SPA - MHK 2:5 - Tři body putují do Hradce

46., středa 15. 2. 2017
Sparta - Mountfield HK SPA - MHK
Sparta: Pöpperle – Mikuš, Piskáček, Kalina, Švrček, Mikliš, Eminger, Nedomlel – Hlinka (C), Vrána (A), Řepík – Buchtele, Klimek, Smejkal – Kumstát (A), Pech, Forman – Uher, Ihnačák, Deveaux. Trenér: Jiří Kalous.
Mountfield HK: Rybár – Vydarený, Pláněk, Dietz, Gregorc, Newton, Štajnoch, Čáp – Šimánek, Dragoun, Červený – Dej, Kukumberg, Jaroslav Bednář – Picard, Knotek, Jarůšek – Pavlík, Nedvídek, Köhler. Trenér: Václav Sýkora.
Branky a nahrávky: 9. Vrána (Hlinka, Řepík), 13. Klimek (Kalina, Buchtele) – 8. Nedvídek (Pavlík, Gregorc), 40. Knotek (Bednář), 43. Köhler (Nedvídek, Pláněk), 46. Knotek (Bednář, Gregorc), 58. Jarůšek. Rozhodčí: Bejček, Hodek – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 7:4. Využití: 1:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 7 990. Střely na branku: 27:30. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:5. Nejlepší hráči utkání: Lukáš Klimek - Tomáš Knotek.
Sparta po reprezentační pauze hostila královéhradecký Mountfield. I přes úvodní vedení hostů dokázali sparťané trefami Petra Vrány a Lukáše Klimka otočit skóre na 2:1 ještě v první třetině. Gólem do šatny však Hradec ve druhém dějství vyrovnal, ve třetí dvacetiminutovce rozhodl o svém tříbodovém vítězství dalšími dvěma slepenými trefami a pak vše potvrdil gólem do prázdné brány. Hradec si tak odváží tři body a i čtvrtý vzájemný duel vyzněl vítězně pro hostující celek.

Zápas započal šancí hostů, hned v první minutě musel domácí brankář vytáhnout zákrok proti přečíslení dva na jednoho, které předvedli Červený s Dragounem. Zanedlouho přišly také první tresty, do čtyř postupně šla obě dvě mužstva, skóre se však neměnilo. Hokejovou ukolébavku přerušil vedoucí gól Hradce. Pavlík ujel s kotoučem, bránící sparťan se ho snažil dobruslit, královéhradecký hráč se ale prodral až před Pöpperleho. Domácí gólman zasáhl proti střele, jenže na dorážku najíždějícího Lukáše Nedvídka z druhé strany již nestačil a hostující hráč prostrčil kotouč do domácí svatyně. Jenže hosté se z vedení dlouho radovat nemohli, v přesilové hře Pražané vyrovnali. Z levého kruhu Řepík přihrál rozvážně kotouč Hlinkovi v mezikruží, který nenápadně posunul puk na Petra Vránu, který byl zcela nepohlídán v pravém kruhu a dělovkou pod lapačku Rybára vyrovnal.

Zanedlouho musel na trestnou lavici usednout i domácí hráč, jenže ku prospěchu to bylo Spartě. Nepouštěla Mountfield do šance, aktivně napadala a vybojovala si přečíslení dva na jednoho. Klimek zavezl puk do útočné třetiny, poslal přihrávku na Buchteleho, který s rozvahou neuspěchal střelu a přihrál Kalinovi, jenž podpořil útočnou akci. Ten našel před bránou najetého Lukáše Klimka,jenž prostřelil brankáře hostů. Své zaváhání chtěli hosté napravit v další přesilovce, kterou odehráli podstatně lépe. Pöpperle neměl snadnou práci se střelou Červeného zblízka ani dělovkou Dietze od modré. V samém závěru nebyla Sparta daleko od navýšení skóre a Hradec od vyrovnání. Řepík trefil z pravého kruhu po přihrávce Emingera jen tyč. Šanci Hradce ve 20. minutě vykřesal Vydarený, který nahodil kotouč na bránu, domácí gólman vyrazil puk nad sebe a se štěstím kotouč dostal mimo své území.

Druhé dějství započalo poklidně, obě mužstva byla trpělivá a přehnaně se nehnala do nebezpečných a riskantních akcí. První větší šance přišla během ponechané výhody Hradce, kdy Červený ověřil Pöpperleho pozornost střelou z mezikruží, domácí brankář puk vyrazil do rohu kluziště. Samotná přesilová hra nabídla pohledný moment až s návratem vyloučeného hráče na led. Dietz vyslal nepříjemnou střelu na sparťanskou bránu, následná dorážka Dragouna z blízkosti neměla daleko ke gólu, jenže Piskáček na poslední chvíli vymetl kotouč z brankoviště.

