24. 3. 2014 Lucie Strouhová

Poslední krok je nejtěžší, připomíná Ton

Byl to jeho víkend. Ostrostřelec PETR TON neměl s Ostravany slitování a na jejich ledě jim nasázel čtyři branky. Ve čtvrtém čtvrtfinále řídil třetí výhru Sparty, ke které přispěl dvěma brankami a stejným počtem asistencí. Dosáhl díky tomu na metu 40 branek v aktuální sezoně!

Sparta si v Ostravě již v sobotu vzala zpět jedno ztracené vítězství z Prahy a v neděli hrála o první mečbol. Utkání ovládla od prvních minut a přidala ve čtvrtfinálové sérii třetí korálek na pomyslnou šňůrku. „Spokojenost je veliká a hlavně jsem rád, že se jsme urvali dvě vítězství, protože jsme v to opravdu věřil,“ pochvaloval si po utkání Petr Ton.

Petr Ton

Pražané odehráli doposud nejpovedenější představení ve vyřazovacích bojích, přesto se v první dvacetiminutovce nevyvarovali kratšího zaváhání, které je stálo dvoubrankový náskok. Vítkovice trestaly každé zaváhání hostí. „Začali jsme opět perfektně, poprvé jsme v sérii odskočili o dvě branky. Prvních patnáct minut jsme měli více ze hry, mnoho šancí a přesto jsme se o výsledek začali bát a přestali jsme hrát. Možná dobře, že přišla přestávka. Důležitý byl vstup do druhé třetiny, tam se lámal zápas,“ vracel se myšlenkami k první fázi utkání.

Dotahovat chtěly Vítkovice v závěru utkání, ale Sparta žádné drama již nepřipustila a náskok si zkušeně pohlídala. „Třetí třetina byla ponaučením ze zápasů v základní části, když jsme v Ostravě pokaždé vedli o více branek a domácí dotahovali. Věděli jsme o tom a chtěli se toho vyvarovat,“ připomínal Ton dvě přestřelky z průběhu rozehraného extraligového ročníku.

Ostravanům v zápase chyběli dva klíčoví útočníci. Pro střevní potíže nehrál Burger a po rozbruslení navíc přišli o Húževku. První pětka se rozpadla. „Určitě se to na nich podepsalo. Nastupujeme na ně, takže vím, jaký je Húževka nepříjemný hráč, pořád něco vymýšlí. Určitě je to oslabilo, jsou to jejich klíčoví hráči,“ souhlasí nejproduktivnější sparťan, který v sérii zaznamenal již sedm bodů za pět branek a dvě asistence.

„Jsem z toho sám překvapený. Vloni jsme šli na Třinec, kterému jsem v základní části nedal branku a musel jsem se hodně motivovat, abych byl platný. Proti Vítkovicím se mi také nedařilo, ale naše lajna skvěle pracuje a samozřejmě je to i o štěstí. Všechny zápasy mám hodně střel, pořád se snažím hledat nová řešení v zakončení. Hodně mi pomohlo, že z první vážnější šance jsem dal gól a samozřejmě je to o sebevědomí,“ pousmála se legenda.

tolik gólů už PETR TON nastřílel v aktuální sezoně

Druhý nedělní gól byla Tonova již padesátá branka v play off, v sezoně čtyřicátá. Neúnavný kanonýr nadále prožívá pohádkovou sezónu plnou osobních jubileí. „Na oslavu to určitě není. Myslím na současnost. Když jsem měl dobré sezony a šli do semifinále, finále, tak jsem měl v sezóně 37,38 branek. To jsem zlomil už v sobotu a dostal jsem se na hranici čtyřiceti branek, což se mi nikdy nepodařilo,“ vypočítává Ton, pro kterého je nyní prvořadý úspěch mužstva.

Páté utkání, ve kterém můžou Jandačovi svěřenci zpečetit postup do semifinále je na programu už ve středu v Praze. „Poslední krok je hodně těžký a Vítkovice mají stále co ztratit. Jedou na Spartu, kde ze čtyř utkání třikrát vyhráli a nebude to nic jednoduchého. Pokud chceme sérii ukončit, musíme předvést výkon podobný dvěma utkáním v Ostravě,“ nabádá závěrem Petr Ton.