SF4, úterý 4. 4. 2006
Sparta - Znojmo SPA - ZNO
Sparta: Bříza - Ptáček, Černošek, Vykoukal, Jan Hanzlík, Pilař, Tabaček (21. Toman), Stehlík - O. Kratěna, J. Hlinka, Chabada - Ton, Marek, Kašpařík - Netík, J. Straka, Sivek - Dragoun, Langhammer, M. Růžička.
Znojmo: Trvaj - Němeček, Bičánek, Čakajík (14. Šmach), Jareš, Mojžíš, Nikolov - J. Štefanka, Pucher, Mikulík - Erat, Dopita, Ludvík - Beroun, Haman, Plášek.
Branky a nahrávky: 11. J. Hlinka (O. Kratěna), 13. Kašpařík (Marek, Ton) - 17. Mikulík (Pucher, J. Štefanka). Rozhodčí: Homola, Bolina - Tošenovjan, Hlavatý. Vyloučení: 6:4, navíc Stehlík (Sparta) 10 min. Bez využití. V oslabení: 1:1. Diváci: 12.816.
T-Mobile Arena zůstává nadále nedobyta. V bitvě jako řemen udolala Sparta svého semifinálového soka hubeným výsledkem 2:1. Karty zápasu byly rozdány již po první dvacetiminutovce, kdy padly všechny góly. Na dvě slepené branky domácích dokázali Znojemští reagovat pouze jednou. Zcela zaplněná hala bouřila, finále je po čtyřech letech na dosah!

Orli museli v Praze otevřít hru a zkusit domácí více zatlačit, pokud chtěli pomýšlet na dobrý výsledek. To se jim od začátku dařilo, ale naráželi na výborného Břízu. Jejich snahu navyšovaly také přesilové hry. V jedné z nich již Pucher mířil do odkryté branky, když na brankové čáře zasáhl holí na poslední chvíli pozorný Hanzlík. V téže početní výhodě ovšem Znojemští také kapitulovali. V 11. minutě Kratěna krátkými kličkami uvolnil na křídle nehlídaného Hlinku, který v samostatném nájezdu volil kličku do bekhendu. Znojmo rázem znervóznělo a začalo kupit chyby v rozehrávce. Ve 13. minutě Jarešovu přihrávku vystihl ideálně Ton, párkrát si vyměnil puk se spoluhráči až jej Kašpařík zblízka doklepl k bližší tyči. Studená sprcha Orly do kolen neposlala, napomoci zvednout se v zápase jim napomohla ještě přesilová hra. Hosté tlačili, vytvářeli si šance, ale snížit dokázali až při rovnovážném stavu hráčů na ledě v 17. minutě. Přečíslení dva na jednoho využil střelou bez přípravy Mikulík. V posledních vteřinách Sparta prováhala dvojnásobnou přesilovku, když si vynutila jen jedinou střelu z hole Chabady.

S úvodem druhé třetiny přišla šance nejproduktivnějšího dua Pražanů, jenže Hlinka ani Chabada si v přečíslení s Trvajem neporadili. Orli zvyšovali tempo a iniciativu pomalu přebírali na své hokejky. Erat sám před Břízou netrefil skákající touš přesně, Pucherova rána na vzdálenější tyč minula konstrukci branky. V přesilové hře se mezi kruhy ocitl Štefanka, jehož švih ukryl Bříza v rukavici. Sparťanská ikona se několikrát musela v brankovišti ohnat, ale jednobrankový náskok za pomoci beků uhájila. Na druhé straně byl nejblíže navýšení Kašpařík, který po odrazu puku mohl skórovat do opuštěné klece hostí. V závěru prostřední dvacetiminutovky se obraz hry změnil na urputnou bitvu, kdy oba celky chvíli vsadily na zabezpečenou obranu. Gól do šatny nechtělo inkasovat ani jedno mužstvo.

Poslední dějství načali lépe opět Orli a vynutili si další přesilovku. Spartu svírali v kleštích, ale vyložené šance si nevytvořili. Znojemský tlak uťala až chyba Jareše, který si nepohlídal agilního Hlinku a nechal mu dostatek prostoru pro zakončení. Střelu mezi betony si ovšem Trvaj pohlídal. Znojmo se rázem začalo strachovat, přesto se muselo nadále tlačit do útoku a snažit se vymazat jednobrankové manko. Po střele Dopity z otočky se již Bříza ohlížel, puk našel v brankovišti pod svými chrániči. Velká bitva gradovala v závěru. Znojemská snaha utkání zvrátit a sparťanský odpor rozpumpovaly také ochozy. V závěrečných minutách stadión své hráče podržel. Jednu z posledních možností vyrovnat skóre měli Orli v přesilovce, když na trestné lavici pykal Ton. Avšak na holích Orlů již byla křeč a nepřesnost, což nevyústilo za dvě minuty ani v jednu střelu. Hosté se odhodlali ještě k power play, jenže obrannou čáru domácích nepřekonali. Naopak Sparta několikrát zkoušela štěstí do prázdné branky, bez gólového úspěchu. Pražané vedou v sérii 3:1 a jsou krůček od finále.

František Výborný (Sparta Praha): Věděli jsme, že dnešní utkání bude náročné. Včerejší jsme zvládli dobře a bylo jasné, že Znojmo dnes udělá vše proto, aby tady získalo bod. To bylo vidět od první minuty. Bylo aktivní, hrálo bez zábran. My jsme se ale přesto dostali do vedení 2:0, jen škoda, že jsme dostali kontaktní gól po chybě na útočné modré čáře. To se ale v play off stává. Pak jsme i my měli nějaké šance - Chabada trefil břevno, gól mohli dát i Kašpařík a Netík. Jsem rád, že to hráči zvládli a pokryli jsme i nebezpečné přesilovky Znojma. Mužstvo to vybojovalo, vydřelo, a tak to v play off má být. Jsem rád i za to, že diváci nakonec tleskali, i když dvě třetiny nepadl gól.

Jan Votruba (Znojmo): Oproti včerejšku jsme hráli mnohem lepší zápas, zejména jsme měli lepší pohyb, v útočném pásmu jsme se tlačili více do branky a měli více střel. Jediné, co nám nešlo, byly přesilové hry. V některých fázích utkání nás opustilo štěstí. Výborný výkon podal Bříza. Našim hráčům dnes nemáme co vytknout, vydali se ze všech sil. Čakajík půjde na vyšetření, ale vypadá to na otřes mozku.