9., pátek 9. 10. 2015
Sparta - Plzeň SPA - PLZ
Sparta: Pöpperle – Čajkovský, Mikuš, Polášek, Piskáček, Eminger, Glenn, Kalina – Kumstát (A), Pech, Sabolič – Réway, Hlinka (C), Klimek – Hamilton, Přibyl, Buchtele – Forman, Cingel, Kudrna. Trenér: Josef Jandač.
Plzeň: Machovský - Kadlec, Sklenička, Jeřábek, Moravčík, Kubka, Pulpán - Kratěna, Bližnák, Schleiss - Indrák, Kracík, Kubalík - Johnson, Lev, Hossa - Sýkora, Preisinger, Poletín. Trenér: Michal Straka.
Branky a nahrávky: 3. Kudrna, 5. Réway (Hlinka), 32. Mikuš (Pech, Čajkovský), 36. Přibyl (Sabolič), 61. Přibyl (Buchtele) - 30. Poletín (Sýkora, Bližňák), 42. Jeřábek (Kubalík, Kracík), 49. Kubalík (Kracík, Indrák), 58. Bližňák (Pulpán, Machovský). Rozhodčí: Lacina, Pešina - Zíka, Jindra. Vyloučení: 6:8, navíc Pöpperle (SPA) 10 minut. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7691. Střely na branku: 32:31. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:4, 5:4. Nejlepší hráči zápasu: Přibyl - Kubalík.
Domácí neporazitelnost v této extraligové sezoně trvá! Sparťané se po šňůře tří zápasů venku vrátili na vlastní led a čelili vedoucímu týmu tabulky, tedy Plzni. A začali výborně, po necelých pěti minutách a trefách Kudrny s Réwayem vedli už 2:0. Plzeň se ale nevzdala a zásluhou tří gólů ve třetí třetině poslala zápas do prodloužení. V tom vystřelil Spartě druhý bod Daniel Přibyl.

Do souboje s vedoucím celkem tabulky vstoupili sparťané parádně. Už po dvou minutách předvedl Andrej Kudrna krásnou individuální akci po křídle zakončenou střelou do vinglu z poměrně velkého úhlu. O dvě minuty později už Pražané vedli 2:0. Martin Réway si vyměnil kotouč s Hlinkou a poté poslal puk ke vzdálenější tyči Machovského branky. V další velké šanci se ocitl sám sparťanský kapitán, ale jeho střela se mezi tři tyče nevešla.

Poté už se osmělila i Plzeň, ale Johnson číhající u tyčky promáchl nadějnou nabídku svého spoluhráče. V další šanci při přečíslení zase obětavě zachránil situaci Klimek. Ve své první přesilové hře byla Škoda už od gólu doslova centimetry, když proti Kracíkově doklepnutí do odkryté části branky v poslední vteřině vystrčil Pöpperle svůj pravý beton. V podobné situaci se v početní výhodě Sparty ocitl také Klimek, tentokrát puk zamířil těsně vedle tyčky.

Do druhé dvacetiminutovky vstupovali sparťané s převahu pěti proti třem, první vyloučený Jeřábek se navíc po 20 sekundách na ledě vrátil zpět na trestnou, protože vyhodil puk z obranného pásma na mantinel. Už v klasické přesilovce měl největší šanci Hlinka, kterému nabil Přibyl, ale ve dobré pozici puk promáchl. Poté si dvakrát v krátkém sledu zahráli přesilovku hosté, ale také bez gólového efektu.

Třetí trefa zápasu tak přišla až v jeho polovině, a to do sparťanské branky. Michal Poletín se dostal k odraženému puku a švihem ho poslal pod břevno Pöpperleho klece. Sparta si však dokázala vzít dvoubrankový náskok velmi rychle zpět. V přesilovce střílel Pech a Juraj Mikuš mezi kruhy tečoval kotouč mimo Machovského dosah. O čtyři minuty kapituloval plzeňský brankář počtvrté, když ho z dorážky překonal Daniel Přibyl.

V úvodu třetího dějství prováhal velkou šanci sám před brankou Sabolič a Plzeň trestala. Jakub Jeřábek po nabídce Kubalíka zpoza branky doklepl kotouč jednoruč za Pöpperleho. Sparťané kontrovali v přesilové hře, kdy jen pohotová lapačka Machovskému zabránila Hlinkovi, aby halou rozezněl „Pátou“. O chvíli později nahrávající Dominik Kubalík dokázal duel ještě pořádně zdramatizovat, když střelou z levého kruhu snížil na 3:4 z pohledu Západočechů.

V závěru třetí třetiny navíc Plzeň hrála přesilovou hru, vytvořila si v ní obrovský tlak a zásluhou Maria Bližňáka srovnala. Sparta tak po ztrátě tříbrankového vedení hrála opět prodloužení. V tom se už po 32 sekundách v početní výhodě prosadil střelou mezi gólmanem Machovským a jeho tyčkou Daniel Přibyl, a udržel tak domácí sparťanskou neporazitelnost v této sezoně.

Zdeněk Moták (HC Sparta Sparta): První dvě třetiny byly z naší strany poměrně kvalitně odehrané. Vytvářeli jsme si dostatek šancí, měli jsme přesilovou hru pět na tři, nicméně po chybách, ztrátou koncentrace, malou bojovností, kdy jsme prohrávali souboje, jsme o ten náskok přišli. Já říkám, že to je nejhorší stav - vést po dvou třetinách 4:1. Přišli jsme o to, skončilo to remízou v základní době a jsme samozřejmě rádi, že jsme urvali ten druhý bod. Ale přetrvává spíše pocit zklamání.

Michal Straka (HC Škoda Plzeň): Darovali jsme Spartě náskok 4:1 po dvou třetinách, když jsme po zbytečných chybách inkasovali. Hned první gól ztráta puku ve středním pásmu, při druhém jsme propadli v útočném pásmu. Pak zbytečné vyloučení, při čtvrtém jsme to špatně dobruslili. Do poslední třetiny jsme si říkali, že se o to zase pokusíme jako v zápasech předtím a nakonec se nám to i povedlo. Pak bohužel minutu před koncem základní hrací doby zase zbytečný faul v útočném pásmu a gól Sparty v prodloužení. Ale za toho vývoje si získaného bodu vážíme.