SPA - PLZ 3:2 - Sparta má skalp lídra tabulky!

20., středa 14. 11. 2012
Sparta - Plzeň SPA - PLZ
Sparta: Neuvirth - Sičák, Mojžíš, Gawryletz, Gřegořek, Philipp, Jan Hanzlík, Vallin - Pacovský, Broš, Tenkrát - P. Ton, J. Hlinka, Sekáč - Hovorka, Přibyl, I. Rachůnek - Jánský, Foster, Bahenský. Trenéři: Jandač a Votruba.
Plzeň: Rask - D. Růžička, St. Pierre, Marušák, J. Jeřábek, Mozík, Frolo - Gulaš, M. Straka, Vlasák - Balej, J. Kovář, Kratěna - Dvořák, Kašpařík, Pletka - Hollweg, Lev, Johnson. Trenéři: Razým, Michal Straka a Pejchar.
Branky a nahrávky: 35. Ton, 57. Sekáč (Rachůnek I.), 60. Ton (Hlinka) - 7. Gulaš (Vlasák, Straka), 60. Balej (Gulaš, Marušák). Rozhodčí: Lacina, Hodek - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 5753. Střely na branku: 20:29. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3.
P r a h a - Spartě reprezentační pauza prospěla. Pod staronovým trenérem Jandačem porazili sparťané lídra tabulky z Plzně 3:2 a připsali si pátou domácí výhru v řadě. Sparta zápas otáčela z nepříznivého stavu 0:1 a o dvě přesné trefy se postaral Petr Ton. Při své premiéře v dresu Sparty se prosadil i Jiří Sekáč.

První střetnutí po povedené reprezentační přestávce nabídlo souboj s vedoucím celkem extraligové tabulky a hned několik „poprvé“. Na lavičce tým poprvé vedl staronový kouč Josef Jandač, v rudém dresu se poprvé představila nová posila do obrany Petr Gřegořek a hostující útočník Jiří Sekáč. A v neposlední řadě se do defenzivy Holešovických po nepříjemném zranění ruky, které utržil v Chomutově, vrátil služebně nejzkušenější obránce Jan Hanzlík.

Do první větší šance se málem prodral Bahenský, ale jeho průnik skončil bez zakončení. Na druhé straně se ve dvou na jednoho řítili Vlasák s Gulašem, ale šance ztroskotala na nepřesné nahrávce. V sedmé minutě už šla Plzeň po spolupráci stejných hráčů do vedení. Kapitán Straka poslal puk z pravé strany před branku, kde ho Vlasák jen protečoval na levé křídlo, kde si najížděl nikým nehlídaný Milan Gulaš.

Jinak ale první dvacetiminutovka moc šancí nenabídla. Neuspěl Petr Ton, který v úniku mířil mimo tři tyče, ani Ivan Rachůnek. Nebezpečně se před Neuvirthem zjevil bývalý sparťan Kratěna, ale gólman Washingtonu jeho pokus pokryl. Ani druhé dějství nenabídlo moc atraktivní podívanou. Jeho první polovina nabídla hlavně vyloučení na obou stranách, v pěti toho oba celky moc nenahrály. V přesilové hře v gólovce selhal Pletka, Ton vracející se z trestné sice dostal pas na útočnou modrou čáru, ale obránce hostů si ho dobře hlídal.

Po polovině zápasu se sparťanští útočníci konečně probudili. Broš po přihrávce Hovorky pálil z první těsně vedle pravé Raskovy tyče, Pacovský o chvíli později trefil jen chrániče plzeňského gólmana. Tím, kdo nakonec dosáhl na vyrovnání, byl sparťanský kanonýr Petr Ton. V probíhající sezoně se sice zatím v koncovce trápí, ale tentokrát si celou útočnou akci sám vypracoval. Dobře vystihl rozehrávku plzeňského obránce, ukořistil puk a prostřelil Raska mezi betony.

Ve třetí třetině se diváci konečně měli na co dívat. Foster v obrovské příležitosti přestřelil, poté se před Raskem znovu ocitl Ton. Ani Neuvirth se ale nenudil. Například když Gřegořkovi sebral puk Straka a sám pálil z mezikruží, trefil ale jen jeho gólmana. Ani další únik dvou na jediného bránícího sparťana, tentokrát v podání dua Straka Pletka, indiánům nevyšel. Znovu ztroskotali na nepřesné finální přihrávce před odkrytou část branky.

Poté Rask předvedl zákrok večera proti jedovaté střele Pacovského. Puk nejprve vyrazil ramenem nad sebe a poté ho padající vzduchem baseballově odpálil hokejkou. Na dorážku Jiřího Sekáče už byl ale krátký. Sparťané převzali otěže a ve třetí třetině byli lepším týmem. A 58 sekund před koncem zápasu to potvrdil svou druhou branku Petr Ton, který objel branku a puk posunul podél Raska ke vzálenější tyči. Plzeň sice ještě v power play snížila, když se mezi betony prosadil Jozef Balej, ale víc už toho nestihla. Vedoucí celek tak odjel z Prahy bez bodů.

Jan Votruba (Sparta): První třetinu jsme začali zakřiknutě, Plzeň byla aktivní, dobře forčekovala a zatlačila nás. My jsme ztráceli hodně kotoučů ve středním pásmu. Ve druhé třetině nás v oslabení podržel brankář Michal Neuvirth. Ve třetí jsme hráli velice kvalitně, dobře jsme forčekovali a drželi jsme se více na puku v útočném pásmu. Za to jsme si, myslím, vítězství zasloužili. V závěru jsme udělali jednu chybu, ale to se může stát.

Michal Straka (Plzeň): Nesehráli jsme špatné utkání. Dvě třetiny se nám docela dařilo a byli jsme lepším týmem. Bohužel jsem místo toho, abychom ve druhé třetině odskočili na dva góly, udělali chybu v obraně a domácí ji potrestali. Ve třetí třetině, kterou jsme sehráli špatně, nás zatlačili a v závěru jim to tam napadalo. Rozhodla druhá část, ve které jsme to překombinovávali, snažili jsme se to dát do prázdné branky.