17., čtvrtek 25. 11. 2021
Sparta - Slavia SPA - SLA
Sparta: Kogler – Hašek, Marton, Vrabec, Šeba, Bartoň (C), Byakov – Stepanchuk, Vašíček, Odehnal, Potoma, Žemlička, Novák, Fábry (A), Poláček, Křišťan, Hrubý, Žmola (A).
Slavia: Vavřena – Kříženecký, Tichý, Hubinka, Švec, Kubánek, Ciolek – Curran, Nemes, Krejčí, Sander, Chludil, Filip, Skalský, Tomas (A), Vosmík (C).
Branky a nahrávky: 9. Vašíček (Hrubý, Fábry), 33. Žmola (Odehnal, Byakov), 59. Fábry (Vašíček) – 20. Sander (Chludil), 42. Skalský (Kubánek, Ciolek), 59. Tomas (Chudil, Kubánek), 64. Kříženecký (Curran, Skalský). Rozhodčí: Valda – Svobodová, Stacho. Vyloučení: 6:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 71. Střely na branku: 44:52. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:4.
Série vítězství svěřenců Františka Ptáčka se ve čtvrtek večer zastavila na čísle deset. Dorostenci v Holešovicích hostili vršovickou Slavii, nad kterou v průběhu šedesáti minut tuhého a vyrovnaného boje hned třikrát vedli. Hosté ale brankou v samotném závěru srovnali a v následném prodloužení díky trefě Daniela Kříženeckého získali bod navíc.

Do druhého dorosteneckého derby sezóny sice vstoupila lépe Slavia, sparťané ale se svým soupeřem postupně srovnali krok a už v páté minutě se málem radovali z gólu. Petr Křišťan se dostal do úniku, z bezprostřední blízkosti brankoviště ale zasáhl jen mantinel za Vavřenou. Zahozená šance ovšem domácí nemusela mrzet dlouho – v čase 8:47 totiž přesným zakončením otevřel skóre Martin Vašíček.

Holešovičtí pak byli po většinu dění aktivnějším celkem na hrací ploše, protihráči však nezůstávali o moc pozadu a párkrát se jim podařilo Koglera ohrozit. Vyrovnaná podívaná nakonec před přestávkou přinesla ještě jeden zásah, když čtyřiadvacet sekund před sirénou srovnal Karel Sander. Oba celky se tak zpět do kabiny odebraly za vyrovnaného stavu.

Ve druhé třetině Spartu dlouho brzdila vyloučení. Tři minuty po startu putoval na lavici David Hrubý, krátce po jeho vysvobození ho vystřídal Arkadiy Byakov a v polovině periody po šarvátce mezi Vašíčkem a Kříženeckým přišlo další oslabení, jelikož domácí borec dostal hned dva tresty místo jednoho. Ani jedno vykázání nicméně k brance nevedlo, a to díky solidnímu výkonu v obraně i mezi třemi tyčemi.

Trpělivost mladých pušek z Holešovic byla v čase 32:47 odměněna gólem. Na střeleckou listinu se zapsal Jakub Žmola a jelikož následný průběh prostředního dějství další radost ani na jedné straně nepřinesl, sparťané si do poslední části základní hrací doby odnesli jednobrankový náskok.

Vršovičtí do třetí periody vlétli po hlavě a jejich aktivní hra velmi brzy přinesla ovoce – necelou minutu a půl po úvodním buly skóroval Albert Skalský, a v Tipsport areně bylo znovu vyrovnáno. Asi sedm desítek diváků následně sledovalo velmi napínavou a především vyrovnanou podívanou, ve které nejvíce zářili gólmani obou klubů, Max Kogler i Benjamin Vavřena.

Když už se zdálo, že o vítězi bude muset rozhodnout prodloužení, jako blesk z čistého nebe se puk ocitl v síti hostujícího celku. Po brance Andreje Fábryho, která padla jen devět sekund po oznámení posledních dvou minut třetí třetiny, to vypadalo, že sešívání si z extrémně náročné bitvy neodnesou ani bod. Opak byl ale pravdou – takřka okamžitě poté totiž odpověděl Radek Tomas, a duel tak po nervy drásajícím závěru šel do nastavení.

Slavia měla v prodloužení jednoznačně navrch a její parádní výkon korunoval rozhodující trefou Daniel Kříženecký, jehož rána cestou za Koglera ještě lízla tyč. Hosté tak dokonali obrat a odvezli si do Edenu bod navíc.

František Ptáček (HC Sparta Praha): "Zápas jsme nezačali vůbec špatně a myslím, že to pro nás právě bylo smrtelné. Pod dojmem z těch posledních výkonů a výsledků jsme si mysleli, že to tak půjde i dál. V první třetině jsme byli lepší, akorát jsme to nedokázali přetavit v branky, a od druhé jsme nastoupili bez pokory, což se nám vymstilo. Soupeř zaslouženě vyhrál."

Ladislav Slížek (HC Slavia Praha): "První třetina se mi z naší strany moc nelíbila, Sparta měla spoustu přečíslení a my jsme hráli na můj vkus až hloupě. Ve druhé třetině jsme na tom byli, vzhledem i k těm přesilovkám, dobře, ač jsme jí paradoxně prohráli. Prvních patnáct minut třetí třetiny pak bylo fajn, v posledních pěti minutách šla Sparta víc do brány a dala gól. Ovšem klobouk dolu před klukama, že to nezabalili, v prodloužení jsme byli lepší a za vítězství jsem rád."