7. 3. 2021 | Martina Nová

SPA - MBL 2:3 - Klubový rekord nevyrovnán

52., neděle 7. 3. 2021
Sparta - Mladá Boleslav SPA - MBL
Sparta: Machovský – Pavelka, Košťálek, Polášek (A), Kalina, Dvořák, Jandus – Buchtele, Horák, Řepík (C) – Zikmund, Sobotka (A), Tomášek – Říčka, Sukeľ, Kudrna – Prymula, Vitouch, Dvořáček.
Mladá Boleslav: Schwarz – Moravec, Pláněk (A), Allen, Fillman, Dlapa, Jasečko, Vacík – Cienciala, Claireaux, Jääskeläinen – Flynn, Najman, Kousal – Bernad (C), Zbořil (A), Závora – Půček, Bičevskis, Polák.
Branky a nahrávky: 19. Vitouch (Kalina, Prymula), 25. Sukeľ (Kudrna) – 6. Cienciala (Allen, Jääskeläinen), 39. Bičevskis (Zbořil, Bernad), 53. Cienciala (Claireaux, Bernad). Rozhodčí: Pražák, Sýkora – Pešek, Malý. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: Hráno bez diváků. Střely na branku: 32:20. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3.
V průběhu celého posledního zápasu základní části probíhala přetahovaná o vedení mezi Spartou a omlazeným týmem Mladé Boleslavi. Pražané i přes obrat ve skóre nakonec nebodovali a prohráli 2:3, proto nepřekonali klubový rekord v počtu bodů. I tak je mohl těšit alespoň zisk Prezidentského poháru, který po utkání slavnostně převzali.

Do posledního kola základní části vstoupila silněji Sparta, která si od začátku vytvořila na ledě převahu. Bývalý gólman Pražanů Marek Schwarz tak musel mít v brance oči na stopkách. Nicméně první se v utkání prosadili Středočeši. Nenápadným útokem prostřelil Machovského David Cienciala a domácí museli dotahovat.

Mladé Boleslavi branka přidala na sebevědomí. Navíc zvýšit náskok mohl Claireaux, ale Machovský proti němu vytáhl svůj beton. I přes pár strkanic se v úvodním dějství vylučovat nemuselo a hra probíhala velmi svižně bez zbytečného přerušování. Sparta se snažila ještě před odchodem do kabin vyrovnat a povedlo se. Kalina napálil dělovku od modré, která škrtla výstroj Davida Vitoucha, jenž se nakonec stal autorem branky.

Druhá třetina nabídla podobný sled událostí jako ta první, jen v obráceném gardu. Ve 24. minutě usedl na trestnou lavici mladíček Prymula a Sparta šla do čtyř. To však vůbec nevadilo Sukel’ovi, který ujel sám na Schwarze. Přestože jeho bekhendový blafák do pravého rohu úspěšný nebyl, o pár sekund později se slovenský forvard dočkal. Puk se totiž od zadního mantinelu odrazil na hůl Kudrny, který našel Matúše Sukel’a. Ten si najel před branku a pro změnu forhendem už vymetl tentýž růžek. Gól ještě potvrdil videorozhodčí.

Do přečíslení se dostali i Středočeši, nicméně Ciencialovo zakončení úspěšné nebylo. Ani druhou přesilovou hru hosté nevyužili ke srovnání a Machovský se příliš nezapotil. Dvougólový náskok mohl svému celku zařídit Roman Horák, ale přihrávka mu nesedla dle představ a poloprázdnou klec minul. Minutu a půl před sirénou udeřili lvi. Domácí obrana zaspala a Maris Bičevskis neměl příliš práce se zasunutím kotouče do odkryté branky bezmocného Machovského.

Úvod posledního dějství se nesl v duchu mladoboleslavských vyloučení. Z konce předešlé části dobíhala sparťanská přesilovka a na ní brzy navázala další po trestu Pláňka, a pak také Zbořila. Pražané však šance nevyužili a náskok nevybojovali.

Naopak lvi čtvrté sparťanské vyloučení potrestali. Claireaux najel s pukem do třetiny a místo střely zvolil nahrávku na Davida Ciencialu. Udělal dobře, jeho kolega přesně zametl kotouč do sítě a podruhé v duelu skóroval. I přes hru bez brankáře se domácím nepovedlo znovu srovnat a padli výsledkem 2:3. Klubový rekord v počtu nasbíraných bodů v základní části sice vyrovnán nebyl, nicméně po konci utkání následovala oslava s Prezidentským pohárem. Dle pověr se jí však kapitán Michal Řepík ani nikdo další z hráčů nedotkli.

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): "Bylo vidět, že obě mužstva už nemají o co hrát. Pořadí už bylo dané. Jsme rádi, že se nikdo nezranil. Samozřejmě, že jsme chtěli vyhrát, což se bohužel nepovedlo. Chtěli jsme pokořit klubový bodový rekord, od prvního tréninku před sezonou chceme pracovat naplno. Dnes se to bohužel nepovedlo."

Pavel Patera (BK Mladá Boleslav): "Na obou týmech bylo znát, že mají jasné umístění, takže to nebylo úplně na krev. Jsme rádi, jak se toho kluci zhostili. Starší pomohli mladším, kteří se toho nezalekli. Někteří z mladších dlouho nikde nehráli, pro některé to byl první zápas v extralize a nebylo to znát. Nedostali od Sparty ani gól, to je pro ně nejlepší vysvědčení. Jsme rádi i za Máru Schwarze, který dva měsíce nestál v brance a dnes nám vychytal tři body."