SPA - VIT 4:1 - Sparta udržela lídra na uzdě

25., neděle 23. 11. 2008
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Pöpperle - Ptáček, Gulaši, Vykoukal, Jan Hanzlík, L. Procházka, Jerofejevs, Vojta - Netík, D. Výborný, Kratěna - Melichárek, Koreis, Hromas - Latál, Vondráček, Krätzer - Ton, Langhammer. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.
Vítkovice: Pinc - Krstev, M. Barinka, Kuboš, Stehlík, Jurečka, Ovčačík, Voráček - Kvapil, Burger, Krenželok - Ujčík, Šimíček, Svačina - Treille, Petrovický, Roman - Klimek, Štefanka, Varaďa. Trenéři: Hadamczik, Konečný a Moták.
Branky a nahrávky: 13. Kratěna (Vykoukal), 31. Netík (Ton, Vykoukal), 47. Netík (Kratěna, Ptáček), 60. Kratěna (Langhammer) - 49. Klimek (Burger, M. Barinka). Rozhodčí: Šindler - Kis, Pavlovič. Vyloučení: 8:8. Využití: 2:1. Diváci: 6119.
Sparta se Vítkovic nezalekla, i bez několika zraněných hráčů dokázala soupeře ze severomoravské metropole přetlačit. Důležité bylo využití dvou přesilovek 5:3, v nichž se nemýlili Ondřej Kratěna a Tomáš Netík. Ti shodně každý přidali ještě gól navíc. Za hosty korigoval Klimek, na body pro vedoucí tým extraligy to ale nestačilo.

Fotogalerie

Jako vedoucí tým extraligy začali první část utkání aktivněji hosté z Vítkovic. Už po několika sekundách si Pöpperle připsal první zákrok. Vítkovickým se dařilo držet v obraném pásmu Sparty a ohrožovat branku častou střelbou, i díky tomu, že domácí měli problémy se sestavou. Spartě na tento zápas chyběla hned šestice hráčů základní sestavy, když se ke čtyřem zraněným nově přidali Mrňa a Broš. Jednu z akcí zakončoval z blízka bývalý sparťan v sestavě hostí Stehlík, Pöpperle puk vyrazil za branku. Na začátku 5. minuty hostující dvojce Treille, Petrovický dala pěkně domácí obraně zabrat. Francouzský útočník ve službách Vítkovic zatáhl puk, vypálil a následně si dojel Pöpperlem vyražený puk. Poté ho poslal na střed najetému kapitánovi hostí, který trefil domácího gólmana jen do hrudi. Ke konci téže minuty měla Sparta možnost dostat se z Vítkovického tlaku, protože k trestoměřičům si šel odpočinout hostující Treille. V přesilové hře s pokusil ranou z pravého kruhu prosadit Koreis, Pinc jeho střelu viděl a v pohodě kryl. O pár okamžiků později dostal přihrávku Vykoukal a jeho střela z první šla jen těsně mimo. Šest sekund po začátku 12. minuty dostali domácí obrovskou šanci otevřít skóre v dlouhé dvojnásobné přesilovce. František Výborný poslal na led rovnou čtyři útočníky a jediného obránce. Sparťané se usadili před Pincovou brankou a snažili se vytvořit si střelecké příležitosti. Z postu falešného obránce nejčastěji pálil Ondřej Kratěna, až jeho čtvrtý pokus skončil po teči obránce Stehlíka za Pincovými zády. V dohrávané klasické přesilovce mohla jít Sparta do dvoubrankového vedení, když střelu Ptáčka dobře tečoval David Výborný, ale Pinc byl na místě. Od této doby byla Sparta aktivnějším a nebezpečnějším týmem, hostům se nedařilo založit lepší útočnou akci. Nádhernou kombinaci sehráli domácí hráči v 19. minutě, když Kratěna s Netíkem a Výborným vyšachovali několika pasy vítkovické obránce a prvně jmenovaný zakončoval do odkryté branky, kde na poslední chvíli zaskočil za Pince hostující obránce. Prvních dvacet minut se dohrálo za stavu 1:0 pro Spartu.

