SPA - ZLN 1:3 - Bodovou sérii ukončil Zlín

24., úterý 21. 11. 2017
Sparta - Zlín SPA - ZLN
Sparta: Honzík – Pavelka, Michálek, Mikuš, Kalina, Švrček, Dvořák, Nedomlel – Kumstát, Pech, Forman – Reichenberg, Hlinka, Jarůšek – Říčka, Vrána, Kudrna – Smejkal, Saponari, Rousek.
Zlín: Kašík – Freibergs, Ferenc, Valenta, Matějíček, Žižka, Řezníček, Petran – Bukarts, Honejsek, Okál – Veselý, Fořt, Šťastný – Illo, Sedláček, Kubiš – Ondráček, Popelka, Klhůfek.
Branky a nahrávky: 52. Michálek (Pech) – 29. Okál (Bukarts, Žižka), 30. Okál (Freibergs, Bukarts), 54. Honejsek (Bukarts). Rozhodčí: Úlehla, Hodek – Kis, Pešek. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 951. Střely na branku: 35:27. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3. Nejlepší hráči utkání: Zbyněk Michálek – Zdeněk Okál.
Sparťané sice první dva ze série tří domácích zápasů vyhráli, poslední dílek do sbírky ovšem nepřidali. Utkání se Zlínem bylo v O2 areně dlouho vyrovnané a bez branek. Jako první se prosadili hosté těsně před polovinou základní hrací doby, a to dokonce dvakrát. Sparťané si vylámali zuby na brankáři Kašíkovi, kterého překonali až v 52. minutě. Zbyněk Michálek si připsal svou první extraligovou trefu, která však byla jediným gólem Sparty v zápase. Zlínský triumf vzápětí potvrdil Honejsek a pětizápasová série Sparty s alespoň jedním bodem skončila.

Do utkání 24. kola Tipsport extraligy vstoupili lépe Pražané. Hned v první minutě se dostal do gólové šance domácí Pech, ale jeho střelu z pravého kruhu Kašík chytil. I další velká příležitost patřila Spartě. Smejkal se prokličkoval až před zlínskou branku, ale bekhendovým pokusem na gólmana nevyzrál. Iniciativu poté nakrátko převzal Zlín, který strčil všechny dosavadní šance do kapsy. Honejsek byl totiž před Honzíkem naprosto sám a jeho střelu z první vyškrábl brankář Honzík špičkou betonu.

Hra po celou první třetinu nepostrádala napětí a nebyla nouze ani o další brankové příležitosti. S velkou chutí hrál například domácí kapitán Hlinka, jehož dvě nadějné šance za Kašíkova záda neprošly. V přečíslení dva na jednoho mohl do odkryté branky skórovat zlínský Klhůfek, ale trefil jen boční síťku. V závěru dějství hrála Sparta v oslabení tři na pět a moc nechybělo a Šťastnému se málem povedlo zasunout kotouč do odkryté klece.

Do druhé periody vstoupili hladověji sparťané, kteří se ve 21. minutě dostali do obrovské příležitosti, když puk za dezorientovaným Kašíkem mohl dopravit za brankovou čáru Vrána. Zlínská obrana ale v poslední chvíli zareagovala. Těsně před polovinou základní hrací se však dvou slepených branek dočkali hosté. V prvním případě Bukarts sprintoval za pukem do útočného pásma a šikovně ho posunul na nikým nepokrytého Zdeňka Okála. Útočník Zlína zamířil přesně mezi lapačku a beton.

Jen něco přes minutu stačilo Zdeňku Okálovi, aby rozvlnil síťku podruhé. Tentokrát si při sparťanském oslabení počkal před brankou na dělovku od modré čáry v podání Freibergse, a velice umně tečoval puk za záda Honzíka. Domácí věděli, že je zle, a drali se do útoku. Gól na hokejce měl znovu Vrána, který dorážel Mikušovu střelu, ale Kašík se fantasticky přemístil. Ke konci druhého dějství měla Sparta dvě přesilovky a před brankou Zlína byly velké závary. Stav však zůstal 0:2.

Na začátku třetí třetiny byl tedy Zlín ve výhodě a navíc hrál v úvodu přesilovku a zatlačil Spartu. Honzík ale držel naděje domácích a všechny šance zneškodnil. I maskovaný muž na druhé straně byl ve formě. Brankář Kašík čaroval v brance Zlína, i když se nejednou zdálo, že puk už musí skončit v síti. Sparta se dočkala až v 52. minutě při přesilové hře, kdy se do puku opřel Zbyněk Michálek a Kašík nestačil na jeho bombu nad lapačku reagovat. První Michálkova extraligová trefa byla o to kurióznější, že puk mu v době střely stál na hraně.

Naděje pro Pražany však vzápětí znovu pohasly. To když zmatků v brankovišti Honzíka využil Antonín Honejsek, který neměl problém uklidit kotouč do odkryté klece. Sparta se na první branku nadřela a tento zásah ji viditelně zaskočil. Nadále se sice hrálo v obranné třetině Zlína, ale domácí už si gólovou šanci nevytvořili, což nezměnila ani závěrečná porada. Berani si z O2 areny odvezli tři body a Sparta ukončila pětizápasovou bodovou sérii.

Jaroslav Nedvěd (Sparta): "Soupeře jsme lehce přestříleli, ale byl to spíše platonický polotlak. Neměli jsme chuť a odvahu cpát se do branky, i když jsme k tomu hráče nabádali. Ale nebylo to tam. Mysleli jsme si asi, že to půjde snadněji, což se nestalo. Hru jsme zjednodušili až posledních deset minut, kdy jsme se dostali do tlaku, ale už to tam nespadlo. Dnes nám chyběl chtíč, hlad po vítězství, který jsme měli v předešlých dvou domácích zápasech. Nedovedu se vysvětlit, proč to tak bylo."

Robert Svoboda (Zlín): "Byl to výborný disciplinovaný výkon celého týmu, který podpořil vynikající Kašík v brance. Prolomili jsme konečně střeleckou smůlu a za tři góly bereme tři body, což je pro nás skvělé."