23. 3. 2014 Tereza Velikovská

Ton byl úžasný, shodli se Sičák s Piskáčkem

Z Ostravy si sparťané odvezli dvě výhry, vedení 3:1 ve čtvrtfinálové sérii a hned dva mečboly. Už ve třetí minutě otevřel v přesilové hře skóre JAN PISKÁČEK, pro kterého to byl první gól ve sparťanském dresu, ovšem o to důležitější. Stejně jako sobotní zápas, i ten nedělní byl hodně vyhrocený a o potyčky nebyla nouze. Do jedné takové se dostal i VLADIMÍR SIČÁK, který přetlačil vítkovického Vandase. „Tentokrát jsme byli jasně lepší a za výhrou šli od začátku do konce,“ shodli se oba sparťanští beci.

Vladimír Sičák: Ve středu do toho musíme dát velké srdce!

Poprvé v sérii nebyl konečný výsledek jen těsně o gól, byl to váš nejvydařenější zápas?
Povedlo se nám celé utkání. V první třetině jsme udělali dvě chyby a dostali jsme dva blbé góly, ale do druhé třetiny jsme šli úplně stejně, jako do první. Dávali jsme si pozor, aby se to neopakovalo. Hráli jsme vynikající hokej, Vítkovice nestíhaly. Vytvořili jsme si náskok 4:2 a byl konec zápasu, jenom jsme si museli pohlídat obranu. Byli jsme prostě lepší. Máme spoustu zkušených hráčů a věděli jsme, o co běží. Řekli jsme si to a pak už jsme si na to dali pozor.

16:36
tolik času strávil v neděli VLADIMÍR SIČÁK na ledě

Stejně jako sobotní zápas, i ten nedělní byl z obou stran hodně vyhrocený…
Celá série je vyhrocená. Oni zkouší provokovat, dneska jsme jim trošku dali za uši za to, jak si včera poplakali v novinách. Včera to zkoušeli, že jsme uplakánci a takové věci. A vyšlo to tak nějak naopak. Dneska se ukázalo, že při nás bůh stojí a jsme o dost lepší než oni. Musíme hrát tvrdě, je to play off. Když jdou do nás, musíme jít do nich. Sice máme pár lepších hokejistů, kteří nejsou takoví mlátiči, ale musí se každý přidat a ukázat jim, co už je moc.

Vladimír Sičák

Vy sám jste měl v první třetině u vaší branky konflikt s Vandasem, o co tam šlo?
Viděl jsem, jak po něm Karotka (Radek Philipp) sáhnul, protože když projížděl brankovištěm, tak zasáhl gólmana do hlavy. Byl jsem k němu blíž, tak jsem ho vzal já. On mlátil a já jsem ho sundaval dolů. (smích) Za bitku bych to úplně nepovažoval, když jsme ani nesundali rukavice. V tu chvíli jsem nad tím, že je větší, vůbec nepřemýšlel.

Hvězdou zápasu byl bezpochyby Petr Ton, který dva góly dal a…
(skáče do řeči) Je úžasnej, úžasnej, úžasnej! Já mu furt říkám, že jeden je málo, tady dal v obou zápasech dva. Ještě jsem na něho tlačil, ať dá třetího, ať je úplně klid, protože jsme měli tři vyrovnané zápasy a tenhle byl nejvíc vyhrocený.

Nyní máte dva mečboly a pátý duel hrajete na vlastní půdě. Jak bude podle vás vypadat, bude opět tak vyhrocený?
Úplně stejně. Hodně mlácení, hodně hraní do těla. S nimi je každý zápas hodně těžký. Nedostávají moc gólů, u nás hodně dobře bránili. Doma dostávají víc branek, což se dnes potvrdilo. Bude to hlavně o naší šikovnosti dát víc gólů než oni. My do toho musíme dát velké srdce a odhodlání. Musíme hlavně dobře začít a odehrát dobrou první třetinu. Doufám, že to doma zvládneme.

Jan Piskáček: Ton to udělal skvěle, střílel jsem do prázdné

Co byste považoval za klíčový moment čtvrtého utkání s Vítkovicemi?
Pro nás bylo důležité, že jsme hráli pořád stejnou hru, dobře jsme bruslili a za vítězství jsme si šli. O první pauze po srovnání na 2:2 jsme si řekli, že jsme byli lepší a ty góly tam padly po špatných situacích. Ale že musíme hrát dál tak, jak jsme hráli v té první třetině, kdy jsme měli spoustu šancí. A povedlo se to, ve druhé třetině jsme zase šance měli a proměňovali.

1.!
ve čtvrtém čtvrtfinále si JAN PISKÁČEK připsal premiérovou trefu v dresu Sparty

Po druhém čtvrtfinále jsme spolu v rozhovoru žertovali, že první gól sezony a zároveň v dresu Sparty si schováváte na prodloužení sedmého finále…
Přišlo to o chvíli dřív. (smích) Jsem moc rád, že to tam konečně padlo a mohl jsem týmu k té výhře 5:3 pomoct.

Petr Ton v té chvíli naznačil, že pojede za branku, ale nakonec si vyjel před ni a předložil vám puk. Čekal jste, že to tak udělá?
Nějak vyjížděl z rohu a otevřela se tam trošku díra, tak jsem čekal, že mi to dá hned. Ale on to nakonec udělal ještě o trošku líp, takže já už jsem střílel do prázdné branky. (úsměv)

Jan Piskáček

Nedělní večer Petru Tonovi patřil, další dva vám a Jaroslavu Hlinkovi naservíroval na stříbrném podnose. Považujete ho za nejlepšího hráče ligy?
Můžu říct jen jediné slovo, a to excelentní. Jestli je nejlepší, to určují jiní. Podle čísel určitě. Od toho jsou soutěže a pak galavečer hokeje, tam se to uvidí.

V závěru zápasu jste fauloval, pro Vítkovice to byla příležitost vytvořit si závěrečný tlak. Trnul jste v tu chvíli?
Samozřejmě, rozhodně to není příjemné, jít v takovou chvíli na trestnou. Já jsem tam chtěl natlačit hráče na mantinel, ale trefil jsem mu hokejkou špičku. Podražení to bylo, tak jsem šel na dvě minuty a docela jsem se modlil, aby se něco nestalo.

Co čekáte od pátého zápasu na své půdě, ve kterém můžete celou sérii ukončit?
Rozhodně to bude stejně vyhrocené, jako zápasy tady v Ostravě. Každý chce vyhrát a tyhle šarvátky k tomu prostě patří. Oni to asi budou chtít víc vyhrotit, protože prohrávají o dva zápasy a my máme dva mečboly. To bude jejich jediná šance, jak nás trošku rozhodit.