SPA-ZLN 2:4 - Sparťané narazili, Zlín odváží všechny body

13., pátek 10. 10. 2008
Sparta - Zlín SPA - ZLN
Sparta: Popperle – Vykoukal, Hanzlík, Procházka L., Gulaši, Ptáček, Černošek, Cunik – Výborný, Broš, Kratěna – Ton, Langhammer, Ručinský – Látal, Dragoun, Podlešák – Mrňa, Kratzer, Hromas
Zlín: Biegl – Bořuta, Galvas, Hamrlík, Kučný, Linhart, Lučka, Míka, Nosek - Andrašovský, Balán, Balaštík - Čech, Kohler, Kollár - Kubiš, Leška, Mokrejš - Pšurný Michal, Rachůnek, Záhorovský
Branky a nahrávky: 37. Kratěna (Broš), 45. Výborný (Kratěna) - 15. Kubiš (Kollár), 19. Hamrlík (Leška), 26. Kollár, 47. Rachůnek. Rozhodčí: Minář - Bryška, Chytil. Vyloučení: . Využití: . V oslabení: . Diváci: 6263.
Role favorita na ledě shořela jak papír, Zlínští byli Spartě více než vyrovnaným soupeřem a po zásluze si odváží všechny body. Moravané odskočili až na tříbankový rozdíl, zásluhou Kratěny a Výborného se domácí dostali na dostřel, ale chytrá střela Rachůnka naděje definitivně potopila. Sparta zůstává na pátem místě, chuť si mohou sparťané spravit v neděli, kdy přivítají doma Litvínov.

Holešovická TESLA Arena byla platila dosud za nedobytnou tvrz, domácí tým v ní za letošní sezonu neprohrál. Do karet sparťanům hrál i fakt, že jejich soupeři ze Zlína na venkovních hřištích naopak nedokázali zatím zvítězit ani jednou.

Roli jasného favorita chtěla Sparta potvrdit hned na začátku utkání, k zatlačení soupeře jí pomohla i přesilovka na začátku čtvté minuty. Možnost otevřít skóre měl Kratěna, v rychlosti ovšem z voleje netrefil. Po počátečním náporu se dostali ke slovu hosté, kteří se snažili často střílet, jako například v 7. minutě Kollár a po něm Bořuta. Svěřenci Zdeňka Venery měli opticky trochu navrch a jejich snaha se vyplatila v 15. minutě. Pavel Kubiš využil zaváhání holešovické obrany, nikým nebráněn překonal Tomáše Pöpperleho a dal mu tak nechtěný dárek k jeho 24. narozeninám.

Spartě se v nové sezoně úvody zápasů nedaří a tento fakt se potvrdil tři minuty po úvodním gólu. Z dálky se prosadil zkušený obránce Valachů Martin Hamrlík. Spartu vývoj utkání evidentně zaskočil a poslední tři minuty spíš jen čekali na přestávku.

Hned po ní, hned v 21. minutě zahrozili zlínští znovu, v dobré šanci se ocitl Jaroslav Balaštík. Sparťané se nadechli k odporu v následné standardní početní výhodě, podařilo se jim zatlačit defenzivu před brankáře Biegla, z několika slušných pozic ale brankové manko snížit nedokázali. Jak se na to musí jim ukázal krátce poté, v 26. minutě, Andrej Kollár. Podobně jako Kubiš při prvním gólu využil nedůrazu ve sparťanských zadních řadách a jako už třetí gratulant poslal nebohého Tomáše Pöpperleho střídat.

Domácí se po třetí inkasované brance vrhli všechny síly do útoku a v 37. minutě se jim konečně překonat Radovana Biegla, který ve zlínské kleci nahradil zraněného Murína. Ondřej Kratěna potvrdil svoje kralování ve týmové tabulce střelců a dobře zužitkoval přihrávku Michala Broše. Snížení rozdílu ve skóre na dva góly slibovalo domácím šanci na obrat, tým i publikum věřili, že tvrz jménem TESLA Arena ještě nemusí být dobyta.

Dobrý argument pro optimisticky naladěnou část diváků přidal na začátku poslední části kapitán David Výborný. Když se v 45. nepodařilo dorazit puk za ležícího Biegla Kratěnovi, kotouče se chopil právě jeho nový parťák v druhém útoku Výborný a stav byl najednou pro Spartu mnohem nadějnější.

Víra domácích ve vyrovnání netrvala dlouho. Zlínský Ivan Rachůnek nenápadnou střelou zvýšil v 48. minutě na 4:2 pro hosty. Gólman Tomáš Duba nečekanou střelu nezachytil a RI Okna Zlín měli vedení opět pojištěné. Sparta zkoušela ještě dostat soupeře pod tlak, dařilo se to ale víceméně jen triu Výborný - Broš- Kratěna. Ti už s výsledkem nic neudělali, naopak zmar v produktivitě podtrhl v úplném závěru Petr Ton, který ve vlastním oslabení ujel obraně do samostatného úniku. Puk mu z hole sklouzl a to znamenalo, že po pátém domácím zápase neporazitelnost Sparty na vlastním ledě definitivně končí.

Hráči utkání byly vybráni střelec úvodního gólu Pavel Kubiš a sparťanský kanonýr Ondřej Kratěna. Ceny jim předal David Volek, bývalý hráč Sparty a současný trenér mládeže.

Marian Jelínek (Sparta Praha): "Spokojení určitě nejsme, s výsledkem ani s předvedenou hrou. Myslím, že v letošní sezoně jsme zatím ani jednou nevedli. Hrozně brzy jsme prohrávali 0:2 a když jsem se zvedali, tak dostaneme další gól na 2:4. Tahali jsme prostě celý zápas za kratší konec. Za vůli a bojovnost ve druhé třetině si mančaft snad zaslouží pochvalu, ale bohužel gólově jsme se vůbec neprosadili, v čemž vidím největší problém. Nedáváme góly, a to ani v přesilovkách a vyložených šancí."

Rostislav Vlach (Zlín): "Chtěl bych především pochválit celý kolektiv. Náš výkon byl velmi dobrý, podpořený brankářem Bieglem, který dnes chytal opravdu výborně. Jen bych chtěl, aby ten výkon pokračoval a výsledky, které jsme zatím venku neměly, byly stejné. Brankář Igor Murín nepřijel s týmem kvůli zranění. Délka jeho absence bude záviset na výsledku dalšího vyšetření."