SPA - VIT 4:3 - Vánoční nadílka se zdařila

33., středa 20. 12. 2006
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Duba - Ptáček, Protivný, Tabaček, Jan Hanzlík, Stehlík, Černošek - Sivek, J. Hlinka, Hlaváč - O. Kratěna, P. Ton, Štrba - Netík, Langhammer, Dragoun - D. Vrbata, Podlešák, Hromas.
Vítkovice: Pinc - Jasečko, Gulaši, Jurečka, Ovčačík, S. Hudec, Kuboš, Chmelíř, A. Sedlák - Hubáček, Burger, E. Weissmann - Irgl, Šimíček, Tomášek - R. Procházka, Köhler, Kropáč - J. Káňa, Maliník, Strapáč.
Branky a nahrávky: 18. O. Kratěna, 21. Hlaváč (J. Hlinka), 40. Netík (Dragoun), 48. P. Ton - 10. R. Procházka (S. Hudec), 12. Kropáč (Köhler), 38. Jasečko (Gulaši). Rozhodčí: Šindler - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 3:7. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4.691.
Po reprezentační přestávce se těsně před Vánocemi znovu roztočil extraligový kolotoč. Sparta v duelu s Vítkovicemi prohrávala již o dvě branky, ale dokázala se do zápasu vrátit. ve snažení ji neodradil ani další vedoucí úder hostí. Ovoce snaha přinesla ve třetím dějství, kdy poprvé v zápase vystřelil Spartě vedení Ton. Hubený náskok už Pražané udrželi.

Po dlouhé reprezentační přestávce naskočila Sparta do ustkání s chutí. Svého soupeře uzamkla před gólmanem Pincem, ale nedařilo se v koncovce. Tlak se znásobil v početní výhodě, jenže Hlaváč ve stoprocentní šanci selhal. Na druhé straně mrznoucí Duba musel hned při prvním zákroku exelovat, to když rukavící vytáhl příležitost Ovčačíka. V 10. minutě lapil maskovaný muž Sparty tři jedovky hostí v přesilové hře, při čtvrté ráně jej ale spoluhráči již nechali ve štichu. Tečovaná střela od Procházky zapadla do branky. Vítkovice uzemnily Pražany záhy ještě druhým úderem. Podlešák zbytečně ztratil puk a z protiútoku propálil nad lapačku Dubu slovenský forvard Kropáč. Sparta chvíli působila utlumeně, ale v závěru ji znovu probral Kratěna. To když se v 18. minutě zmocnil touše ve středním pásmu, protáhl se kolem beka a bekhendem načapal Pince mezi chrániči.

Do druhé fáze vstopili domácí šťastně. Vítkovické překvapil pas Hlinky z rohu kluziště, který nenápadně jednou rukou usměrnil za brankovou čáru připravený Hlaváč. Smazání manka a návrat do zápasu Pražanům očividně prospěl. Znovu se dostali na koně a Ostravany pustili pouze do jedné příležitosti. Weissmann ale vyhořel na lapačce Duby. Na druhé straně v nájezdu přestřelil netík, neujal se ani švih Tabačka z pravé strany. Ve 38. minutě zápas upadající do průměru znovu dostal patřičný náboj. Obrana domácích pozapomněla mezi kruhy na dvojici Vítkovických, čehož využil Jasečko a umístil touš nad vyrážečku. Vedení hostí trvalo necelé dvě minuty. Poté totiž ze stejného prostoru v mezikruží propálil mezi betony Pince mladý Netík a vrátil utkání nerozhodný stav.

Třetí dějství otevřela řada vyloučeních, ale v početní výhodě se celkům nedařilo. Jedinou šancí v první pětiminutovce tak byla rána Kratěny, která preosvištěla okolo Pince a zastavila se na brankové čáře. Vzápětí ještě tísněný Netík nedokázal dovést do konce nájezd. Aktivnější Holešovické dostal do vedení poprvé v utkání až kanonýr Ton ve 48. minutě. Střelou nad lapačku zakončil bravurně své sólo z půlky hřiště. Poté, co se domácí dostali do vedení, se zatáhli do obrany a hubený náskok poctivě drželi. Jedinou šanci ještě prováhal Kratěna, jemuž před prázdnou klec nabil Ton. Vítkovice se na dostřel sparťanské branky příliš nedostávaly, nejnebezpečněji tak z jejich pohledu vypadala akce po zaváhání Duby za brankou. Gólman však svou chynu dokázal včas napravit. V závěru ostravané neudrželi nervy na uzdě a vyvolávali konflikty. Po nevybíravém zákroku Gulašiho na Dragouna se dokonce strhla krátká potyčka, ve které byl nejagresivnějším mužem Hubáček. Hostům nepomohl oddechový čas ani hra bez brankáře, z Prahy odjíždějí s prázdnou.

František Výborný (Sparta): "Věděli jsme, že nás nečeká jednoduché utkání. Po skoro čtrnáctidenní přestávce jsme se rozbíhali velmi zvolna. Za stavu 0:2 to nebylo jednoduché, ale naštěstí jsme dali kontaktní gól. Bylo to vyrovnané utkání, ve kterém jsme byli šťastnější. Hlavně ve druhé třetině nás podržel Tomáš Duba. Přestože jsme vyhráli, s výkonem spokojeni být nemůžeme."

Miroslav Fryčer (Vítkovice): "Odehráli jsme vyrovnané utkání. Byl to ale x-tý zápas za sebou, co doplácíme na individuální chyby a ztrácíme body. Vzhledem k tomu, že jsme odehráli s takovým týmem, jako je Sparta, vyrovnané utkání 60 minut, tak jsme si alespoň bod zasloužili. Jak je na tom Šimíček, budeme vědět až zítra. Vypadá to na něco s třísly."