SPA - ZLN 4:2 - Přesilovky vynesly první výhru v sérii

ČF1, pondělí 2. 3. 2009
Sparta - Zlín SPA - ZLN
Sparta: Přikryl - Pilař, Gulaši, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, S. Hudec - Kratěna, D. Výborný, Broš - Ton, Langhammer, Netík - Hromas, Koreis, Hrdel - Látal, Podlešák, Kafka. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.
Zlín: Sedláček - Hamrlík, Galvas, Nosek, Lučka, Míka, Kučný, Bořuta, Linhart - Balaštík, Leška, Köhler - Záhorovský, Kollár, Rachůnek - J. Ondráček, Balán, Andrašovský - Kubiš, Rom. Vlach, Mokrejš. Trenéři: Venera, Rost. Vlach a Hrazdíra.
Branky a nahrávky: 15. Ton (Netík), 18. Broš (Pilař, Výborný), 26. Výborný (Broš), 39. Výborný (Broš, Ton) - 5. Kollár (Záhorovský, Rachůnek), 55. Nosek (Rachůnek, Kollár). Rozhodčí: Minář, Mikula - Lederer, Gebauer. Vyloučení: 6:11, navíc Köhler, Balaštík (oba Zlín) oba 10 min. Využití: 3:0. Diváci: 8473.
P r a h a - Sparta potvrdila roli favorita, když v prvním utkání nezaváhala a ukořistila jej pro sebe. Velkou měrou se na konečném výsledku podílel dvougólový David Výborný a také nedisciplinovanost hostujího týmu. Sparta dokázala využít tři přesilové hry a proto zvítězila.

Fotogalerie

Start úvodní třetiny potvrdil to, co se mezi fanoušky a novináři šeptalo už dávno. Do sparťanské branky se postavil Petr Přikryl, který odchytal poslední zápasy v základní části. Samotný úvod patřil domácím, první šanci měl na konci čtvrté minuty David Výborný, když se snažil tečovat nepříliš prudkou ránu Ondřeje Kratěny. Skóre se měnilo o minutu později a bylo to na druhé straně hřiště. Z brejku namířil přesně osamocený Andrej Kollár a Berani vedli. Pak ale začali Zlínští faulovat, třetí prohřešek v řadě potrestal prudkou střelou z pravého kruhu domácí Petr Ton. Sedláček v brance RI Oken měl zakrytý výhled a na ránu nestihl zareagovat včas.

Hosté poté trochu znejistěli a stáhli se do defenzivy, přesto v další přesilovce ovšem Sparta vstřelila druhý gól. Michal Broš tečoval střelu Vykoukala a puk se od tyčky odrazil přímo do brány. Holešovičtí po otočení stavu nabrali opět sebevědomí, zápas se pak lámal na přelomu první a druhé třetiny. Koreisovo vyloučení na čtyři minuty Zlín nepotrestal, naopak ve 26. minutě opět inkasoval. Mladý gólman Sedláček chytající své první extraligové play off v životě si vybral slabší chvilku, když pustil střílené nahození Davida Výborného z hodně ostrého úhlu. Podíl na třetí sparťanské brance měl nepochybně i Jaroslav Balaštík, kterému puk proletěl pod nohama.

Zhruba v polovině hrací doby utkání okořenila bitka Hromase s Kučným za zlínskou svatyní. Vítěz ve žlutomodrém dresu i poražený v rudém si po krátkém, ale tvrdém střetu odjeli odpočinout na trestnou lavici. Hala bouřila i po tvrdém faulu Köhlera, který za brutální krosček dostal 2 plus 10 minut. Když se potom hrálo standardně pět na pět, šancí moc vidět nebylo. Oba týmy mají skvělou defenzivu a v prvním čtvrtfinále to jen potvrzovaly. Nicméně když byli vyloučeni dva Ševci krátce po sobě, dostala Sparta v 39. minutě dvojnásobnou početní výhodu a v těch je v poslední době neomylná. Kombinaci před Sedláčkem zakončoval Výborný do odryté branky.

Těsně po druhé třetině si vyřizoval účty s jedním z Holešovických hostující brankář a hosté museli nastoupit do poslední dvacetiminutovky opět v oslabení. Ve skvělé formě hrající Výborného útok se málem opět prosadil, tentokrát ovšem Sedláček potvrdil svoje kvality. Od Zlína se čekal tlak tvrdohlavých beranů, dlouhé minuty ale připomínal spíš neškodné beránky. Na ledě byla k vidění úporná nudná hra a to až do 55. minuty. V ní snížil Rachůnek, který zužitkoval Noskovu nahrávku zpoza branky. Krátce na to si kouč Venera vybral oddechový čas, RI OKNA hrála od 57. minuty bez brankáře. Užitek jim to ale nepřineslo a definitivní konec nadějí jim připravil Balaštík, který obdržel dvouminutový trest ve chvíli, kdy měl nápor jeho týmu vrcholit. Pak už se nic nestalo, Sparta vyhrála nad Zlínem zaslouženě 4:2 a vede 1:0 na utkání.

František Výborný (Sparta): "Chtěli jsme být aktivní od začátku, Zlín ale po naší chybě dal gól a vedl 1:0. Nám se ale poté podařilo skórovat v přesilových hrách, což bylo důležité. Za stavu 4:1 jsme utkání chtěli zbytečně pouze dohrát a naše aktivita nebyla taková. Po individuální chybě jsme dostali gól na 4:2 a utkání se zdramatizovalo. Důležité ale je, že jsme vyhráli."

Rostislav Vlach (Zlín): "Zápas byl ze začátku vyrovnaný, ale pak si myslím, že jsme bohužel kvůli vyloučením dostali góly, což dnes rozhodlo. Série ale teprve začíná a my se z toho poučíme. Zítra se budeme chtít představit v daleko lepším světle."