23. 11. 2021 | Štěpán Křemen

SPA - SKE 1:2 - Jsme ve čtvrtfinále CHL!

2. Osmifinále, úterý 23. 11. 2021
Sparta - Skelleftea SPA - SKE
Sparta: Machovský – Pavelka, Mikliš, Tomov, Moravčík, Jeřábek, Polášek (A) – Thorell, Horák, Konečný – Šmerha, Sobotka (A), Řepík (C) – Strnad, Vitouch, Dvořáček – Jandus, Kaše, Doležal – Hašek.
Skelleftea: Lindvall – Roos, Pudas (A), Wilsby, Nilsson, Kapla, Granberg, Forsfjäll – Loibl, M. Karlsson, Lindström (A) – Hugg, Jonsson, L. Karlsson – Möller (C), Sundsvik, Kühnhackl – Sundin, Stenman, Robertsson.
Branky a nahrávky: 11. Řepík (Sobotka) – 42. Granberg (L. Karlsson), 60. L.Karlsson (Kühnhackl, Pudas). Rozhodčí: Tscherrig, Hebeisen – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3417. Střely na branku: 20:26. Průběh utkání: 1:0, 1:2. Celkové skóre: 4:3.
Po zápase v Českých Budějovicích čekala Spartu domácí odveta prvního kola play-off Ligy mistrů proti švédské Skelleftee. I v tomto utkání měli hosté střelecky navrch, ale jako první se prosadil Michal Řepík. Velmi jistý výkon navrátilce Matěje Machovského nakonec porážce nezabránil, přesto díky lepšímu skóre postupují sparťané.

Do odvetného utkání jsme nastoupili s Matějem Machovským v brance, pro kterého to tak byl první start od návratu do Sparty. A hned od úvodu se musel hodně ohánět, protože švédský tým vlétl do zápasu ve vysokém tempu a záhy si vytvořil několik střeleckých příležitostí i první přesilovou hru.

Po ubráněném oslabení naopak mohla hned z první šance udeřit dvojice Kaše – Thorell, ale přečíslení dva na jednoho vychytal hostující brankář Lindvall. Ten však kapituloval o několik desítek vteřin později, když ho překvapil Michal Řepík, který bleskově objel branku a zasunul kotouč za pravou tyčku.

Sparťanům se i díky dvěma početním výhodám podařilo vyrovnat hru, ale Gustaf Lindvall předvedl několik výborných zákroků. Zahanbit se nenechal ani Matěj Machovský, který čelil hned několika nebezpečným protiútokům. Do kabin jsme tak odcházeli s jednobrankovým náskokem.

I do druhé části vstoupila Skeleffteå s velkou aktivitou a touhou s průběžným stavem něco udělat. Hrálo se ve velké rychlosti a brankáři na obou stranách se rozhodně nenudili. Několik nadějných šancí jsme si vypracovali v další přesilové hře, ale Lindvall zůstal jistý. Vyloučení Tomáše Šmerhy nedokázali zužitkovat ani hosté.

Jinak jsme v prostřední části sledovali velmi bojovné utkání bez větších šancí, podpořené vynikajícím sparťanským kotlem, který vytvářel fantastickou kulisu. Hosté se nás v závěrečných minutách třetiny snažili zatlačit do obranného pásma a vstřelit vyrovnávací branku, ale obrana v čele s Matějem Machovským v brance odolala.

A jelikož se nám v útoku z několika nadějných protiútoků nepodařilo soupeři odskočit, před třetí třetinou se šlo do šaten za stejného stavu jako po té první.

Vstup do poslední části základní hrací doby se bohužel lépe vydařil hostům, když využili tlak při signalizované výhodě a po několika zakončeních v rychlém sledu Machovského propálil Petter Granberg. Sparťané se ale z inkasované branky rozhodně nesesypali a okamžitě se mohli vrátit do vedení. Propadlý kotouč zůstal ležet jen několik centimetrů před brankovou čárou za bezmocným Lindvallem, ale obránce soupeře ho stačil včas odklidit do bezpečí.

Hosté si i nadále udržovali střeleckou převahu, ale velmi bojovný výkon sparťanů stále udržoval postupový výsledek. Trenér švédského týmu ještě zvýšil tlak svých svěřenců odvoláním brankáře Lindvalla. Skellefteå tuto výhodu dokázala využít gólem Linuse Karlssona, ale i těsná porážka o jednu branku nám stačila k postupu do dalšího kola.

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila