27., úterý 30. 11. 2004
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Hnilička - Šmíd, Jiruš, Modrý, Hanzlík, Fischer, Duben, Holub, Moravec - Čermák, Rataj, Štrba - Novák, Vaic, Rozsíval - Klimenta, Nedorost, Sailer - Vampola, Plodek, Víšek.
Sparta: Pöpperle - Hanzlík, Kasík, Schnabel, Dobroň, Procházka, Majeský, Pilař - Broš, Chabada, Marek - Netík, Dragoun, Hlaváč - Kašpařík, Výborný, Kotrla - Olesz, Ton, Nedvěd.
Branky: 1. Čermák (Štrba). Rozhodčí: Husička - Tošenovjan, Hlavatý. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4490.
Poprvé v extraligové historii porazili hráči Liberce pražskou Spartu. Vítězný gól vsítil už po 35 sekundách hry domácí útočník Čermák. Nejtěsnější rozdíl zůstal až do konce, a tak Sparta počtvrté v sezoně v zápase nebodovala. Zápas s Libercem je také prvním střetnutím, kdy Pražané nedokázali vsítit jediný gól.

Historie vzájemných zápasů Liberce a Sparty v extralize je konečně přepsána. Po úterním zápase už nemají Bílí Tygři v kolonce výher nulu. O první vítězný zápis do statistik se postaral přesnou střelou hned v 1. minutě Leoš Čermák. Uplatnil svůj důraz před brankou a překonal mladíka Pöpperleho první střelo na branku. Jak se později ukázalo, byl to jediný gól celého utkání a byl to gól vítězný! Sparta byla velmi rychlým gólem otřesena, ale neznamenalo to, že by nebyla nebezpečná. Agilní byl zejména Hlaváč a Výborný, velkou šanci na vyrovnání měl v 5. minutě Kašpařík, ale Hnilička jeho samostatný nájezd zlikvidoval. Domácí kontrovali Nedorostem a dvakrát Novákem, ale jejich pokusy zmařil vynikající Pöpperle. V závěru třetiny byli domácí ve velkém náporu, ale Vaic ani Rataj neuspěli.

V úvodu druhého dějství měli liberečtí již čtvrtou výhodu přesilové hry, ale nevedlo se jim. Pöpperle prakticky nemusel zasahovat. O to více se ale zapotil ve 27. minutě. To se pěknou akcí blýskla čerstva liberecká posila Sailer, který vybruslil z rohu, ocitl se před hostujícím brankářem zcela sám, ale nedal. O tři minuty později napodobil Sailera Novák, ale ani on neproměnil samostatný nájezd. Hosté tahali v těchto fázích viditelně za kratší konec, dokonce i v početní výhodě při vyloučení Fischera v závěru třetiny měli ke gólu blíže Bílí Tygři. Rataj ani Rozsíval ale neuspěli.

Ve třetí třetině svitla Spartě naděje hned na konci 41. minuty. To byl vyloučen za držení Fischer a Sparta vyslal nejúdernější komando ve složení Výborný, Nedvěd, Hlaváč. Ani tato zámořská lajna ale nepronikla soustředěnou obranou Liberce. Ve 48. minutě předvedl vynikající zákrok Hnilička, když jeho branku ohrozil Kašpařík. S přibývajícími minutami byla hra Sparty křečovitější, ale přesto byl k vidění strhující zápas. Nechyběly ostré souboje, šance, ale i vynikající výkony obou brankářů. další gól už v úterý večer ve Svijanské aréně nepadl, Spartě nepomohla ani závěrečná půlminutová power-play. Liberec tak mohl slavit historicky první triumf nad Spartou. Dosáhl ho před vlastním publikem, jako třešnička na dortu se u výsledku skví čtvrtá nula Milana Hniličky v této sezóně a celkově třetí doma.

Josef Paleček (LIB) - My jsme věděli, že to nebude nic jednoduchého. Nabádali jsme hráče, že jen stoprocentním nasazením, srdíčkem, bojovností a bruslením můžeme být úspěšní. Mužstvo k tomu tak přistoupilo, po celé utkání jsme byli velice aktivní, moc jsme toho soupeři nedovolili. Hráli jsme celoplošně, dobře do obrany, dobře do útoku. Jsem rád, že se nám podařilo protrhnout šňůru těch neúspěšných utkání proti Spartě a že jsme to dotáhli do vítězného konce. Výsledek 1:0 je velmi těsný, ale svědčí o tom, že hráči moc chtěli.

Leo Gudas (SPA) - Utkání se špatně hodnotí, když jsme nedali gól. Bohužel ani šancí jsme si moc nevytvořili. Liberec hrál velice dobře, boural naši hru. Je škoda, že jsme prohráli trochu náhodným gólem, ale od hráčů Liberce tam byl před brankou velký důraz. naše mužstvo nehrálo tak, jak by mělo hrát, až v poslední třetině předváděli hráči to, co od nich očekáváme.