24. 11. 2023 | Daniel Ryl

VIT – SPA 1:3 – Zasloužená výhra v Ostravě

21., pátek 24. 11. 2023
HC VÍTKOVICE RIDERA - HC Sparta Praha VIT - SPA
HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Grman, Mikuš (A), Raskob, Auvitu, R. Jeřábek, L. Kovář – Bukarts, Krieger, Lakatoš (C) – Fridrich, Barinka, Zdráhal – Kalus, Dej (A), Kotala – Peterek, Přibyl, Krejsa.
HC Sparta Praha: J. Kovář – Moravčík, Mozík, Kempný, Mikliš, Němeček, Irving, Krejčík – Chlapík, Sobotka (A), Řepík (C) – Forman, Horák, P. Kousal (A) – Buchtele, Lajunen, Kestner – Mužík, O. Najman, Konečný.
Branky a nahrávky: 41. Barinka (Zdráhal, Fridrich) – 36. Krejčík (Moravčík, Konečný), 47. Sobotka (Chlapík), 59. Řepík (Buchtele). Rozhodčí: Jeřábek, Hradil – Ondráček, Rampír. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 702. Střely na branku: 28:44. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3. Nejlepší hráči utkání: Marcel Barinka - Jakub Kovář.
Venkovní trip po Moravě jsme zakončili zaslouženým vítězstvím 3:1 na ledě Vítkovic, pod které se gólově podepsali Jakub Krejčík a Vladimír Sobotka. Domácí naděje na vyrovnání zhatil při závěrečné hře bez brankáře kapitán Michal Řepík, jehož desátý gól v sezoně domácí mužstvo definitivně zlomil. Už v neděli zakončíme cestování po ledech soupeřů zápasem v Liberci.

Komentář

Atraktivní první dějství odstartovaly oťukávací pokusy na obou stranách, při kterých se Jakub Kovář s Lukášem Klimešem zachytávali. Gólmana Vítkovic pořádně prověřil až Miroslav Forman, kterému domácí brankář úspěšně zmenšil úhel. Vzápětí si pak poradil také s nepříjemnou tečí Romana Horáka. Chuť obou mužstev byla znát i nadále, načež se do samostatného úniku dostal Patrik Zdráhal, ale Jakub Kovář se nachytat nenechal a kotouč za svá záda nepustil.

Ostravanům vzápětí pomohl faul Filipa Chlapíka, jenže náš tým zvládl první oslabení velmi dobře a domácí k ničemu výraznějšímu nepustil. Ve vyrovnaném počtu hráčů se pokusil z prostoru před brankou zakončit Jani Lajunen, proti němuž zasáhla Klimešova lapačka, stejně jako o pár desítek vteřin později proti Janu Buchtelemu. Akci Petera Kriegera s Patrikem Zdráhalem chybělo před Jakubem Kovářem lepší zakončení druhého jmenovaného, po němž se neujala ani Fridrichova střela tahem.

V závěru první části jsme pak měli opticky navrch, jenže naší herní převaze v útočném pásmu chybělo častější zakončení. Když neuspěl Radek Mužík, mohl odpovědět Peter Krieger, ale Jakub Kovář své brankoviště uhájil. Poslední minutky už další výraznější šanci nepřinesly, a přestože obě mužstva byla na dosah gólu, oba brankáři odjeli do první přestávky s čistým kontem.


I přes slibnou první třetinu tempo hry ve druhém dějství opadlo. Sporadické sparťanské jednohubky pro Lukáše Klimeše střídaly marné pokusy domácích o ofenzivní výpady, ale nutno říct, že první polovina vyzněla lépe pro Vítkovice. Zajímavému přečíslení chybělo lepší Grmanovo zakončení na pravé tyčce, vzápětí Rastislav Dej našel puk mezi kruhy a trefil jen hruď Jakuba Kováře.

