SPA - VAX 2:1p - Zasloužená domácí výhra

3., pátek 3. 9. 2021
Sparta - Växjö SPA - VAX
Sparta: Salák – Moravčík, Jurčina (A), Němeček, Mikliš, Dvořák, Pavelka – Sobotka, Horák, Řepík (C) – Chlapík, Kaše, Prymula – Buchtele (A), Zikmund, Forman – Doležal, Vitouch, Dvořáček – Konečný
Växjö: Kalninš – A. Lundberg, Persson, Claesson, Johnsson, Koivisto, Vainio – Nättinen, Rosén (A), Gynge – Lycksell, Holmberg, G. Gustafsson – M. Lundberg (A), Josefsson (C), Calof – Nilsson, Stjernborg, Forslund – H. Gustafsson
Branky a nahrávky: 33. Sobotka (Dvořák, Řepík), 62. Kaše (Chlapík, Pavelka) - 15. Lundberg (Lycksell). Rozhodčí: Hradil, Kika – Lederer, Svoboda. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 312. Střely na branku: 47:24. Průběh utkání: 0:1, 2:1.
Sparťanští hokejisté navázali na výhru z finského Turku a na domácím ledě porazili švédské Växjö 2:1 v prodloužení. Náš tým byl celý zápas lepší, o čemž svědčí i střelecká převaha, ale nakonec se houževnatého soupeře podařilo zdolat až v nadstavbě gólem Davida Kašeho. V prvním domácím utkání Ligy mistrů jsme si tak připsali důležitou výhru.

Sparťané vstoupili do utkání aktivněji než švédský soupeř, k žádnému velkému tlaku se ale v úvodu nedostali. Hned od prvních minut byly na ledě vidět emoce v podobě několika menších potyček. První větší šanci měl Roman Horák, který se po nahození od modré snažil protlačit k odraženému puku, ale Kalninš zasáhl.

Krátce po konci první přesilové hry zápasu, ve které hosté neudeřili, se z následného tlaku prosadil dorážkou Martin Lundberg a poslal Švédy do vedení. Hráče Växjö vedoucí branka nakopla a před přestávkou ještě dvakrát zahrozili, do kabin se však šlo za neměnného stavu.

V úvodu druhé třetiny jsme si i díky početní výhodě vytvořili herní převahu a několik nadějných šancí. V té největší ale po úniku z pravého křídla neuspěl Roman Horák, když rychlou střelou nevyzrál na dosud velmi jistého Kalninše. Hnána skvělým domácím kotlem Sparta svého soupeře dlouhé minuty nepustila z obranného pásma, ale ani velké množství střeleckých příležitostí vyrovnání bohužel nepřineslo.

O několik desítek vteřin později však kýžená branka konečně přišla, když se po závaru před hostujícím brankovištěm nejlépe zorientoval Vladimír Sobotka a zavěsil kotouč do odkryté branky. Po vyrovnání se hra uklidnila a do šaten se odcházelo za vyrovnaného stavu. Nutno však podotknout, že stav mohl být mnohem veselejší, obrovskou převahu v druhé periodě jsme ale nedokázali přetavit ve více gólů.

Švédský tým vlétl do třetí třetiny a Alexandr Salák musel předvést několik náročných zákroků. Po jednom z nich se strhla drobná roztržka rezultující v menší trest na každé straně. Při hře ve čtyřech si velké šance přichystali krátce po sobě Roman Horák s Tomášem Pavelkou, lotyšský brankář však předvedl výborné zákroky.

Náročnou zkoušku v podobě hry v oslabení pár minut před koncem závěrečného dějství jsme přežili i s kupou štěstí, když hostující hráč selhal před naprosto odkrytou brankou. Ani sparťanský tlak na konec třetiny změnu stavu nepřinesl, a tak jsme se dočkali prodloužení.

Po skvělém nástupu sparťanů se v něm prosadil David Kaše, když se dostal k odraženému puku v blízkosti Kalninšovy branky a vystřelil tak Spartě další dva důležité body v boji o postup ze skupiny.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Já si myslím, že jsme byli první třetinu přibržděný a hráli jsme možná se zbytečným respektem. Od druhé třetiny jsme úplně změnili hru, začali je přehrávat a jen jsme to nevyjádřili gólově. Měli jsme spoustu střel, a přestože spoustu z nich gólman třeba viděl, dvacet střel za druhou třetinu bylo dost. Ve třetí třetině se hra trošku vyrovnala. Měli jsme šance v přesilovce, které jsme mohli proměnit, v závěru mělo šanci i Växjö. V prodloužení jsme utkání strhli na svou stranu, myslím si, že zaslouženě."

Sam Hallam (Växjö Lakers): "Myslím si, že máme za sebou těžký zápas s kvalitním soupeřem. Pro obě strany to bylo náročné utkání po fyzické stránce. V první třetině jsme hráli lépe a vstřelili jsme gól. V dalším průběhu utkání soupeř vyrovnal hru a šance na vítězství měly oba týmy stejné. Chtěli jsme vyhrát, ale i jeden bod je pro nás cenný. Musíme se dívat dopředu a soustředit se na další zápasy."