídání. Škoda, že nedali gól, ale pokud ho za ně dal někdo jiný, tak to není rozhodující.

Vstřelil jste třetí gól po samostatném úniku. Zprvu to vypadalo to, že Vás puk moc neposlouchal...
Já jsem ten puk trošku honil. Měl jsem obránce zprava nebo zleva. Byla to intuice, do poslední chvíle jsem nevěděl, co udělám. Původně jsem myslel, že vystřelím, ale pak jsem to vysunul. Byl jsem hodně rozjetý, takže bych to ani nestačil zvednout. Naštěstí tam byla mezírka a mohl jsem to zasunout mezi beton a tyčku.

Nenahrál Vám na gól brněnský obránce?
Viděl jsem, že už se nastavuje na přihrávku na druhého beka, ale sjela mu. Tam bylo rozhodující, že jsem měl metr náskok a mohl to sklepnout ze vzduchu.

Dnes jste dali čtyři branky, to je víc, než v předchozích dvou zápasech dohromady. Jste rádi, že vám to tam začalo konečně padat?
Určitě, nebudu to zastírat. Kdyby to dnes nevyšlo, máme hned příští kolo derby. Je začátek soutěže, všichni mají plno sil a my máme velká očekávání co se týče ofenzivní síly. Víme ale zároveň, jak je hokej vyrovnaný a ošidný. Když se nepovede první třetina a nedá se gól, soupeř naroste a věří si.

Dlouho jste vedli i při mnoha dalších šancích 2:0. Stačilo ale málo a Kometa se mohla jedním gólem vrátit zpět do hry. Mysleli jste na to?
Určitě. Už Salcburk jsme brali jako hodně dobrou přípravu, dvougólové zápasy jsme tam i zremizovali. Se Zlínem v Tipsport Hockey Cupu jsme taky vedli a znervózněli jsme. Poslední dva zápasy dvě remízy, takže se ukazuje, že vedení 2:0 není žádné vedení. Zvlášť, když mají domácí za sebou takové publikum.

Je Jakub Langhammer tím centrem, kterého jste k sobě do formace dlouho hledal?
Odehráli jsme spolu hodně utkání už loni včetně celého play-off. Určitě už o sobě víc víme, máme důvěru a už chodíme i všechny tři lajny na přesilovky. Není to zase tolik, ale i za to jsme rádi. Je vždycky lepší, když hrajete dlouho s jedním hráčem a můžete se domlouvat na dalších situacích. Důležité taky je, že Tomáš (Netík, pozn. red.) se dal dohromady a má fazónu, že mu tam všechno padá. To pak zvedá celou lajnu.

Na přesilovku jste nastoupil na pozici falešného obránce. Jak k tomu došlo?
To jsme dneska zkusili poprvé, trenér nebyl minule spokojený se střelbou. Měli jsme tam čtyři leváky, tak se rozhodl hrát to s jedním bekem Jirkou Vykoukalem a přidal tam praváka.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Třetí posilou Sparty je Miikka Salomäki

Divíšek: Kádr ještě posílí, CHL je výzva

Martinec: Příprava s áčkem mladým pomůže

Termíny CHL: začátek doma, venkovní víkend