SPA - TRI 2:1 - Sparťané berou doma tři body

23., neděle 19. 11. 2017
Sparta - Třinec SPA - TRI
Sparta: Honzík – Pavelka, Michálek, Mikuš, Kalina, Švrček, Dvořák, Nedomlel – Forman, Pech, Kumstát (A) – Jarůšek, Vrána (A), Hlinka (C) – Kudrna, Reichenberg, Říčka – Rousek, Saponari, Smejkal.
Třinec: Hrubec – Linhart (A), Bartko, Doudera (C), Musil, Jank, Adámek, Kovář – Irgl (A), Marcinko, Rákos – Cienciala, Mikulík, Chmielewski – Raška, Polanský, Christov – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Kofroň.
Branky a nahrávky: 15. Pavelka (Forman, Pech), 39. Forman (Michálek, Pech) – 37. Kovář (Linhart). Rozhodčí: Pešina, Pražák – Svoboda, Rampír. Vyloučení: 2:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 12 071. Střely na branku: 30:17. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1. Nejlepší hráči: Miroslav Forman - Milan Doudera.
Dlouhých sedm zápasů čekali sparťané na výhru za tři body, v neděli se ale dočkali, když na domácím ledě před více než 12 tisíci fanoušky porazili Třinec 2:1. Svěřenci kouče Výborného se v první třetině ujali vedení díky brance Pavelky. Ve druhé části sice Oceláři srovnali, Pražané ale velmi rychle odpověděli gólem Formana. Ve zbytku utkání náskok udrželi a rozjásali plné tribuny O2 areny.

Před nejpočetnějším publikem v sezoně začali sparťané s velkým nasazením. Hned po patnácti vteřinách se do zakončení dostal Pech, jeho pokus ale vyrazil Hrubec betonem. Svěřenci Františka Výborného nadále pokračovali v tlaku, brankou ale neskončil ani pokus Rouska, ani střely Formana a Dvořáka. První velkou šanci si vypracovali také hráči Třince, Mikulík dokonce procedil puk skrze betony až za Honzíkova záda, situaci ale zachránil Vrána, který puk viděl a včas ho dostal do bezpečí pod svého brankáře.

Tlak domácích však přetrvával, před druhou komerční pauzou jasně vedli 13:2 na střely. Obrovskou šanci si vypracovali Smejkal s Rouskem, jejich akci ale překazili obránci. Ještě větší příležitost měl na druhé straně Irgl, kterého Vrána na poslední chvíli zastavil nedovoleným zákrokem a rozhodčí nařídil trestné střílení. Z něj vyšel jako vítěz domácí gólman Honzík, a tak se vedení ujala Sparta, když necelých šest minut před koncem první třetiny vypálil tvrdě od modré Tomáš Pavelka a rozjásal plné tribuny. Další radost mohli fanouškům Pražané udělat v následné přesilovce, tu ale nevyužili a do kabin odcházeli s jednogólovým náskokem.

Také úvod druhé třetiny patřil sparťanům, když jim třinečtí Oceláři nabídli přesilovku pěti proti třem. Domácí hráči ale nedokázali dvojnásobnou početní převahu nedokázali a skóre nadále zůstalo 1:0. Také na druhé straně rozhodčí vylučovali a na trestnou lavici poslali Říčku za podražení. Největší šanci si vypracoval Doudera, kotouč z jeho hole ale trefil pouze Honzíkovu lapačku. Oproti první třetině byla dvířka na trestné ve velkém zápřahu. Ani další faul Linharta ale sparťané využít nedokázali.

V krátkém úseku hry bez vyloučených jel sám na brankáře Pech, ke gólu ale chybělo přesné zakončení. Naopak na druhé straně se už hosté radovali. Pět minut před sirénou vyloučil rozhodčí zároveň Formana a Douderu a hra ve čtyřech Třineckým přinesla vyrovnání, když tvrdou střelou od modré rozvířil síť za Honzíkem Lukáš Kovář. Nerozhodný stav ale netrval dlouho, sparťané po faulu Janka hráli už pátou přesilovku, kterou nakonec i s přispěním hostujícího obránce zajistil po střele Michálka přesnou tečí Miroslav Forman. I po druhé třetině tak tým kapitána Hlinky vedl o jeden gól.

První minuty třetí třetiny nenabídly žádnou velkou šanci ani na jedné straně. Až po šesti minutách vyslal nebezpečnou střelu Michal Kovarčík, brankář Honzík byl ale v pozoru. Hostující hráči ale pokračovali v tlaku, když nejprve Chmielewski mířil těsně vedle a následně Ciencialův pokus ztečoval obránce Pavelka do ochranné sítě. Také sparťané se připomněli, Pechova tvrdá rána ale mířila mimo tři tyče.

Ve druhé polovině třetí třetiny se sparťané více zatáhli do obrany a drželi jednobrankový náskok. Díky dobrému bránění se ale Třinečtí do žádné výraznější šance nedostali. Velmi nebezpečná byla až střela Irgla tři minuty před koncem, domácí ale podržel výborný Honzík. Zbytek zápasu už domácí hokejisté zvládli a po sedmi zápasech si poprvé připsali plný počet bodů za vítězství 2:1.

František Výborný (Sparta): "Pokaždé jsme byli za získané body rádi, protože jsou samozřejmě důležité. Sbírat je po jednom je ale málo. Taková první vlaštovka přišla už minule, když jsme překonali ta tři prodloužení a ve čtvrtém jsme se přes penalty dopracovali ke dvěma bodům a hlavně k vítězství. Dneska jsme hráli se silným týmem, před dobrou návštěvou a myslím si, že oba soupeři předvedli kvalitní výkon. Hráči si za tím šli a cítili, že dneska to zvládnou, což se také podařilo."

Marek Zadina (Třinec): "První třetinu byla Sparta jednoznačně lepší a tlačila nás, ale díky našemu brankáři, který podal výborný výkon, skončila jen 1:0. Měla jsme tam navíc i trestné střílení, škoda jen, že jsme ho nevyužili, protože jsme mohli tlak Sparty otupit, což se nepovedlo. Ve druhé třetině jsme se ale trošku zvedli, byla tam i pasáž, kdy jsme se usadili v útočném pásmu a vyrovnali i na 1:1, ale pak jsme bohužel udělali hloupý faul a dostali gól na 1:2. Ve třetí třetině se Sparta začala trochu bát o výsledek, zavřela střední pásmo, my jsme tam přesto měli pár šancí, z nichž jsme mohli skórovat, ale nepovedlo se nám to."