ZLN - SPA 2:1pp - Ze Zlína pouze s bodem

47., středa 13. 2. 2013
Zlín - Sparta ZLN - SPA
Zlín: Sedláček - Hamrlík, Linhart, Zámorský, Urbanec, Tesařík, Horák, Řezníček, Kotvan - Balaštík, Leška, Köhler - Honejsek, Čajánek, Veselý - Kubiš, Holík, Čech - Okál, Šlahař, Ondráček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.
Sparta: Pinc - Sičák, Milam, Krstev, Gřegořek, Philipp, Hanzlík, od 21. navíc Hunkes - Tenkrát, Hlinka, Pacovský - Broš, Hovorka, Bahenský - Jánský, Přibyl, Rachůnek - Kočí, Simon, Forman. Trenéři: Jandač a Votruba.
Branky a nahrávky: 54. Balaštík (Holík, Čech), 62. Honejsek - 48. Tenkrát (Forman, Hlinka). Rozhodčí: Šindler, Hradil - Blümel, Jiří Svoboda. Vyloučení: 3:6. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 5177. Střely na branku: 29:28. Průběh utkání: 0:1, 2:1.
Z l í n - Dlouho předlouho se v prvním souboji po reprezentační pauze hrálo bez branek. V první třetině dominovala Sparta, ve druhé naopak Zlín. Až v té třetí došlo na góly. Holešovické poslal do vedení Petr Tenkrát, za domácí srovnal Balaštík. V prodloužení nakonec překonal jinak skvěle chytajícího Pince Honejsek, a rozhodl tak o zisku druhého bodu pro Zlín.

Možná i kvůli pauze mezi zápasy vlivem reprezentační přestávky začal čtvrtý duel mezi Zlínem a Spartou poněkud opatrně. První šance přišla až po pěti a půl minutách, kdy Jánský po Přibylově nahození usměrnil puk za Sedláčkova záda. Rozhodčí si ovšem chtěl jeho trefu zkonzutlovat s kolegou u videa. Ten potvrdil podezření, že branky bylo dosaženo rukou, a skóre se tak neměnilo.

I dál byla Sparta aktivnějším týmem, nadvakrát nebezpečně dorážel Philipp, na druhé straně odpověděl střelou z druhé vlny Hamrlík, jehož pokus skryl Pinc v lapačce. Nepříjemný moment zažil sparťanský gólman v 18. minutě. Nejprve skvěle vystihl kličku Čajánka, který unikl obraně Pražanů, poté mu ale dojíždějící Kuboš skopl helmu. Pinc byl po zásahu do hlavy otřesený, ale nakonec se oklepal a pokračoval.

A hned v úvodu druhé dvacetiminutovky musel řešit zapeklitou situaci před svou svatyní, puk se po několika tečích motal brankovištěm, Pinc ho nakonec zalehl. I dál byli v prostřední části lepším týmem Zlínští a sparťanská defenziva měla spoustu práce. Pinc však odolal i pokusům Hamrlíka a Tesaříka.

17
Tolik branek už dal PETR TENKRÁT, druhý nejlepší střelec Sparty

Kritické chvíle přišly těsně po polovině základní hrací doby, kdy krátce po Pacovském putoval na trestnou lavici i Sičák a domácí, kteří měli v tu chvíli jasně navrch, hráli minutu a dvanáct vteřin dvojnásobnou přesilovou hru. Sparťanská trojice a posléze čtveřice ale bezbrankový stav uhájila a před druhou sirénou se konečně do hry vrátil i sparťanský útok.

I do třetí dvacetiminutovky naskočili lépe domácí. Šlahař ale po Okálově nabídce vysoko přestřelil. Při dalším, už šestém vyloučení na straně Holešovických hrozili Čajánek a Veselý, ale sparťané oslabení zvládli. A sami poté naopak udeřili a ve 48. minutě konečně otevřeli skóre do té doby bezgólového souboje. Petr Tenkrát se individuálně prokličkoval od mantinelu mezi kruhy a prostřelil Sedláčka.

Šest minut před koncem třetí třetiny ale Zlín srovnal. Jaroslav Balaštík dostal od Holíka přesnou přihrávku na hranici brankoviště, kde zůstal zcela sám opomenut sparťaskými obránci, položil si Pince kličkou a bez problémů zavěsil. A v prodloužení nakonec přiklonil střetnutí na stranu domácích Antonín Honejsek, který po chybě ve sparťanské rozehrávce ujížděl sám na Pince a nezaváhal. Sparťané tak ze Zlína vezou pouze bod.

Juraj Jurík (Zlín): Dostávali jsme se pomaleji do tempa. Sparta bruslila, vyhrávala osobní souboje a v první třetině měla opticky navrch, přestože největší šanci jsme Čajánkem měli my. Ve druhé třetině se naše hra zlepšila, srovnali jsme krok a měli tlak, který ale Pinc pochytal. Sparta hrála důsledně a nepouštěla nás k dorážkám. V poslední třetině patří velký dík hráčům, že se odhodlali k závěrečnému tlaku a dokázali vyrovnat. Velký podíl na našem vítězství má Jakub Sedláček. Nebudeme počítat body a kalkulovat s nimi, neboť je chceme sbírat pořád.

Jan Votruba (Sparta Praha): Začali jsme dobře a dobrým pohybem domácí zaskočili, ale nedokázali jsme se dostat do střeleckých příležitostí. Přitom první část byla dobrá, jen škoda, že jsme to nevyjádřili střelecky. Ve druhé třetině Zlín zlepšil pohyb, začal forčekovat dvěma hráči, my jsme netakticky faulovali a pouštěli soupeře do velkého tlaku. V těchto fázích měl Pinc několik důležitých zákroků. Třetí třetina byla vyrovnaná, ale udělali jsme taktickou chybu v osobním bránění. Co se přihodilo v prodloužení, to způsobila hrubá individuální chyba, kterou domácí okamžitě potrestali. Škoda, že jsme zápas nerozhodli. Nebo nedotáhli alespoň do samostatných nájezdů. Petr Ton nehrál kvůli viróze.