SPA - VIT 4:3sn - Netík rozhodl další nájezdy

14., pátek 9. 10. 2009
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Chábera - Vykoukal, Gulaši, Macholda, Jan Hanzlík, Černošek, S. Hudec, J. Mrázek - Ton, Broš, Kafka - D. Výborný, Hlinka, Netík - Látal, Langhammer, Ručinský - Hromas, Koreis, Podlešák.
Vítkovice: Šindelář (od 2. série nájezdů Vošvrda) - Jurečka, Rehák, Sičák, Trnka, Kuboš, Stehlík, Voráček - Kvapil, Burger, Hubáček - Ujčík, Vrána, Svačina - Treille, Štefanka, Varaďa - Klimek, R. Hruška, Šedivý.
Branky a nahrávky: 5. Netík (D. Výborný, Koreis), 11. Langhammer (Vykoukal, Netík), 45. Langhammer (Látal), rozhodující nájezd Netík - 16. Ujčík (Vrána, Varaďa), 26. Vrána, 38. Sičák (Burger). Rozhodčí: Husička, Mikula - Guth, Rittich . Vyloučení: 4:5, navíc Netík (Sparta) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 6 157.
P r a h a - Domácí Sparta sehrála s Vítkovicemi vyrovnaný zápas, který přinesl hned šestici branek v základní hrací době. Domácí se ujali vedení o dvě branky, hosté dokázali v průběhu druhé třetiny otočit. Sparta se nevzdala a srovnala. Utkání dospělo až do samostaných nájezdů, kde jediným úspěšným exekutorem byl Tomáš Netík.

Obě mužstva vstoupila do utkání vlažně. Do první větší šance zápasu se dostal Petr Kafka. K puku přišel sice jako slepý k houslím, ale v hledišti to po jeho akci jen zahučelo. Druhou gólovou příležitost už domácí využili. Znovu se potvrdilo tolik omílané pravidlo „nedáš-dostaneš“. Po akci Kafky útočili hosté z nezajištěné obrany a to se jim vymstilo. David Výborný v brejku dva na jednoho přihrál Tomáši Netíkovi, který blafákem vyškolil mladého Šindeláře. Sparta se tak poměrně brzo dostala do jednobrankového vedení. V osmé minutě domácí svého soupeře zatlačili a vynutili si faul. Z následné přesilové hry se početně obsazený domácí kotel dočkal kýženého dvoubrankového náskoku. Po střele od modré čáry toho Šindelář příliš neviděl, a tak měl Jakub Langhammer dost času k pohodlné dorážce. Ve 14. minutě měl asi největší šanci v dresu Vítkovic Petr Hubáček, když dostal puk před odkrytou bránu Chábery, O Vítkovicích je známo, že mají skvělý přechod do útoku. To se potvrdilo v 16. minutě, když parádně umístěnou střelou snížil Viktor Ujčík. Hostům jakoby to vlilo krve do žil. Pustili se do útočení a zamkli Spartu v jejím pásmu. V první třetině se hrál oboustranný hokej. Více ze hry ale získala Sparta, a proto zaslouženě vedla.

Hned ve 21. minutě jel sám na bránu Ručinský. V souboji generací měl Šindelář větší štěstí. Ve 26. minutě se po chybě domácí obrany dostal k puku Petr Vrána a pohotovou střelou vyrovnal skóre na 2:2. Tempo hry se postupně začalo zvolňovat. Hrálo se převážně ve středním pásmu nebo v rozích kluziště. Ve 35. minutě hákoval jednoho ze soupeřů Tomáš Netík a ke dvěma minutám dostal navíc osobní desetiminutový trest. Sparta ale kvalitně bránila a vyvážela puky pryč z pásma. Hlinka se dokonce dostal do samostatného úniku, blafák mu Šindelář nakonec vychytal. Pak ale Vykoukal vyhodil puk mezi diváky a domácí čekalo minutové oslabení pět na tři. Při skvělém forčekingu byl vyloučen také hostující brankář za zdržování hry. Ve 38. minutě se už hrálo ve čtyřech na obou stranách. K puku se dostal Vladimír Sičák a střelou do odkryté branky otočil vývoj zápasu ve prospěch Vítkovic. Druhou část zvládli lépe hosté z Ostravy. Dokázali vyrovnat a pak také otočit.

Na začátku poslední třetiny se dostal do úniku hostující Hubáček, několikrát zamíchal pukem, na Cháberu si však nepřišel. Pozdějším nájezdům domácích brankář Šindelář odolával. Pak ale napřáhnul v mezikruží Jakub Langhammer a svým druhým gólem v dnešním utkání znovu vyrovnal. Běžela 46. minuta. Utkání se začalo přiostřovat, došlo k několika potyčkám. Gólová přestřelka a tři inkasované branky, to pocuchá nervy leckterému brankáři. V tomto utkání ale jakoby toto pravidlo neplatilo. Jak Chábera, tak Šindelář ve třetí třetině drželi svá mužstva. Velkou příležitost měla Sparta v 55. minutě, kdy hrála přesilovou hru. Domácí se ale nebyli schopni dostat ke střele. Tato příležitost však zůstala nevyužita, a tak zápas směřoval do prodloužení.

V prodloužení se hrál hokej typu nahoru dolů, akce střídala akci a brankáři znovu vše chytali. Na hráčích byla ale postupem času znát únava. Minutu před koncem prodloužení se provinil bývalý obránce Sparty Richard Stehlík a nabídnul tak domácím početní výhodu čtyři na tři. Po oddechovém čase se domácí hokejisté nastěhovali do pásma Vítkovic a začalo Rudé peklo. To však nemělo dlouhého trvání, jelikož hostující trojice dobře bránila. I druhý souboj těchto týmů tak měly rozhodnout až samostatné nájezdy. V nich začínal Tomáš Netík, který parádním blafákem překonal Šindeláře. Vítkovický útočník Viktor Ujčík doprovázený mohutným pískotem pouze nechal vyniknout Cháberu v brance. Vítkovice vystřídaly brankáře, chytat šel gólman Vošvrda. Michal Broš ale nestrefil. Druhou sérii zakončoval Marek Kvapil, proti jeho pokusu ale stálo břevno. Petr Ton tak mohl vystřelit Spartě bod navíc, tak se však nestalo. Bod navíc přišel pro Spartu až po nájezdu Jiřího Burgera, který také nedal. Sparta tak porazila Vítkovice Steel na nájezdy 4:3.

František Výborný (Sparta): "Přistoupili jsme k zápasu dobře, vedli jsme 2:0 a škoda kontaktního gólu v první třetině. Pak nás trošku srazil druhý gól, který padl s přispěním rozhodčího. Je součást hry, ale nahrál Vránovi, jenž srovnal na 2:2. Závěr byl vabank. My jsme měli šanci rozhodnout už v prodloužení. Kdyby to Petr Ton dvě vteřiny před koncem trefil, tak by to bylo lepší."

Kamil Konečný (Vítkovice): "V první třetině jsme trošku zaspali, domácí toho využili. Nám se nakonec podařilo snížit, ve druhé třetině jsme to otočili v náš prospěch a ve třetí jsme nebyli horším mužstvem. Na nájezdy jsme chtěli poslat Vošvrdu už od začátku, protože Šindelář v nich dostal čtyři góly ve Zlíně, ale neudělali jsme to a asi to byla chyba."