Na druhé straně pálil Filip Chlapík pouze do Klimešova ramena, ale otěže zápasu začínaly být postupně ve sparťanských rukavicích. Nepříjemný tlak však k nebezpečným zakončením nevedl, Michalové Moravčík a Řepík se svými střelami ze strany příliš šancí na úspěch neměli. To však neplatilo pro velkou šanci Vladimíra Sobotky, který však stejně jako vzápětí Roman Horák neuspěl. Utkání zůstávalo jediným průběžným duelem kola, v němž nepadl ani gól.

Čekání ukončil až nastřelený puk Jakuba Krejčíka, jenž proplul až za Lukáše Klimeše, který neviděl vůbec nic. Šanci na druhý gól po faulu Juraje Mikuše vzaly relativně rychle za své, protože po necelé minutě přesilovky fauloval Aaron Irving. Závěrečné dění v prostřední části zakončily nepřesné šance Robertse Bukartse a Marka Kaluse.


Do třetí třetiny jsme vstoupili dobře, když Michal Řepík z mezikruží prověřil Klimešovu lapačku. Vzápětí jsme ale po útoku Vítkovic nechali na hranici kruhu volného Marcela Barinku, který zužitkoval pobídku zpoza branky a tvrdou střelou k tyčce vyrovnal! Euforie domácích však netrvala dlouho, už ve třetí minutě fauloval Matěj Přibyl, čímž poslal náš tým do početní výhody. Z pravého kruhu pálili Michal Řepík s Michalem Kempným, jejichž pokusy však úspěchem neskončily.

V závěru přesilovky byl blízko gólu Josh Kestner, který z brankoviště trefil jen beton vítkovického brankáře, před kterého se po Přibylově návratu prosmýkl Roman Horák, ale se svou kličkou neuspěl. Tlak našeho týmu nepolevil, velkou šanci Ondřeje Mikliše však pokryl Lukáš Klimeš. Skóre se měnilo až poté, co Vladimír Sobotka najel po pravé straně do pásma a nenápadná střela tahem z pravého kruhu propadla domácímu brankáři mezi pravou rukou a tělem.

Náš tým v dalších minutách poctivou prací, dobrým bruslením a klidem na hokejce kontroloval dění na ledě. Když projíždějící Roman Horák usměrnil nastřelený puk jen nad horní tyčku, šli domácí už tři minuty před koncem do šesti. Bez brankáře pálil nebezpečně Dominik Lakatoš, načež Miroslav Forman trefil jen tyčku prázdné vítkovické branky. Krátce nato ve vlastním pásmu zachytil puk Jan Buchtele, který zachoval klid a po jeho pobídce Michal Řepík zavezl puk až do branky. Ačkoliv náš kapitán vzápětí fauloval a domácí ještě zkusili další hru bez brankáře, stav už se neměnil a do Prahy jsme si odvezli zaslouženou výhru.

Ohlasy trenérů

Jiří Veber (HC Vítkovice Ridera): "Myslím, že jsme hráli obětavě, kluci do toho dali všechno. Ve druhé třetině jsme dostali gól, ve třetí třetině jsme se dostali zase do zápasu. Po dlouhé době jsme vstřelili gól při hře pět na pět, to je pozitivní. Pak ale přišel zbytečný faul, oslabení jsme sice ubránili, ale o minutu později jsme inkasovali. To nám vzalo trochu vítr z plachet. Na konci jsme už hráli vabank, odvolali jsme gólmana, ale bohužel se nám vyrovnat nepodařilo."

Pavel Gross (HC Sparta Praha): "Máme po pauze šňůru, kdy hrajeme čtyři utkání venku, a jsme proto rádi, že jsme to tady ubojovali. Chtěli jsme tu bodovat a to se nám podařilo. Dlouho to vypadalo, že kdo dá první gól, ten asi vyhraje. Nám se to povedlo, ale pak jsme po individuální chybě hned v prvním střídání v třetí třetině dostali gól na 1:1. I potom jsme si vytvářeli nějaké šance a dali na 2:1 a už jsme to nějakým způsobem ubránili. Vítkovice relativně brzy odvolaly brankáře a my potvrdili tři body."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Martinec: Příprava s áčkem mladým pomůže

Filip Novák: Smlouva je pro mě odměnou!

Termíny CHL: začátek doma, venkovní víkend

Příprava: extraliga a generálka v Německu