28. 2. 2023 | Jakub Houžvička

SPA - OLO - 1:2sn - Druhé místo se vzdálilo

42., úterý 28. 2. 2023
Sparta - Olomouc SPA - OLO
Sparta: Kovář – Mikliš, Jandus, Němeček, Krutil, Polášek (A), Tomek – Tomášek (A), Horák, E. Thorell – Řepík (C), Kaše, Forman – Kousal, D. Vitouch, Buchtele – Konečný, G. Thorell, Safin – Vauhkonen.
Olomouc: Lukáš – Rašner, Dujsík, Řezníček, Švrček, Mareš, Černý, Galvas – Plášek, Klimek (A), Navrátil – Olesz (A), Knotek (C), Bambula – Strapáč, Menšík, Rutar – Tomeček, Kučera, Matašovský.
Branky a nahrávky: 25. Řepík (Jandus) - 12. Řezníček (Dujsík, Olesz), roz. náj. Knotek. Rozhodčí: Hejduk, Hribik – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 10 728. Střely na branku: 36:18. Průběh utkání: 1:0. Nejlepší hráči utkání: Michal Řepík - Jan Lukáš.
První pokus na zisk druhého místa jsme nevyužili, když jsme na domácím ledě prohráli s Olomoucí 1:2 po nájezdech. Náš tým může litovat zejména zahozených šancí, přesto naše naděje na druhé místo po základní části nadále pokračuje i do víkendových zápasů proti Hradci Králové a v Brně.

Komentář

V první větší příležitosti utkání se ocitli sparťané, Němečkovo nahození ze středního pásma brankář Lukáš vyrazil betonem pouze ke Kašemu, jehož zakončení z dobré pozice nedopadlo dle představ. V následné přesilové hře Sparty po vyloučení Knotka za hákování mohl naopak v rámci samostatného úniku gólem v oslabení skóre otevřít Klimek, proti pozornému Kovářovi však úspěšný nebyl.

Po překvapivém přiťuknutí od Konečného nebezpečně zakončoval střelou k levé tyčce Lukášovy branky Safin, brankář Olomouce dokázal kotouč bleskovým reflexem zpacifikovat lapačkou. První přesilové hry se po vyloučení Janduse za držení dočkala rovněž Olomouc, ta opět nabídla velkou šanci týmu hrajícího v oslabení, když Buchtele v dobré pozici před brankou nalezl Horáka, který bekhendem zamířil jen těsně mimo.

Následně hosté početní výhodu naopak zužitkovali, po vyhraném vhazování předvedli bleskovou kombinaci na modré čáře od níž propálil vše co mu stálo v cestě Dalibor Řezníček. Vedení svého týmu mohl rovněž střelou od modré čáry ihned po úspěšném vhazování navýšit Dujsík, ránu olomouckého obránce si Kovář ovšem pohlídal a vyrazil kotouč do rohu kluziště. Vyrovnat mohla v závěru třetiny naopak Sparta, až zázračně před číhajícím Erikem Thorellem kotouč z prostoru před brankovou čárou levým betonem vyrazil gólman Lukáš.


Zkraje druhé části Lukáše prudkou střelou z levé strany provětral Konečný, brankář Olomouce však dokázal odolat. Vyrovnání tak přišlo až v následující přesilové hře po vyloučení Dujsíka pro podrážení, Michalu Řepíkovi do pro něj typické pozice na vrcholu levého kruhu kotouč nabil Jandus a sparťanský kapitán ranou z první Lukáše překonal poprvé v zápase.

Po vyhraném vhazování se individuálním průnikem a následnou střelou z prostoru levého kruhu prezentoval Forman, úřadovalo Lukášovo pravé rameno. Ještě větší příležitost se naskytla po přiťuknutí od Erika Thorella před branku najíždějícímu Horákovi, i za pomoci svých obránců brankář Olomouce sparťanský obrat nedopustil. Z týmu hostů se v zajímavé pozici před Kovářem ocitl Strapáč, s nevýrazným zakončením ale neměl brankář Sparty žádný problém.

