Zápas plný branek ovládla Kanada

4., pátek 30. 12. 2005
Sparta - Kanada SPA - TCA
Sparta: Pavoni (30. Neuvirth) - Ptáček, Nikolov, Černošek, Jan Hanzlík, Toman, Stehlík, J. Kasík, O. Malinský - Netík, Sivek, Štrba - Špaňhel, J. Straka, Havelka - Růžička, Laghammer, Dragoun - D. Vrbata, Handlovský.
Branky a nahrávky: 24. Straka (Kasík), 32. Hanzlík (Černošek) - 6. Trudel (Toms), 7. McTavisch (Metropolit), 8. McTavisch (Metropolit), 14. M. Kariya (Metropolit, McTavisch), 18. York (Roest, Pittis), 23. White (Holden, Roest), 33. M. Kariya (Metropolit), 52. Roest (Skinner). Rozhodčí: Persson (Švéd.) - Wehrli, Wirth (oba Švýc.). Vyloučení: 8:4. Využití: 1:2. Diváci: 7012.
Bez tří opor nastoupila Sparta k poslednímu vystoupení v Davosu a absence tří klíčových hráčů byla znát od samého začátku. Hokejisté javorového listu v prvním dějství nepustili Pražany vůbec ke slovu a vybudovali si pětibrankový náskok. Zbylé dvě třetiny se dohrávaly ve volnějším tempu, přesto branky padaly nadále. Za Spartu se trefili Straka s Hanzlíkem, kteří korigovali hrozivě narůstající skóre, které se zastavilo na konečných 2:8. Nejlepším sparťanem na Spengler Cupu byl vyhlášen Petr Ton.

Zápas s výběrem Kanady, ve kterém Spartě už o nic nešlo, začal hokejem bez šancí. Ve třetí minutě od modré pálil Stehlík, ale jen do náruče brankáře Chioda. O chvíli později šel Malinský na trestnou lavici a Kanada se začala pomalu rozjíždět. Murphy pálil od modré, Pavoni vyrazil nad svou klec. Po skončení výhody jeli tři Kanaďané na jediného beka a Gradner orazítkoval tyč. V šesté minutě při Sivkově vyloučení vypálil Trudel a Hanzlík puk tečoval pod břevno vlastní branky. O necelou minutu později vyjel McTavish zpoza branky a překvapil Pavoniho poduhé. Stejný hráč v tom samém střídaní dostal ideální přihrávku do jízdy, nasadil Pavonimu kličku a opět skóroval. Kanada se dostala do tempa, v desáté minutě jeli opět dva Kanaďané na jednoho hráče Sparty, ale Pavoni zachránil. Ve stejné minutě ještě zprava střílel Toms, z otočky také Gardner, ale brankář Sparty byl pozorný. V čase 13:02 si z rohu nabruslil Martin Kariya, počkal si na Pavoniho pohyb a zasunul puk k pravé tyči. O chvíli později se na švýcarského brankáře řítil Kanaďan Pittis, avšak Pavoni vyrazil. V polovině osmnácté minuty, při další přesilovce, prostřelil Jason York od modré čáry Pavoniho popáté. V poslední minutě první třetiny pak ještě střílel zleva Martin Špaňhel do Chiodových betonů.

Druhá třetina začala klidným hokejem, který narušil Ian White, jehož střela zapadla přesně do prostoru mezi Pavoniho betonem a tyčkou branky. Ve čtyřiadvacáté minutě tečoval Havelka letící puk před Chiodem, ten ale puk zachytil. Sparta se poprvé radovala na konci téže minuty. Josef Straka vystřelil z levého kruhu přesně nad Chiodovo rameno. Vstřelená branka Pražany probrala, Sparta zatlačila, když Sivek střílel zadovkou do betonů kanadského brankáře. Ve dvacáté sedmé minutě pak pálil Netík neúspěšně bekhendem zprava. Sparta dostala v polovině zápasu výhodu dvou krátce po sobě jdoucích přesilovek a druhou využila. Hanzlík prostřelil Chioda nad lapačkou od mantinelu. Po buly se však utrhla do přečíslení dvojice kanadských hráčů a Kariya přivítal nastoupivšího gólmana Neuvirtha gólem. V pětatřicáté minutě vypálil dělovku Martin Štrba, ale Chiodo odolal. O několik okamžiků později předvedl Chiodo v přesilové hře Sparty semafor proti střele Josefa Straky pod břevno. Krátce před vypršením druhé dvacetiminutovky překombinovali kanadští hráči akci dva na nikoho.

Ve čtyřiačtyřicáté minutě v oslabení ujela dvojice Straka - Ptáček, ale druhý jmenovaný mezírku mezi Chiodovými betony netrefil přesně. O chvíli později se hra na pár minut přerušila, protože si hlavní rozhodčí pochroumal nohu. Na každé straně se jeden útočník prezentoval střelou do betonů, za Kanadu Murphy, za Spartu Dragoun. V dalším oslabení pálil agilní Dragoun těsně nad kanadskou branku. V padesáté minutě nabil Havelka na mezikruží Černoškovi, ale jeho projektil vytěsnil Chiodo nad branku. Ve dvaapadesáté minutě nasadili Kanaďané Malinskému jesličky a v přečíslení dva na jednoho prostrčil puk mezi Neuvirthovými betony Roest. Před koncem ještě za stavu hráčů na ledě čtyři - čtyři ujel Martin Špaňhel, avšak trefil jen masku kanadského brankáře. Sparta tedy prohrála 2:8. Po závěrečném hvizdu ještě představitelé Spengler Cupu jmenovali nejlepšího hráče Sparty na turnaji, kterým se stal Petr Ton.