19. 3. 2013 Tereza Velikovská

Rozhodující bitva v Třinci, vítěz bere vše!

To, co mnozí před čtvrtfinálovou sérií mezi Spartou a Třincem předpokládali, se naplnilo. Rozhodne až poslední sedmý duel, ve kterém mají výhodu domácího ledu Oceláři. Jejich užší kluziště už sparťané jednou dobyli, nyní se pokusí o repete. Vítěz bere tentokrát už opravdu vše a postupuje mezi nejlepší čtyři, poraženému končí sezona. Střetnutí startuje ve středu 20. března v 17 hodin a server www.onlajny.com vám přinese textový online přenos.

Sparťané měli v šestém duelu nůž na krku, ale kritickou situaci zvládli a odvrátili třinecký mečbol. Po opětovné střelecké převaze poměru 44 ku 19 střelám na branku se trefami Pilaře a Bahenského dostali do dvougólového vedení, Třinec ale dokázal snížit. Definitivní podobu dal vítězství Pražanů suverénně proměněným trestným střílením Jánský. Sparta tak po výhře 3:1 dotáhla sérii do rozhodujícího sedmého zápasu.

Kouč Jandač byl však paradoxně v pondělí klidnější než při pátém střetnutí. „Mužstvo bylo hodně nažhavené a nabuzené. Takže jsem věřil, že už to nějak zvládneme,“ oddechl si. Co mu ale radost nedělá, je prořídlá defenziva. Po zákeřných zákrocích Ocelářů přišli v průběhu šestého čtvrtfinále Pražané postupně o dva obránce. Jiří Hunkes dohrál po zásahu Polanského ramenem do obličeje, Karel Pilař po faulu kolenem v podání Rotha.

Oba odjeli na vyšetření do nemocnice, jejich start je nejistý. „Jirka Hunkes i Karel Pilař jsou v péči lékařů a až v den zápasu se rozhodne, jestli budou schopni nastoupit,“ uvedl PR manažer klubu Tomáš Zetek. Na oba viníky zranění, tedy na Jiřího Polanského a Vladimíra Rotha, si posvítí disciplinárka. „Faul obránce Rotha musí řešit disciplinárka vzhledem k pětiminutovému trestu automaticky. Na Polanského zákrok jsme upozornili sami, šlo o zásah do hlavy a Jirka Hunkes má z tohoto souboje otřes mozku,“ upřesnil Zetek.

AKTUALIZACE: Disciplinární komise ELH potrestala oba faulující hráče. Polanskému uložila trest nepodmíněného zastavení činnosti na dvě soutěžní utkání za úder do oblasti hlavy a krku, Rothovi trest zastavení činnosti na spodní hranici sazebníku trestů za disciplinární přestupky, tj. na tři soutěžní utkání za pokus o úmyslné zranění.

Kapitán Broš: Žádné kudrlinky, musíme hrát tvrdě, ale v mezích pravidel

Před rozhodujícím duelem jsou samozřejmě sparťané zdravě nervózní. „Vždyť něco strašně chceme a můžeme to ztratit, z toho jistá nervozita logicky plyne. Ale na druhou stranu se strašně těším. Je to zápas, který z té naší sezony, která byla všelijaká, může nakonec udělat sezonu dobrou,“ uvědomuje si kapitán týmu Michal Broš.

Jednou už sparťané led Ocelářů dobyli, ve druhém čtvrtfinálovém klání zvítězili 4:3 v samostatných nájezdech. Nyní to chtějí zopakovat. „Věřím, že uspějeme. Když táhneme za jeden provaz a dodržujeme náš plán, tak můžeme vyhrát každý zápas. Už jsme to dokázali a já doufám, že to dokážeme znovu,“ doufá.

A to i na menším třineckém kluzišti. „Jejich led je menší, jsou na něj zvyklí. Je tam míň místa na nějaké kudrlinky s pukem, musíme tedy hrát jednoduše. Cesta k úspěchu vede přes zvládání osobních soubojů, kterých tam bývá hodně. Nesmíte v nich faulovat a přesto uspět,“ přibližuje Broš taktiku.

Čtvrtfinálové perličky

Nejlepším střelcem Sparty v play off není žádný z elitních útočníků, je to obránce Karel Pilař. Ten sice v 25 zápasech základní části vstřelil jen jedinou branku, ale nyní jich dokázal ve čtyřech zápasech nastřílet hned pět! Je tak nejen nejlepším kanonýrem týmu, ale také nejlepším střelcem mezi obránci celkově. V první patnáctce účastníků vyřazovacích bojů je na třetím místě jediným bekem.

Už jen jediný gól zbývá Petru Tonovi k vyrovnání klubového rekordu Jiřího Zelenky, který se zastavil na 254 brankách. Kanonýr s číslem 87 si v pátém čtvrtfinálovém zápase připsal trefu s číslem 253. Nebylo by krásné, kdyby ta rekordní přišla v rozhodujícím duelu a poslala Spartu do semifinále?

Na hokej se spacákem? Dvakrát Sparta získala zápas v samostatných nájezdech, na ty ovšem v případě remízy tentokrát nedojde. Rozhodující zápas se totiž hraje až do rozhodnutí, což pocítili v pátém zápase předkola play off hokejisté Vítkovic a Českých Budějovic. Ti odehráli nejdelší utkání v extraligové historii, vítězný gól Ostravanů padl až ve 114. minutě během třetího dvacetiminutového prodloužení!

Statistiky čtvrtfinálové série:

TŘINEC : SPARTA
Martin Adamský 8 (6+2)Nejproduktivnější útočníkPetr Ton 7 (3+4)
Martin Adamský 6 gólůNejlepší střelecKarel Pilař 5 gólů
Lukáš Zíb 4 (3+1)Neproduktivnější obránceKarel Pilař 6 (5+1)
22:18Celkové skóre18:22
3 / 7Proměněné / neproměněné SN5 / 5
Vladimír Roth 25 TMNejtrestanější hráčPetr Tenkrát 22 TM
38Počet dvouminutových trestů36
9Góly v přesilovkách6
2Góly v oslabení0
188 (23 + 37 + 31
+ 39 + 39 + 19)
Počet střel258 (40 + 54 + 35
+ 59 + 26 + 44)
Zagrapan, Hrňa
a Orsava (+4)
Nejlepší hráči ve statistice +/-Bahenský a Forman (+3)
Martin Růžička a
Václav Varaďa (-5)
Nejhorší hráči ve statistice +/-Jaroslav Hlinka (-5)
Peter Hamerlík (92,89%)
Šimon Hrubec (94,00%)
Brankáři (úspěšnost zákroků)Marcel Melicherčík (89,13%)
Marek Pinc (90,38%)
Peter Hamerlík (15)
Šimon Hrubec (3)
Brankáři (obrdržené branky)Marcel Melicherčík (15)
Marek Pinc (5)
14440Diváků na domácích zápasech29028
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Devin Shore je čtvrtou posilou Sparty!

Mozík, Salomäki a Kemiläinen končí ve Spartě

Třetí posilou je lotyšský bojovník Dzierkals

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ NA SPARTĚ!