Po Tomáškově ztrátě kotouče Navrátil přihrávkou do dobré pozice vyzval ke skórování Pláška, opět se ovšem činil Kovář, jenž jeho následnou střelu utlumil svou výstrojí. Hned nadvakrát skvělý zákrok předvedl a svůj tým tak podržel brankář Lukáš, nejprve levým betonem vyrazil střelu osamoceného Safina a nevyzrála na něj ani dorážka v podání Gustafa Thorella. Brankář Olomouce pokračoval ve svém kouzlení i nadále, neuvěřitelně na něj ani svižnou kličkou nevyzrál Tomášek, když již poněkolikáté úřadoval jeho skvělý levý beton.


Po vyloučení Olesze za hákování mohl přesilovou hru využít ze stoprocentní pozice na pravém křídle Roman Horák, k všeobecnému údivu se však jeho střela do prostoru branky nevešla. Druhý gól mohl pro náš tým zařídit rovněž Jandus, do prostoru mezikruží mu kotouč posunul Řepík a sparťanský obránce svou přízemní střelou jen těsně minul pravou tyčku hostující branky.

Nápor Sparty pokračoval i nadále, Poláškovu střílenou přihrávku vyslanou z prostoru levého kruhu tečoval Tomášek do Lukášova protipohybu, k jeho smůle však teč způsobila nakonec to, že kotouč branku minul. Průnikem po levém křídle se prezentoval Tomášek, na přesnější zakončení mu již však nezbylo přes obránce soupeře dostatek místa. Po prudké střele Galvase od modré čáry se musel po dlouhém časovém úseku bez práce činit rovněž Kovář.

Rozhodnout svým druhým gólem v zápase mohl Řepík, situaci dva na jednoho společně s Kašem vzal na sebe a jeho tvrdá střela následně ještě poskakovala před brankovou čárou soupeřovy branky. Prosadit se mohl také Erik Thorell, proti jeho průniku před branku Lukáš kontroval akrobatickým zákrokem, kterým svůj tým také podržel. Náš tým se nakonec i přes nápor trvající v podstatě po celou třetí část neprosadil a šlo se tak do prodloužení.


V tom si mohl kotouč do vlastní branky bruslí srazit Navrátil, k jeho štěstí ho však dostihl ještě před čárou. Z nadějné pozice pravého kruhu mířil rovněž Jandus, jeho střela se ale s úspěchem nesetkala a skončila na zadním mantinelu. Sám se před Lukáše dostal Kousal, jeho kličku gólman Olomouce zastavil svým pravým betonem. Když se ani jeden z týmů neprosadil ani v prodloužení, šlo se na samostatné nájezdy.


Prvním úspěšným střelcem v nájezdech se stal s bekhendovou kličkou na kterou Kovář nestihl zareagovat Karel Plášek. Ve třetí sérii na něj navázal Jan Knotek, který bezchybně vymetl pravý horní růžek branky. Následně jsme se však dočkali už i sparťanské nájezdové radosti, poprvé Lukáše překonal David Tomášek. Tíže okamžiku dopadla v páté sérii na Pavla Kousala, který bohužel pro náš tým Lukáše nepřekonal a vítězný nájezd si tak připsal Jan Knotek.

Ohlasy trenérů

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): "Olomouc hrála výborně. My jsme začali špatně a měli jsme špatnou celou první třetinu, ale druhou a třetí třetinu jsme hráli velice dobře. Olomouc ale hrála celý zápas skvěle do obrany a nepustila nás skoro do ničeho. Ty šance, které jsme měli, tak jsme nedali. Byl to výborný zápas a nedá se nic dělat - je to hokej a my jsme prohráli. Bylo by výborné, kdybychom dosáhli na druhé místo, ale když se to nepovede, tak i to třetí je pro nás skvělé."

Jan Tomajko (HC Olomouc): "Měli jsme problémy se sestavou už minulý zápas, dnes nám vypadl ještě další útočník, takže jsme sem přijeli opravdu bránit, hrát dobře z defenzívy a dělat co nejméně chyb. Myslím, že v tom jsme dneska podali výborný výkon. Využili jsme přesilovku a pak jsme se snažili nedostat gól a dobře bránit, aby Sparta neměla přečíslení, což se nám dařilo. Druhý bod je takový bonus navíc. Musím ale hráče opravdu pochválit, protože do defenzívy to byl výborný týmový výkon a chyb bylo minimum."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Mladá krev v áčku: debuty i nové smlouvy

Hyka: Přípravu jsem měl intenzivnější než loni

Termíny extraligy: začneme proti Ocelářům

Pšenička: V Cornellu se na Spartu i Prahu těší