Druhou část zahájilo vyloučení domácího Melichárka. Hosté tak měli možnost vyrovnat stav, ale i v oslabení byla Sparta nebezpečnější. Po vítkovickém zakázaném uvolnění zahrozil D.Výborný hned z buly. Následně se pokoušel Pince překvapit Procházka střelou až od červené čáry. V 27. minutě našel Kratěna volného Netíka, ten se dostal do nájezdu na Pince, ale po úspěšně provedené kličce nedokázal díky zlomené holi zasunout puk do prázdné branky. V polovině zápasu se dokázal čtvrtý útok usadit v útočném pásmu, jeho kombinaci přerušil faulem hostující obránce Voráček. O minutu později ho na trestné lavici doplnil Štefanka a Sparta měla další možnost přesilovky 5 na 3. Domácí se rozestavili do přesilovkového schématu a čile si vyměňovali puk. Sparta proměnila i tuto vylepšenou početní výhodu, když se kotouč dostal od Vykoukala přes Tona až na nikým nekrytého Tomáše Netíka, pro kterého už nebyl problém překonat bezmocného Pince. Holešovičtí byli nadále pány na ledě a každý útok byl velmi nebezpečný, za to hosté jako by nevěděli, jak překonat pozornou sparťanskou obranu v čele s dobře chytajícím Pöpperlem. Za domácí mohl navýšit skóre Ton, ale při svém pokusu měl opět smůlu a puk se mu nepodařilo propasírovat za Pincova záda. V následném ostřelování hostující branky se angažovali Netík a po něm obránce Jerofejevs. Když už se hosté nadechovali k nějakému tlaku, tak je vždy srazilo vyloučení, které jim ubíralo síly na útočení. Takový případ nastal v 38. minutě, Langhammer zavezl puk do pásma, hned na to byl faulován a Vítkovice šly už po několika do čtyřech. Sparta přesilovku nesehrála vůbec špatně, když se v šanci ocitl Netík, který dorážel do Pincovy náruče a poté od mantinelu střílel Kratěna. Těsně před koncem třetiny byla potrestána hráčská lavice Sparty za 6 hokejistů na ledě, i tak si domácí odnesli do kabin příjemné vedení 2:0.

Domácí tým přečkal vyloučení z předchozí třetiny bez problémů, jenže o chvíli později musel hrát opět ve čtyřech. Branku stráženou Pöpperlem ostřelovali v přesilovce Stehlík s Kubošem, ani jeden puk z jejich hokejek v bráně neskončil. Ve 45. minutě měl další možnost Netík, ač tísněn obráncem podařilo se mu zakončit jen do Pincých chráničů. To co se nezdařilo v minutě pětačtyřicáté napravil Tomáš Netík o dvě minuty později, když tečoval Kratěnovo nahození mimo Pincův dosah. Vítkovičtí nesložili zbraně a vrhli se do útoku z kterého vzešlo vyloučení jednoho z domácích borců a hosté se dočkali. Bleskově využitou přesilovku měl po závaru před domácí brankou na svědomí Lukáš Klimek. Sparta se po obdržené brance začala spíše soustředit na bránění náskoku a tak Vítkovice mohly začít podnikat více útočných výpadů. Z toho pramenily fauly domácích hokejistů a možnosti na snížení pro hosty. V jedné takové se to málem i podařilo, když od modré pálil Stehlík a těsně před brankou tečoval Šimíček, ale Pöpperle prokázal výborné reflexy a střelu ztlumil na betonu. Minutu a půl před koncem si hosté vyžádali oddechový čas, po něm poslal hostující kouč na led šest hráčů. To se Vítkovicím nevyplatilo, protože když jim v 60. minutě ujela dvojice Langhammer-Kratěna na jediného obránce, tak pro sparťanské útočníky nebyl problém si vyměnit puk a do prázdné branky pečetil vítězství druhý jmenovaný Ondřej Kratěna.

Sparta tak v dnešním utkání získala cenný skalp vedoucího celku extraligové tabulky a dotáhla se bodově na čtvrté Pardubice. Diváci dnešní výkon svých oblíbenců ocenili ke konci zápasu potleskem ve stoje. Cenu pro nejlepší hráče utkání si odnesli za Spartu střelec dvou branek Tomáš Netík a za Vítkovice brankář Marek Pinc.

Marian Jelínek (Sparta): "Myslím si, že jsme viděli nadprůměrné ligové utkání, které bylo z naší strany hlavně extrémně bojovné. Uvědomovali jsme si naši situaci. Máme plno zraněných a nemocných hráčů, i pár kluků, co hrálo, prochází určitou virózou. O to více si ceníme přístupu kluků a já si cením hlavně toho, že jsme hráli jako tým. Dnes vyhrál tým od starých hráčů až po ty, co tak často nehrají nebo po Vondráčka, který nám přijel pomoc z Brna. Myslím si, že jsme dnes zaslouženě porazili první tým extraligy."

Zdeněk Moták (Vítkovice): "Měli jsme poměrně slušný vstup do utkání, kdy jsme měli pár dobrých střeleckých šancí, ale bohužel jsme je nezakončili gólem. Pak jsme dostali nešťastný gól v oslabení tři na pět, kdy byl puk tečovaný do protipohybu brankáře. Druhá třetina byla z naší strany hodně špatná a opět jsme inkasovali v oslabení. Ve třetí jsme se dostali v závěru do tlaku, ale jen s přispěním přesilových her. Na Spartu, která dnes hrála výborně v obraně, to ale nestačilo."