SPA - OLO 2:3p - Junioři doma poprvé padli

15., sobota 30. 10. 2021
Sparta - Olomouc SPA - OLO
Sparta: Krbeček – Tomov, Šindelek, Tůma, David, Ducháč, Chvátal, Port – Senčák, Kubánek, Hauser, Krupička, Kalný, Slavíček, Vágner, Theimer, M. Vitouch, Zembol.
Olomouc: Špunar – Kočí, Rajzík, Přecechtěl, Panáček, Stratil, Poledna – Tichý, Ministr, Kučera, Zapletal, Fasner, Matašovský, Tarnoczy, Ruda
Branky a nahrávky: 17. Hauser (Vitouch, Tůma), 32. Hauser (Ducháč) – 17. Ruda (Ministr), 46. Kučera (Tarnoczy), 64. Kučera (Ministr). Rozhodčí: Květoň – Svobodová, Zíka. Vyloučení: 3:2, navíc Poledna (OLO) 5 minut plus do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 53. Střely na branku: 27:30. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3.
Do sobotního utkání proti oslabené Olomouci vstupovali sparťanští junioři v roli favorita, přesto odehráli s bojovným soupeřem těžké utkání. Výborný výkon předvedli zejména brankáři Jakub Krbeček a Jan Špunar, které dvakrát překonali Petr Hauser a Jan Kučera. Olomoucký útočník nejprve ve třetí třetině vyrovnal, načež následně rozhodl o naší porážce 2:3 po prodloužení, která byla první domácí prohrou v sezoně.

Olomouc ve výrazně okleštěné sestavě vstoupila do utkání aktivně, což platilo také o domácím týmu. Naši junioři si vytvořili první velkou šanci, jenže Michal Vitouch před odkrytou brankou minul puk. Oba brankáři nastínili, že se bude jednat o jejich zápas, jelikož si připsali řadu jistých zákroků. Za polovinou třetiny však Oto Theimer po ubráněném oslabení trefil od modré čáry horní tyčku.

Vzápětí se Jan Špunar skvěle přesunul proti střele Petra Hausera, kterou vyrazil vyrážečkou. O dvě minuty později už se sparťanský útočník radoval, když důrazem v brankovišti poslal naše mladíky do vedení. Trvalo jen pětadvacet vteřin, než domácí obraně ujel Stanislav Ruda a pěknou kličkou do bekhendu vyrovnal.

Sparta zahájila prostřední dějství ve vysokém tempu, ale střela Jana Krupičky mířila mimo branku. Náznaky šancí likvidoval jak sparťan Jakub Krbeček, tak také Jan Špunar na druhé straně. Zlom nastal před polovinou utkání, kdy Aleš Poledna dohrál u mantinelu Františka Davida, což ukončilo utkání pro oba hráče a sparťanů nabídlo pětiminutovou přesilovku.

Srdnatě bojující Olomouc s jistým brankářem v zádech odolávala, navíc byla nebezpečná, ale Adam Panáček v přečíslení neuspěl. Sparta přesilovku přece jen využila, když Petr Hauser pěknou trefou z levého kruhu vymetl šibenici a poslal náš tým do vedení. Pražané byli aktivnějším týmem, a přestože se dvakrát bránili ve čtyřech, těsný náskok uhájili.

Oba brankáři pokračovali ve skvělém výkonu i ve třetím dějství, navíc sparťanům dělala potíže odhodlaná defenziva Hanáků. Narůstající tlak povzbuzený přesilovkou však zmrazila chybka v rozehrávce, po které se střelou z mezikruží prosadil Jan Kučera a vyrovnal!

Sparta i Olomouc se snažily zlomit utkání ve svůj prospěch, leč bylo znát, že Moravanům v osekané sestavě docházely síly. Když už se ale sparťané dostali do zakončení, pozorný Jan Špunar byl na místě a svému týmu vychytal prodloužení.

V něm měli sparťané navrch, ale trojice Hanáků jim nedala výraznější prostor ke střele. Výjimkou byly dva pokusy Josefa Slavíčka, které olomoucký brankář dobře viděl. Vzápětí sparťané znovu zaváhali ve středním pásmu a Jan Kučera tváří v tvář Jakubu Krbečkovi uspěl. Dvougólový hrdina hostů tak rozhodl o zisku druhého bodu pro Olomouc a o první domácí porážce Sparty v této sezoně.

Tobiáš Slavíček (HC Sparta Praha): "Poslední tři utkání se nám nedaří. Nehrajeme to, co na začátku sezony. Předržujeme kotouče, nedáme si přesnou přihrávku nebo ji nezpracujeme. Z toho pramenily tři hrubé individuální chyby, které Olomouc potrestala. Také přístup hráčů k dnešnímu utkání byl otřesný, a proto jsme prohráli."

Karel Beran (HC Olomouc): "Byl to bojovný zápas. Přijeli jsme se čtrnácti klukama, jeden dostal trest do konce utkání a ve třetí třetině jsme dohrávali na dvanáct hráčů. Jsem rád, že jsme zápas ubojovali. Kluci si za tím šli, nechali na ledě všechno a šli úspěchu naproti. Výhra proti takhle kvalitnímu soupeři je velmi cenná."