2. 2. 2010 | Michal Slavík, Lukáš Krupička

KVA - SPA 2:5 - Sparta vyučila Vary v efektivitě

47., úterý 2. 2. 2010
Karlovy Vary - Sparta KVA - SPA
Karlovy Vary: Mensator (6. Sáblík) - Němec, Loginov, Nosek, Dobroň, Mucha, Čutta, Parýzek. od 21. navíc Prošek - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Dej, Melenovský, Hřebejk - Skladaný, Pech, Balázs - Hluchý, Kuběna, Zucker.
Sparta: Přikryl - Vykoukal, Gulaši, Philipp, Jan Hanzlík, Macholda, Bolf, od 55. min. navíc Cunik - Koreis, Hrdel, Hromas - Kratěna, Broš, Netík - Ton, D. Výborný, Ručinský - Látal, Karpov, Tůma
Branky a nahrávky: 28. Kumstát (Němec, Loginov), 59. Skladaný (Skuhravý) - 1. Netík (Kratěna, Vykoukal), 6. Kratěna (Vykoukal), 12. Ton (Philipp, Ručinský), 25. Ton (Vykoukal, Výborný), 33. Ručinský (Výborný, Philipp). Rozhodčí: Hodek, Mikula - Novotný, Tošenovjan. Vyloučení: 8:8, Koreis 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 4382. Průběh utkání: 0:1, 0:2, 0:3, 0:4, 1:4, 1:5, 2:5.
První únorový duel sehrála Sparta na západě Čech v tamní KV Aréně. S domácím celkem Karlových Varů si poradila znamenitě. Když před polovinou utkání Petr Ton zvyšoval svým druhým gólem na rozdíl čtyř branek, bylo prakticky po zápase. Spartě se podařilo přidat ještě jednu branku v průběhu druhé části. Domácí Energie dokázala překonat hostujícího brankáře jen dvakrát a kosmeticky tak upravit výsledek.

Komentář

Předsevzetí domácích hokejistů pohlídat si začátky zápasů, které jim v posledním období nevycházely, vzalo zasvé již po necelé minutě hry. Po chybě domácí obrany se sám před brankou ocitl Tomáš Netík a bekhendem do protipohybu Mensatora poslal svůj tým do vedení. Bleskový náskok soupeře energetiky vykolejil a v dalších minutách se přes dobře forčekující Pražany dostávali jen s obtížemi. Ve čtvrté minutě si navíc situaci zkomplikovali nedovoleným zákrokem Deje. Počínání hostů sice klasickou přesilovku příliš nepřipomínalo, nezůstalo přesto bez úspěchu. Ondřej Kratěna si najel podél mantinelu do pásma, v souboji jeden na jednoho se zbavil obránce a svůj postup na branku zakončil až oslavami vstřeleného gólu. Nemastnému neslanému projevu domácího mužstva to samozřejmě nepomohlo, a první vážné ohrožení pro Přikryla tak přišlo až v 11. minutě. Po návratu z trestné lavice se Melenovský ihned zapojil do útoku, brankář jeho střelu vyrazil vedle sebe a Hluchému k dorážce do prázdné klece chyběly centimetry. Skóre se tak měnilo opět na druhé straně, kde parádním bekhendovým blafákem využil Petr Ton samostatný únik, který mu domácí obránci doslova věnovali. Na tahu byli domácí, ale role tvůrce hry jim evidentně nesvědčila. Z útočné mizérie vystoupilo snad jen Zuckerovo a Hluchého přečíslení na jednoho či dvě Noskovy rány při vyloučení Philippa.

Prostřední část odstartovala vyloučením Sparty, Ručinský však svého nedovoleného bránění nemusel příliš litovat. V oslabení se totiž Výbornému podařilo pláchnout podél mantinelu, a založit pohledné přečíslení zakončené trefou Petra Tona do způli odkryté klece. Domácí publikum poprvé hlasitě projevilo svou nevoli. Částečného odpuštění se energetici dočkali až v 28. minutě, kdy Petr Kumstát po úspěšném vhazování dojel volný kotouč a poslal jej pod víko Přikrylovy branky. Vyostřující se atmosféru následujících minut pak připomněla jak řada vyloučení na obou stranách, tak pokřiky žádající opakování představení ze Zlína. Z vlny prohřešků vyšla lépe karlovarská Energie, šlo však o skutečně Pyrhovo vítězství. V 33. minutě totiž domácí inkasovali z hole Martina Ručinského, který se v přesilovce od modré trefil přesně k tyči, aby při následném vyloučení Koreise zahrnující i trest ve hře nepředvedli nic nebezpečného. Během pětiminutového oslabení řešil Přikryl jen několik střel z dálky. Hosty tak ani příliš nemuselo mrzet promarnění dvojnásobné přesilovky v závěru třetiny.

Není divu, že za takřka rozhodnutého stavu třetí dvacetiminutovka příliš vzrušení a atraktivní podívané nepřinesla. Vláčnému tempu nepomohlo ani několik vyloučení. Z minima šancí zaujal snad jen Sáblíkův zákrok proti Hromasovi, jenž z kruhu mířil do bližšího růžku. Na druhé straně Přikryla zaměstnával František Skladaný. Po spolupráci s Dejem nejprve z mezikruží napálil brankářovy betony, o minutu později však slovenský forvard úspěšně složil reparát a z podobné situace zamířil přesně k tyči. Na zaslouženém vítězství Pražanů, kteří v závěru nechali odpočívat několik svých opor, to už nic změnit nemohlo.

Ohlasy trenérů

Václav Baďouček (Karlovy Vary): "Jsem samozřejmě velice nespokojený, protože takhle bojovat o tak důležité body, je pro mě nepochopitelné. Naše odhodlání končí v šatně při nástupu na led. Zápas, co zápas, vytváříme individuální hrubé chyby a ve 12. minutě je rozhodnuto. Je to jedna obrovská křeč a není hráč, který by to dokázal pozvednout. Domácí prostředí je pro nás šílená deka, i když by to mělo být naopak, ale je to tak."

Miloš Holaň (Sparta): "Musím říci, že zápas ve Zlíně nám nalil ještě větší sílu, a že bylo cítit od začátku zápasu, že mužstvo se hodně dalo dohromady. Ve 12. minutě bylo prakticky rozhodnuto a mohli jsme zápas dohrát s mladými hráči, kteří zde hráli své první utkání."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

ŽIVĚ: V Praze hrajeme druhé čtvrtfinále

Kousal: Doufám, že diváků bude ještě přibývat

Safin: Mamince se zdálo, že dám první gól

Kupujte vstupenky na druhé čtvrtfinále!