Druhý gól v oslabení v zápase však mohl vsítit Forman, který zachytil chybnou rozehrávku Moutfieldu. Ujel do brejku, Rybár ale dokázal vyrážečkou zasáhnout. Postupně se ke slovu začala více dostávat Sparta, královéhradecký gólman měl o něco více práce než jeho kolega na druhém konci ledové plochy, nicméně z gólu se přeci jen radovali hosté. Ve 40. minutě musel na trestnou lavici usednout Ihnačák a Hradci trvalo pouze 11 vteřin, než dokázal vyrovnat. Bednář se uvolnil, držel si kotouč na hokejce, z mezikruží přihrál na Tomáše Knotka připraveného v pravém kruhu pro vhazování. Ten zcela nepokrytý neměl problém s trefením poloprázdné klece přesouvajícího se Pöpperleho.

Do třetí dvacetiminutovky vstoupila o něco aktivněji Sparta, která chtěla odčinit gól do kabiny ze závěru druhé třetiny. Jenže její snažení bylo zmařeno třetí brankou Hradce. Pláněk vypálil dělovku na sparťanskou bránu, před níž byla veliká skrumáž, kotouč tečoval Bedřich Köhler. Pöpperle měl zakrytý výhled, puk mu sice nejprve skončil v lapačce, jenže ho neudržel a kotouč doskákal za brankovou čáru. Gól ještě potvrdil videorozhodčí. Zanedlouho mohli sparťané odpovědět v přesilovce, jenže se jim nepovedlo vytvořit tlak na hostující mužstvo. Zato následná početní výhoda Mountfieldu úspěšná byla. Bednář zleva vystřelil na bránu, jeho pokus byl sražen jedním ze sparťanů přímo na hokejku v pravém kruhu přichystaného Tomáše Knotka a ten obdobně jako v závěru prostřední dvacetiminutovky zakončil do poloprázdné brány.

Pražany dva slepené góly poněkud srazily na kolena a trvalo jim, než se z šoku oklepali. Hradci naopak pochopitelně trefy přidaly více jistoty a sebevědomí. Sparťané těžko nacházeli recept, jak projít přes sebejistý Hradec a ještě zdramatizovat vývoj zápasu. Nebezpečnější akci vybojovalo duo Kumstát - Pech, jenže jejich spolupráce tentokrát branku nevykřesala. V 57. minutě si sparťanská střídačka vyžádala oddechový čas a gólman Pöpperle odjel na střídačku. Nicméně poměrně rychle přišla pátá trefa hostů. Richard Jarůšek se ujal kotouče, ubránil si ho před dotírajícími sparťany, kteří ho dojížděli, a dostrkal kotouč do opuštěné domácí klece. Zajímavý moment přišel ještě v posledních dvou minutách, kdy se Miklišovo nahození na bránu pokoušel tečovat Ihnačák, avšak neúspěšně. Hradec Králové tak potvrdil, že v aktuálním ročníku vítězí ve vzájemných kláních výhradně hostující celek, a odváží si na východ Čech tři body.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): „První třetina byla z naší strany v dnešním zápase herně i výsledkově nejpovedenější. Bohužel jsme potom nenavázali gólově, nepřidali jsme žádnou branku a nedokázali jsme se ani moc prosazovat. Hradečtí hráli velice dobře obrannou fázi a my jsme se nedostali do šancí. Na naší straně bylo mnoho vyloučení a jsou to i fauly v útočném pásmu. Na to si budeme muset dávat pozor a vylepšit to.“

Pavel Hynek (Mountfield Hradec Králové): „My jsme tu první třetinu odehráli hodně lehkovážně. Sice jsme dali vedoucí gól, ale pak Sparta sehrála výborně přesilovku a nechali jsem si zápas otočit v naší přesilovce. První třetina prostě nebyla z naší strany dobrá. Od druhé třetiny jsme se zlepšili. Jak jsme dvě třetiny hráli špatně přesilovky, tak jsme pak dokázali v závěru té druhé při jedné početní výhodě srovnat. To byl důležitý moment a byli jsme zpátky v zápase. Pak jsme to ještě překlopili na svojí stranu a musím hráčům poděkovat za body i za výkon.“