SPA - ZLN 5:1 - Zasloužená výhra nad Berany

50., neděle 1. 3. 2020
Sparta - Zlín SPA - ZLN
Sparta: J. Sedláček – Kalina, Blain, Košťálek, Tomáš Dvořák, Piskáček, Jurčina, T. Pavelka – Rousek, Sukeľ, Řepík – Buchtele, Pech, Forman – M. Kvapil, Tomášek, Smejkal – Dvořáček, Říčka, Kudrna.
Zlín: Kašík (41. Huf) – Freibergs, Nosek, M. Novotný, Ferenc, Řezníček, Buchta, Gazda – Köhler, Fořt, Fryšara – Okál, Honejsek, Šlahař – Herman, Claireaux, Dufek – Kubiš, P. Sedláček, J. Ondráček.
Branky a nahrávky: 4. Řepík (Rousek, Sukeľ), 25. Dvořáček (Košťálek), 31. Forman, 37. Řepík (Sukeľ), 46. Smejkal (M. Kvapil, T. Pavelka) – 49. Gazda (Claireaux). Rozhodčí: Bejček, Pešina – Frodl, Kajínek. Vyloučení: 2:4, navíc Kašík (ZLN) 10 minut. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 9 120. Střely na branku: 29:42. Průběh utkání: 5:0, 5:1. Nejlepší hráči utkání: Michal Řepík - Daniel Gazda.
Svěřenci Miloslava Hořavy a Josefa Jandače odčinili porážku na Kladně, když na domácím ledě porazili Zlín 5:1. Na přesvědčivém vítězství se dvěma góly podílel sparťanský kapitán Michal Řepík. K zaslouženému zisku tří bodů přispěli navrátilci po zranění s Markem Kvapilem v čele, jenž v této sezoně odehrál ve sparťanském dresu teprve druhé utkání. Závěr základní části pokračuje už v úterý 3. března, kdy se náš tým představí na ledě Pardubic.

Ve sparťanské sestavě nechyběla proti Zlínu řada navrátilců po zranění. Na aktivní vstup Beranů zareagovali sparťané nejlepším možným způsobem, když už po 192 vteřinách využil osamocený kapitán Michal Řepík pobídky Lukáše Rouska a z levého kruhu otevřel skóre zápasu. Na druhé straně nepřekonal Bedřich Köhler ležícího Jakuba Sedláčka, zatímco Libor Kašík následně lapil zajímavý pokus Lukáše Rouska.

Aktivita a herní převaha Sparty přinášela ovoce, jenže Jan Buchtele nedokázal v prostoru před brankou zaskočit zlínského brankáře. Když už se ke střele dostali také hosté, sparťanský brankář byl pozörný a stav se neměnil. V závěru třetiny vzbudilo emoce nesportovní chování a trest pro Libora Kašíka. Ve stejnou chvíli odjeli pykat za hrubost také Jan Buchtele a Ralfs Freibergs.

V úvodu druhého dějství sparťané dostali Zlín pod zámek, ale druhý gól nepřidali. Domácí tlak následně oslabilo vyloučení Milana Jurčiny, brankář Jakub Sedláček ovšem kritické minuty společně se svými obránci ustál. Sparta navíc vzápětí udeřila, když Jan Košťálek zlomil hůl při střele od modré čáry, jenže puk se šťastně odrazil k Davidu Dvořáčkovi, který ho poslal do sítě. Náš tým se dostal na koně, čemuž pomohlo vyloučení Jiřího Ondráčka.

Svěřence Miloslava Hořavy a Josefa Jandače druhý gól uklidnil, soupeře přehrávali, leč i přes řadu střeleckých pokusů náskok nenavýšili. Z ojedinělých šancí se pokusil zahrozit také Zlín, který však neuspěl a byl potrestán. Za polovinou zápasu si od mantinelu najel Miroslav Forman a chytře ukrytou střelou poslal naše mužstvo do vedení 3:0!

Sparta měla i další šance, jenže Libor Kašík odolával a počtvrté kapituloval až po chytré akce Matúše Sukeľa, který našel zpoza branky Michala Řepíka a sparťanský lídr přidal z velkého úhlu čtvrtý gól. V závěrečných vteřinách šli Zlínští do čtyř, ale náš tým si přenesl část přesilové hry do třetí třetiny.

Do třetí třetiny naskočil ve zlínské brance Daniel Huf, který musel už v prvních minutách čelit sparťanské převaze, ale situaci zvládl. Když v šesté minutě ujeli sparťané do přečíslení a Marek Kvapil s Jiřím Smejkalem předvedli fantastickou narážečku, byl hostující brankář proti střele do prázdné branky bez šance. Krátce po páté trefě měl velkou šanci Jan Buchtele, ale ten z levého kruhu odkrytou branku netrefil.

Chybu však udělala i Sparta, která pokazila rozehrávku v obranném pásmu a po vyražené střele trefil odkrytou branku volný Daniel Gazda. Domácí se gólem rozhodit nenechali, naopak pokračovali v aktivitě a při několika šancích doplatili na snahu hrát na krásu do prázdné branky. Zajímavý protiútok Jiřího Smejkala s Davidem Tomášek zakončil druhý jmenovaný druhou střelou, proti které se vytáhl Daniel Huf.

V závěrečných minutách ještě přišly drobné strkanice a střela Dalibora Řezníčka, které už konec zápasu neovlivnily. Více než devět tisíc diváků ocenilo sparťany potleskem vestoje, po němž mohli oslavit vysoké vítězství.

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): „Zlín má výborně organizované, pracovité mužstvo a díky našemu gólmanovi Sedláčkovi jsme v první třetině nedostali branku a vedli 1:0. Hosté měli hromadu šancí, on nás podržel. Když jsme dali druhý a třetí gól, tak se naše hra zlepšila. Zápas se poté odehrával v naší režii. Do té doby byla hra vyrovnaná a v první třetině byl Zlín i lepší."

Martin Hamrlík (PSG Berani Zlín): „Sparta vyhrála zaslouženě. Chtěl bych poděkovat fanouškům Zlína, kteří dorazili. Bohužel se nám nepodařilo získat jako v sobotu na fotbale bod, s tím jsme sem jeli. Neprožíváme zrovna dobré období, nehrajeme dobře a dnes se to potvrdilo. V obranném pásmu jsme udělali obrovské chyby, Sparta dala tři góly do prázdné brány. Dostali jsme se do předkola play off, ale musíme se dát do kupy. Jestli budeme takhle pokračovat, tak bude za čtyři dny konec."