SPA – PLZ 4:1 – Sparťané jdou do čela extraligy!

14., čtvrtek 20. 10. 2011
Sparta - Plzeň SPA - PLZ
Sparta: Pöpperle - Jan Hanzlík, Sersen, Milam, D. Kočí, Kasík, Philipp, Kučný - Tenkrát, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Pacovský - Y. Treille, Foster, T. Rachůnek - Přibyl, Lapšanský, Žálčík. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.
Plzeň: M. Mazanec - Dan Růžička, Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, St. Pierre, Kinrade, Dresler, Marušák, J. Jeřábek - Duda, Martin Straka, Petruška - Kratěna, J. Hlinka, Mrňa - Stránský, Jan Kovář, Lev - Vostřák, M. Heřman, Dvořák - od 21. navíc P. Sedláček. Trenéři: M. Jelínek, Razým a Michal Straka.
Branky a nahrávky: 7. I. Rachůnek (Ton, Sersen), 21. Milam (Bližňák, Ton), 33. I. Rachůnek (Y. Treille), 57. Tenkrát (Sersen) - 5. Lev (Kovář). Rozhodčí: Smitka, Lacina - Svoboda J., Lhotský. Vyloučení: 7:6, navíc Kinrade (PLZ) osobní trest 10 min. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4502. Střely na branku: 36:33. Průběh utkání: 0:1, 4:1.
P r a h a - Druhou příležitost posunout se na první příčku tabulky už Holešovičtí využili. S Plzní sice po pěti minutách prohrávali, Lev byl ovšem jediný, kdo Pöpperleho překonal. Mazanec naopak kapituloval při pokusech Milama, Tenkráta a Ivana Rachůnka. Ten se trefil hned dvakrát, jednou dokonce ve vlastním oslabení.

Prvních pár minut zápasu mezi Spartou a Plzní? Vlažné tempo a minimum šancí. K první střele se osmělil až ve 3. minutě Hanzlík, šlo ale spíš o propagační střelu. O minutu později pálil do betonů Mazance Ton.

Branka Jakuba Lva v páté minutě tak byla jako blesk z čistého nebe. Ten puk dopravil do brány hned po buly. Sparta ale dokázala vyrovnat už o 90 vteřin později. Rozhodčí vyloučil plzeňského Marušáka a Ivan Rachůnek přetavil sparťanský tlak ve vyrovnávací branku.

Na další kloudnější akci si diváci museli počkat do 14. minuty. Kučný už zvedal po střele od modré ruce v radostném gestu, ale po jeho dělovce zvonila jen tyč. V závěru třetiny zkusil střelu do horní části branky plzeňský Vostřák, puk šel mimo. Neprosadil se ani Ivan Rachůnek v posledních vteřinách.

Kdo se o přestávce zdržel na klobáse, přišel o druhou branku Sparty. Bližňák zpoza branky poslal puk mezi kruhy, kotouč ale doputoval až na modrou k Troyovi Milamovi a ten i s vydatnou podporou clonících obránců prostřelil tvrdou ranou Mazance.

A od chvíle, kdy Sparta vstřelila vedoucí branku, převzala otěže zápasu. Po faulech Yoricka Treilleho a Kasíka šla sice v polovině zápasu na 92 vteřin do tří, paradoxně to ale byla Plzeň, která inkasovala. Z trestné lavice se navrátivší Treille se okamžitě zapojil do hry a společně s Ivanem Rachůnkem přečíslili plzeňskou obranu. Rozpohybovaný Mazanec pak neměl proti střele Ivana Rachůnka šanci – 3:1 pro Spartu a druhá trefa v zápase pro Rachůnka. Slušnou šanci pak měl v závěru druhé dvacetiminutovky Kasík, chvíli po něm i Foster.

Kasík v přestávkovém rozhovoru fanouškům slíbil, že ve třetí části bude Sparta dál hrát svou hru, nezatáhne se do pásma a nebude jen bránit. To se sparťanům dařilo více než dobře, dokonce i v dalším dvojnásobném oslabení. Po faulech Kučného a Kočího se bránila dvojnásobné přesile 40 vteřin. Úspěšně. Co nezachytili obránci, ukryl spolehlivě ve výstroji Pöpperle.

V další přesilovce nenašel recept na Pöpperleho v brance ani exsparťan Kratěna, který to zkusil z bezprostřední blízkosti. V 52. minutě se před Mazance pokoušel prokličkovat Ton, obrana Plzně ho ale do zakončení nepustila.

Cestu za případným vyrovnáním Plzni zkomplikoval v 55. minutě Kinrade, který se nechal vyloučit za držení a po protestech dostal osobní desetiminutový trest. Pak se k němu přidal ještě Růžička a Sparta v této přesilovce uzavřela skóre utkání. Na 4:1 zvyšoval Petr Tenkrát. Pražský tým se tak po předehrávce 14. kola vyhoupl do čela extraligové tabulky.

Josef Jandač (Sparta): Jsem spokojený, jak naše mužstvo dřelo, šlapalo, šlo si v zápase za vítězstvím. Myslím si, že jsme zcela zaslouženě zvítězili.

Milan Razým (Plzeň): Nepodali jsme dneska vůbec dobrý výkon, čímž nechci snižovat výkon Sparty, která vyhrála zaslouženě. Předčila nás nejen ve skóre, ale i v nasazení, bojovnosti, touze po vítězství, v přesilových hrách a v oslabeních. Prostě ve všech parametrech byla lepší.