13. 9. 2013 | Tereza Velikovská

SPA - MHK 5:1 - Skvělý vstup do sezony!

1., pátek 13. 9. 2013
Sparta - Mountfield HK SPA - MHK
Sparta: Pöpperle - Pilař, Piskáček, Sičák, Kubát, Švrček, Gřegořek, od 41. navíc Hrbas - Kumstát, Pech, Rolinek - Pacovský, Hlinka, Ton - T. Rachůnek, Přibyl, Buchtele - Klimek, Simon, I. Rachůnek. Trenér Josef Jandač.
Mountfield HK: Kantor - Frühauf, Vydarený, Mikuš, Ptáček, Pláněk, Harant, Plášil - Tvrdík, Mertl, Podlešák - Dej, Šimánek, Knotek - Suja, Langhammer, Květoň - Švihálek, Červený, Rousek. Trenér: Peter Draisaitl.
Branky a nahrávky: 11. Švrček (Klimek, Sičák), 29. Kubát (Pilař, Pech), 34. Pacovský (Piskáček, Hlinka), 37. Ton (Hlinka, Sičák), 52. Rolinek - 12. Harant (Knotek). Rozhodčí: Šindler, Pavlovič - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4431. Střely na branku: 35:21. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 5:1. Nejlepší hráči utkání: Kubát - Harant.
V prvním duelu nového extraligového ročníku si sparťané hladce poradili s nováčkem z Hradce Králové. Ten zvládl odpovědět pouze na první gól Švrčka, poté už se rozjel brankostroj Sparty naplno. Na 254. gól v dresu Sparty, a tím pádem na vyrovnání klubového rekordu Jiřího Zelenky, dosáhl Petr Ton. Trefili se i Kubát, Pacovský a Rolinek.

Do nového ročníku Tipsport extraligy, ve kterém bude plnit roli patrona brankářská legenda Jiří Holeček, vstoupili sparťané brzkou přesilovou hrou. Do největší šance se v ní dostal Přibyl, ale Kantor si s jeho pokusem poradil. Stejně jako se dvěma střelami Klimka a následnou dorážkou Simona již ve hře v pěti na obou stranách. O chvíli později se na něj řítil v samostatném úniku Ton, ale přestřelil. Na druhé straně se po chybě obrany dostal ke střele Tvrdík, Pöpperle jeho ránu bez problémů pokryl.

Po jedenácti minutách hry si sparťané připsali první gól sezony. Obránce Jan Švrček naznačil na modré čáře střelu, popojel si a prostřelil Kantora. Odpověď Hradce však byla blesková, po 32 vteřinách nahazoval Tomáš Harant od modré čáry a puk nikým netečován nešťastně zapadl až za Pöpperleho záda. V závěru první části byli domácí blízko tomu vzít si vedení zpět, ale Hlinka v úniku dvou na jednoho volil místo přihrávky na volného Tona nedůraznou střelu.

Rozjezd druhé dvacetiminutovky byl z obou stran poněkud pomalejší, výrazněji se ozval až Rousek, jehož střelu z nadějné pozice vytěsnil Pöpperle betonem. Do protiútoku poté vyrazil Pech, kterému se při skrumáži zasekla brusle za Kantorovým betonem. Po chvíli, kdy se oba zmítali na zemi a nedařilo se jim oddělit, rozhodčí raději přerušil hru. Krátce před polovinou zápasu se sparťané znovu dostali do vedení. Hradečtí hráli v šesti, domácí obránci početní výhodu využili již po šesti sekundách. Pilař poslal puk po modré na Karla Kubáta, jenž dělovkou prostřelil Kantora.

254 gólů
PETR TON dorovnal klubový střelecký rekord Jiřího Zelenky

Hradec se o srovnání také pokoušel v přesilové hře, kromě střely Knotka ho ale sparťanská čtveřice k ničemu nepustila. Sparťané naopak dokázali vedení zvýraznit, Dominik Pacovský si najel po pravém křídle a střelou schovanou za obráncem Mikušem překonal Kantora. A čtvrtý gól na sebe nenechal dlouho čekat. Po nabídce Rolinka se na vrcholu kruhu napřáhl Petr Ton a o tyčku uklidil puk do sítě. Dosáhl tak na 254. branku ve sparťanském dresu, čímž vyrovnal klubový rekord Jiřího Zelenky.

Do třetí části vstoupili sparťané tlakem. Nejprve se v šanci ocitl Rolinek, následně zlomil Švrček v dobré pozici při střele hokejku. Po vyloučení Haranta a Tomáše Rachůnka se hrálo ve čtyřech na obou stranách, přesně ve chvíli, kdy oba naskakovali na led, si prožil hodně nepříjemnou chvilku Kantor. Po špatném vyhození hradecké obrany se puk odrazil od Tomáše Rolinka a hradecký gólman si ho sám kopl za brankovou čáru.

Brzy po páté brance visela ve vzduchu i šestá, zejména když jel sám na Kantora Tomáš Rachůnek, ale mladší z bratrského dua přestřelil. Neujala se ani střela Hrbase od modré čáry, kterou stihl tělem zblokovat hradecký obránce. Sparťané už si nicméně závěr zápasu v poklidu pohlídali a získali první tři body do tabulky nové sezony.

Josef Jandač (Sparta): Myslím, že v první třetině jsme byli nervózní. Projevilo se tam, že hrajeme domácí utkání, plno nových kluků, taková ta nervozita tam byla znát. Jakmile jsme odskočili o dvě branky, tak jsme se zklidnili, hráli jsme v pohodě a bez problémů jsme zápas dotáhli do vítězného konce.

Peter Draisaitl (Hradec Králové): My jsme jakžtakž ustáli první třetinu. Myslím, že klíčový moment byl gól na 3:1, který tam neměl padnout. Potom už jsme nebyli schopni kvalitu Sparty nějakým způsobem zastavit a domácí si dělali, co chtěli. Bylo možné vidět, že kvalita Sparty je trochu někde jinde než ta naše.