Sparťané eliminovali první útok Litvínova

6., pátek 24. 9. 2004
Litvínov - Sparta LIT - SPA
Litvínov: Jarina - Škoula, Šlégr, Skuhrovec, Kroupa, Poživil, Ťupa, Bombic, Hranáč - Kůrka, Reichel, Ručinský - Trávníček, Hreus, Kubinčák - L. Havel, Říha, Balázs - V. Hübl, Branda, Gombár
Sparta: Bříza - Dobroň, Řezníček, Pilař, Melichar, Richter, Schnábel, Jan Hanzlík - Ton, Marek, Chabada - D. Výborný, P. Nedvěd, Hlaváč - Netík, Sivek, Kotrla - Olesz, Šindel, Kašpařík
Branky a nahrávky: 44. Trávníček (Balázs) - 36. Dobroň (Sivek), 43. Olesz (Kašpařík, Šindel), 44. Ton (Chabada), 60. Sivek. Rozhodčí: Bolina - Pešek, Rozlílek. Vyloučení: 6:6, navíc Bombic (Litvínov) 10 min. - Schnábel (Sparta) 5 min. a do konce utkání. Bez Využití: Diváci: 7000
Hokejisté Sparty přivezli z Litvínova plný počet bodů. Po velmi vyhecovaném utkání nakonec Sparta ukázala svojí sílu, po gólu Dobroně v poslední části odskočila soupeři již na tříbrankový rozdíl v rozmezí 28 vteřin. To se ukázalo jako zlomový okamžik zápasu. Pražané si výsledek pohlídali i přes snížení Trávníčka. Pojistku dal Sivek při power play a Sparta zaslouženě zvítězila 4:1.

Na vyprodaném zimním stadionu Ivana Hlinky začaly oba týmy aktivně. Již ve 2. minutě musel Jarina řešit závar po střele Nedvěda a dorážce Kortly. Na druhé straně lapil Bříza střelu Balásze. První stoprocentní gólovou šanci si vypracovali domácí při vyloučení Pilaře. Kroupovu vyraženou střelu mohl uklidit do prázdné branky Kubinčák, ale s obranným zákrokem přispěchal v poslední chvíli Melichar. Při rovnovážném stavu se pěknou akcí předvedl Kašpaříkův útok, ale jinak se v této fázi střílelo především z uctivé vzdálenosti. Obecenstvo se do varu dostalo poprvé v 10. minutě, kdy byl vyloučen Řezníček a zároveň inkasovala menší trest hráčská lavice Sparty. Celou dvouminutovou převahu 5:3 odehrála za domácí Reichlova pětka. Největší šanci ke skórování měl Ručinský, ale hosty skvělým zákrokem zachránil Bříza, stejně jako při následné střele Šlégra. Sparta přesilovku úspěšně ubránila. Pražané měli možnost přesilové hry při vyloučení Kroupy, ale početní výhoda se nezdařila. Největší šanci neproměnil Šindel, který v 16. minutě jel sám na Jarinu, tísněn obráncem zakončil mimo. Dalšími vydařenými akcemi se prezentovali Olesz a Ton. Na druhé straně měl v závěru první části hry příležitost Škoula, ale obranným zákrokem ji zmařil vrátivší se Marek.

Druhé dějství začala aktivněji Sparta, nebezpečně střílel Nedvěd a velkou šanci Netíka, na kterého zapomněla domácí obrana, dobře chytil Jarina. Litvínovští odpověděli Reichlem, jehož střelu a následný závar likvidoval Bříza. Sparta ubránila dvouminutovou přesilovku, když pykal kapitán hostů Chabada a vzápětí si přesilovku hosté zahráli po vyloučení Ručinského. Byly to pro domácí perné dvě minuty, velké šance neproměnili Marek, Ton, Nedvěd a Pilař. Ve 33. minutě se na sparťanské modré "potkali" bitkaři Bombic a Schnábel, sparťanský dlouhán využil své výškové převahy a téměř přetáhl svému soupeři dres přes hlavu. Zároveň si odnesl trest 5 minut + do konce utkání, zatímco domácí Bombic pouze 2+2 minuty. Následná hra 4 na 4 byla nejzajímavější fází druhé části zápasu. Velkou šanci měl Poživil, ale více ze hry měla přece jen lépe bruslařsky disponovaná Sparta. Příležitosti Tona a Nedvěda zůstaly neproměněny, ale ve 36. minutě si Dobroň najel mezi kruhy a po přihrávce Tona skóroval mezi Jarinovy betony. Zbývající minuty prostřední části byly neurovnané, akce často končily v samém zárodku.

Do třetí třetiny vtrhli domácí s jasnou snahou vyrovnat. Plány jim ale v rozmezí 28 vteřin překazily góly Olesze a Tona. Mladý utočník rozvlnil síť z dorážky, zkušený Ton zvolil přesnou střelu a Sparta odskočila na tříbrankový rozdíl. Nálada domácího mužstva i publika byla na bodu mrazu, ale novou naději do žil jim vlil Trávníček. Pouhých 32 vteřin po Tonově gólu prostřelil Břízu z pravého křídla a bylo to zase pouze o dvě branky. V dalším průběhu závěrečné třetiny domácí ve snaze o zkorigování výsledku vsadili spíše na důraz a tvrdost místy na samé hranici pravidel. Pohledných hokejových akcí se mnoho neurodilo ani ze strany Sparty, která se spíše soustředila na bránění náskoku. Ve 49. minutě po střetu s Trávníčkem zůstal delší dobu na ledě ležet Netík, ale Bolina nevylučoval. O 3 minuty později se strhla šarvátka mezi Ručinským a Melicharem, do které se vmísil Šlégr. Pro sparťanského beka zápas skončil s nataženým svalem. Následovala přesilovka, nejvíce ohrožoval Jarinu Nedvěd, ale snížit mohli i domácí. Kůrka po Reichlově pasu zcela sám před Břízou přestřelil branku. Poslední šanci k úpravě výsledku měl Litvínov při vyloučení Chabady, avšak největší šancí bylo Kubinčákovo nahození, které skončilo na tyči Břízovy klece. Minutu a 47 vteřin před závěrečnou sirénou domácí střídačka po oddechovém čase nahradila gólmana Jarinu šestým hráčem v poli. Litvínov držel puk v útočném pásmu, ale jedinou nebezpečnou střelu vyslal z prostoru mezi kruhy Škoula nad branku. Konečnou podobu výsledku dal 41 vteřin před koncem do prázdné branky Sivek.

Josef Beránek (Litvínov): "Před utkáním byla v Litvínově taková atmosféra, že můžeme dát zase třeba šest branek, ale vždycky záleží na soupeři. Dneska byl velmi dobrý. Důležitý byl asi první gól. My jsme odehrál dobře úvodních dvacet minut, ale nedali jsme gól ani v přesilovce pět na tři. Soupeř měl pak fyzicky navrch a přebruslil nás."

Marian Jelínek (Sparta): "Bylo to nadprůměrné utkání. My jsme přijeli s agresivním pojetím. Chtěli jsme zhustit střední pásmo a donutit soupeře k nastřelování kotoučů. Podali jsme kolektivní výkon. Jediným stínem utkání je zranění Melichara, který má natažený sval."