18. 1. 2013 Jiří Liebreich

Ton vstřelil 245. branku a překonal Žemličku!

P r a h a - Sparta vzdává hold a vzdává ho způsobem povedeným. Šestá výhra v řadě, skóre 23:6 z posledních třech domácím klání. Holešovické snová forma katapultovala na šestou příčku v ligové tabulce, to navíc nemusí být konečná. Na výhře proti Bílým tygrům z Liberce se čtyřmi body (2+2) podílel PETR TON: "O první pauze na nás trenér zvýšil hlas, snaží se nás držet nohama na zemi," upozorňuje hvězdný útočník. Dnes navíc vstřelil 245. gól za Spartu, překonal tak Richarda Žemličku!

Co dnes Liberec pokazil, že vám dovolil tak vysokou výhru?
Nic jsme soupeři nedovolili. Jsem rád, že se nám povedl již druhý podobný zápas doma. Pardubicím jsme doma naložili, poté přibyly i výhry z venku. Dnes jsme nastříleli takhle krásnou cifru před takovým publikem, takže jsme moc rádi. Dostali jsme ale gól do šatny, v šatně nastala taková ta lehká bouřka, Josef Jandač trochu zvýšil hlas. Jsem proto rád, že jsme zvládli druhou třetinu, a především i přesilovky. To dnes rozhodlo. Týmy, které jsou dole, jako Liberec, když prohrávají například o dva góly, tak se položí a v tu chvíli je psychická převaha na naší straně.

Petr Ton

Dnes jste byli hodně hokejoví, při takovéto formě týmu si hokej musíte užívat…
Výsledek myslím mluví za vše. Trenér nás sice krotil, že by přeci jen chtěl hrát zezadu, bylo ale vidět, že ve třetí třetině Liberec už ani tolik nechtěl hrát. Ve třetí třetině jsme se bavili hokejem.

Jak moc velkým přínosem bylo, že proti vám chytal Marek Schwarz, kterého dobře znáte?
Na druhou stranu, on zná naše hráče taky. (úsměv) Já jsem na to myslel hodně. Upřímně řečeno jsem se sám divil, že nechali Marka chytat. Většinou to bývá tak, že hráči buď nesmějí chytat, nebo se nenasadí, víme, jak to pak dopadá. My jsme šťastní a rádi, že to dnes takhle dopadlo. Márovi přeji hodně štěstí, věřím, že příští zápasy bude vychytávat. Dnes jsme byli ale v koncovce efektivní.

Sparta dnes dala čtyři branky v přesilovce, další gól padl těsně po jejím skončení. Budiž to ozdobou Sparty?
Musím souhlasit, myslím, že to byl náš nejúspěšnější zápas, co se týká přesilovek. Nepamatuji si, že bychom z těch čtyřiceti odehraných zápasů dali tolik branek v přesilové hře. Shodou okolností si vzpomínám, že ve druhém kole jsme dali v Liberci tři přesilovkové góly. Je vidět, že přesilovky rozhodují, navíc přináší pohodu do týmu.

Nejlepší střelci sparťanské historie

  • 1. Jiří Zelenka - 254 gólů
  • 2. Jan Havel - 246 gólů
  • 3. Petr Ton - 245 gólů
  • 4. Richard Žemlička - 244 gólů

Dnes jste týmu pomohl čtyřmi body (2+2), panuje s vlastním výkonem spokojenost?
Samozřejmě, že jsem hodně spokojen (úsměv). Dali jsme jediný gól při hře pět na pět, přesilovky ke hře ale taky patří. Mě se hraje o mnoho lépe, když mám důvěru, když dáme nějaké góly. Tím pomáháme týmu. Já dobře vím, že když za vyrovnaného stavu dá jiná lajna gól, tak to přinese pochopitelně pohodu na ostatní kluky. Takže panuje velká spokojenost.

Čekal jste, že po tak vysoké výhře nad Pardubicemi přijde podobný výsledek tak rychle?
To jsem nečekal (úsměv). Uběhl další domácí zápas a znovu si povídáme na stejné téma. Já jsem velmi rád, když přijde takováhle návštěva. Takovýto výsledek je třešničkou na dortu. Trenéři se nás snaží držet při zemi, abychom po takovýchto domácích výsledcích nelétali v oblacích. Pro psychiku jsou podobné výsledky výborné, na druhou stranu, v posledních zápasech jsme si dokázali uhrát i výhry o gól, dobře jsme hráli i do obrany. Samozřejmě, že když vedeme o gól o dva, tak se hraje samozřejmě lépe. Momentálně se navíc daří všem lajnám. Góly tam jednoduše padají, my si toho strašně moc vážíme. Uvidíme v dalších zápasech, jak budeme pokračovat.

Ve třetí třetině se na ledě občas jiskřilo, neříkal jste si, že chybí David Kočí, že by soupeře srovnal?
Každý musí pro výsledek něco udělat, tým tím ukazuje i svůj charakter. Myslím, že se závěr nevymykal z nějakých hranic. Agresivita i frustrace k hokeji patří. Když dostal Petr Nedvěd tři dvouminutové tresty během jednoho střídání, tak jsem si původně myslel, že budeme hrát přesilovku pět na tři. Podobnou věc jsem dlouho neviděl.

Jak vidíte situaci okolo Petra Nedvěda, který je letos nejtrestanějším hráčem ligy, v závěru navíc ukázal, že letošní bídnou výkonnost Liberce špatně snáší…
Na tuto otázku jsou odpovědi jak pozitivní, tak negativní. Na jednu stranu by si to hráč neměl dovolit, oslabuje tím tým. Dnes to ale udělal za rozhodnutého stavu. On chce ale strašně moc, každý ví, že v sezoně už moc zápasů nebude. Je na něco zvyklý, nepamatuji si, že by se Liberci takhle nedařilo. Je tam frustrace z přemíry snahy. Já ze své pozice bych podobné vystupování spíše ale odsoudil. Tímhle nikomu nepomůže. Vím, že je to hodně těžké, když se nedaří. Spíš ubližuje sám sobě.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Mistři světa ze Sparty: legendy doplnilo duo K+K

Sparťanská pětka přispěje na rekondiční pobyty

Los Ligy mistrů: staří známí a atraktivní výjezdy

Ze Sparty na MS: na českém turnaji poprvé!