Sparta v důležitém boji vyhrála a poskočila do osmičky

37., neděle 8. 1. 2006
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Málek - M. Výborný, Štěpánek, Cartelli, Trnka (54. Pulpán), Nedoma, Hučko, Vobořil - Zelenka, M. Straka, Matějovský - A. Padělek, Kracík, Andrašovský - Důras, Šindel, Adamský - Freiberg, Tvrdoň, Vítek.
Sparta: Bříza - Ptáček, Nikolov, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, Tabaček, Toman - Chabada, Sivek, O. Kratěna - Ton, Marek, Štrba - Špaňhel, J. Straka, Netík - Dragoun, Langhammer, M. Růžička.
Branky a nahrávky: 23. Důras (Šindel), 46. Tvrdoň (Cartelli, Freiberg) - 13. Černošek (Vykoukal, Ton), 19. Chabada (J. Straka, Ton), 38. J. Straka (Netík), 56. J. Straka (Nikolov). Rozhodčí: Mikula - Bláha, Kareš. Vyloučení: 7:8. Využití: 0:2. Diváci: 6526.
Plzeň se v zápase mohla opřít o uzdraveného gólmana Málka, jenž jí ale štěstí nepřinesl. Dobře naladění Pražané položili základní kámen k úspěchu v první třetině, když si vybudovali dvoubrankový náskok. Ve druhé části přečkali Holešovičtí nápor domácích, kteří dvakrát snížili na rozdíl jediné branky a znovu udeřili. Zásluhou dvou branek Straky dotáhla Sparta zápas do vítězného konce. Konečný výsledek 4:2 pro hosty zajistil Spartě osmé místo v tabulce.

Hned při prvním střídání utkání dvou odvěkých rivalů prověřil svého bývalého spoluhráče Břízu Jiří Zelenka. Sparťané na svoji první zteč Málkovy branky čekali do páté minuty, po přesné souhře osamocen u tyče minul Langhammer a hned vzápětí si velkou příležitost vypracoval i Dragoun. Domácí o sobě dali opět vědět při přesilovce v 9. minutě, kdy ostře pálil Hučko. Stejný hráč ale o několik okamžiků později zaváhal při rozehrávce a nabídl šanci Tonovi. Tona však v úniku zastavil Andrašovský a Sparta hrála přesilovku. Pražané darovanou příležitost využili v čase 12:22, kdy Černoškova střela propadla Romanu Málkovi pod rukou až za brankovou čáru - 0:1. Plzeňská odpověď mohla přijít při následném vyloučení Ptáčka, jak Matějovský, tak i Kracík ale ztroskotali na Břízovi. V 18. minutě se sám na Málka řítil Marek, na plzeňského brankáře však nevyzrál. Výborného poslední snahu o zastavení Marka ovšem sudí ocenil dvěma minutami a Sparta opět prokázala, že přesilovky proti Plzni umí. Explzeňský Josef Straka našel milimetrově přesnou přihrávku k tyčce Štrbu, jenž poslal hosty do dvoubrankového vedení - 0:2.

Druhou třetinu zahájil aktivní Marek velkou šancí, po které Málek udržel puk před brankovou čarou snad jen silou vůle. Skóre se měnilo v čase 22:16. Důras si od hrazení vybruslil mezi kruhy a rychlým švihem pověsil kotouč pod horní tyčku Břízovy branky - 1:2. Vyrovnaní měl na holi o dvě minuty později Padělek, v rozhodujícím momentu ale promáchl. Modrobílí zahrozili opět v 28. minutě. Kracík našel nádherně Padělka, nejlepší plzeňský střelec ale trefil jen Břízu. Plzeňští byli v této části zápasu aktivnější. Dost času měl před Břízou i Šindel, sparťanský veterán však opět čaroval. Kracík je v současné době nejlepším playmakerem Západočechů, což předvedl v 35. minutě, kdy naservíroval puk na stříbrném podnose Andrašovskému. Andrašovský ale puk minul. Lasselsberger svoji převahu nevyužil, a tak zaúřadovali hosté. Josef Straka obkroužil klec a z otočky vystřelil, puk před Málkem změnil směr a zapadl do sítě - 1:3. V poslední minutě prostřední části Vobořila obral o puk u hrazení Sivek, Málek si ale s jeho pokusem poradil.

Josef Straka hrál proti svým bývalým spoluhráčům s chutí. V úvodu třetí třetiny ujel do brejku, kam ho trestuhodně pustil jeden z plzeňských obránců. V 46. minutě se nejprve zkoušel individuálně prosadit Cartelli, puk se dostal k volnému Tvrdoňovi a ten z minimálního úhlu překonal dezorientovaného Břízu - 2:3. Kontaktní gól nakopl Plzeňské ke zvýšené aktivitě. Ve 48. minutě plzeňským fanouškům zatrnulo, když po střetu v útočném pásmu odkulhal do kabiny Andrašovský. První prognózy hovořily o vážném zranění nohy. Další nehokejový moment přišel o minutu později. Netíkova hokejka skončila v Důrasově obličeji a plzeňský forvard rovněž předčasně opustil ring. Netík inkasoval 2+2 minuty, při dlouhé přesilovce domácích měl ale paradoxně největší šanci Ton z brejku. V 56. minutě přišlo definitivní rozuzlení duelu. Josef Straka dostal dostatek prostoru a svým druhým gólem v zápase dokonal pomstu - 4:2. V závěru ještě domácí zkoušeli power-play, transport bodů směrem Holešovice už byl ale nezvratitelný.

Marek Sýkora (Plzeň): Sehráli jsme dobrý zápas, hráčům nelze nic vytknout. Hráli opravdu na doraz. Hlavně ve druhé třetině jsme sahali po vyrovnání, Sparta byla ale efektivnější. V průběhu zápasu jsme navíc ztratili tři zraněné hráče, u Dušana Andrašovského se jedná o vážnější zranění. Sparta ukázala svou sílu a dnešním vítězstvím se vrátila mezi osmičku týmů pro play off. My hrajeme doma znovu v úterý a nic nevzdáváme.

Marian Jelínek (Sparta): Chtěli jsme odčinit prohru s Plzní ze druhé čtvrtiny soutěže, kdy jsem já společně s Františkem Výborným převzal mužstvo. Čtyřicet minut jsme dnes byli lepším týmem a myslím si, že jsme vyhráli zaslouženě. Josef Straka dnes pohřbil svůj bývalý tým Plzeň stejně jako tehdy Jiří Zelenka nás.