25. 8. 2010 | Radek Barkman

SPA-MAN 6:1 - Sparta si proti Mannheimu s chutí zastřílela

EUT7, středa 25. 8. 2010
Sparta - Mannheim (GER) SPA - MAN
Sparta: Pöpperle - Husák, O´Brien, Philipp, Hanzlík, Žovinec, Gulaši, Bolf - Kůrka, Broš, Kafka - Pacovský, Výborný, Smoleňák - Koreis, Podlešák, Hromas - Tůma, Luňák, Karpov
Mannheim (GER): Brathwaite - Periard, Butenschön, Pollock, Dietrich, Mapes, Reul, Scalzo- Robinson, MacDonald, Kink - King, Arendt, Papineau - Plachta, El-Sayed, Mauer - Ritter, Methot, Seidenberg
Branky a nahrávky: 7. Koreis (Hanzlík, Kůrka), 11. Gulaši (Philipp), 13. Hromas (Koreis), 22. Hanzlík (Výborný), 39. Kůrka (Broš), 47. Kůrka (Bolf, Gulaši) - 41. MacDonald (Kink, Scalzo). Rozhodčí: Minář, Fraňo - Bádal, Bláha. Vyloučení: 10:8, navíc Tůma (SPA), Husák (SPA), Seidenberg (MAN) a Dietrich (MAN) 5 min. + do konce utkání, Papineau (MAN) os. trest 10 min. . Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1785. Průběh utkání: 5:0, 5:1, 6:1.
Vysokým vítězstvím 6:1 nad německým Mannheimem posunuli hokejisté pražské Sparty na druhou kolej veškeré pochyby o současné formě týmu. Po střeleckém koncertu v prvních třetinách se navíc svěřenci trenérů Volka a Holaně také výrazně přiblížili účasti na finálovém turnaji v rakouském Salcburku. Derniéra v základní skupině čeká na Pražany už v pátek, kdy se v Drážďanech utkají s Eisbärenem.

Pražanům před tímto duelem velela povinnost jasně. Pouze díky bodovému zisku totiž mohla reálně pomýšlet na účast ve finálovém turnaji, který se uskuteční v rakouském Salcburku. Sparta k tomu ovšem potřebovala přerušit svůj gólový půst v European trophy, který trval od zápasu s Djurgardenem. Úvod utkání byl každopádně velmi opatrný. O jediný významnější rozruch se tak postaral pouze ve vlastním oslabení Tomáš Kůrka, s jeho pokusem si ale Brathwaite poradil. Sparta se nakonec přeci jen dočkala na sklonku sedmé minuty. Hanzlík zavážel puk směrem za bránu, když najednou viděl na mezikruží volného Jakuba Koreise, předložil mu přihrávku a sparťanský útočník polovysokou střelou nad beton poslal Pražany do vedení.

Mannheim po inkasované brance přece jen znejistěl a dvěma po sobě jdoucími fauly dokonce nabídl domácím velmi dlouhou přesilovou hru 5 na 3. V ní si sice Sparťané vytvořili zámek, dlouho se ale nemohli dostat do žádné solidní střelecké pozice. Přesto z dvojnásobné početní převahy nakonec druhou branku vytěžili. Puk se po vyhraném buly dostal k Michalu Gulašimu, který čistým průstřelem od modré upravil už na dvoubrankový rozdíl. Nalomená psychika loni devátého celku německé nejvyšší soutěže dávala soupeři další prostor ke zteči. Dobrou práci Koreise za brankou zužitkoval pohotovou dorážkou Karel Hromas. Tlak hostitelů neustával. Smoleňák ovšem svůj samostatný nájezd až k zakončení nedotáhl, Karpovovu dorážku zblízka pak pokryl Brathwaite.

Ani nástup do prostřední herní části hostům vůbec nevyšel. Buly v útočném pásmu vyhrál Výborný přímo na hůl Jana Hanzlíka, který příklepem od modré čáry našel skulinku mezi betony Brathwaita. Tlak Pražanů pokračoval, v dobré pozici stanul blízko před brankářem hostů Martin Podlešák, na poslední chvíli mu však jeden z bránících obránců vložil do střely hůl. Aktivitou hýřil Radek Smoleňák, jehož další pokus z prostoru mezikruží doslova volal po gólu. Po poněkud hluché pasáži proložené několika vyloučeními ujel Sparťané do přečíslení 3 na 1, které individuálně vyřešil Karpov bekhendem těsně vedle. Domácí příznivci se pomyslného „bůra“ přece jen dočkali ještě do druhé sirény. Důraz při zisku kotouče uplatnil Michal Broš, předložil ho u tyče naprosto osamocenému Tomáši Kůřkovi a ten uklidil puk do sítě.

Hosté se po celých čtyřicet minut hry do větší brankové příležitosti nedokázali, střelecky ovšem udeřili už po 11 vteřinách závěrečného dějství. Ve skrumáži na brankovišti se nejlépe zorientoval Craig MacDonald. Každopádně ani tento moment jazýček na miskách vah nijak nerozhodil. Byli to totiž i nadále Holešovičtí, kdo se více tlačil před branku a snáze si vytvářel brankové možnosti. Šestý gól tudíž na sebe nenechal dlouho čekat. Přesilovou hru po dobré přihrávce Bolfa využil Tomáš Kůrka. Hokeji nechybělo nasazení, branky a ani pořádné šarvátky. Do jedné z nich se s vervou pustili Tůma s Dietrichem, za což oba pochopitelně dostali trest do konce zápasu. Tu druhou pak obstarali Husák se Seidenbergem a tentokrát se radoval sparťanský bek. Rozkouskovaný závěr už na výsledek vliv mít nemohl a všem Sparťanům tak po dvou zápasech bez vstřelené branky spadl těžký kámen ze srdce.

Průběžná tabulka

1. Sparta Praha 13 20:11
2. Jokerit 12 15:10
3. Eisbären 11 22:18
4. Mannheim 11 19:21
5. HIFK 9 20:18
6. Färjestad 9 18:20
7. Linköping 9 14:16
8. Djurgarden 8 14:12
9. Valerenga 2 11:27

Miloš Holaň (Sparta): Chtěli jsme vyhrát především kvůli mužstvu, protože jsme teď dva potažmo tři zápasy nevyhráli. Také jsme chtěli domácím fanouškům udělat radost, že dáme nějaký gól a vyhrajeme doma, protože si je nechceme naštvat ještě před začátkem extraligy. Hráči k zápasu přistoupili velice zodpovědně, už před zápasem bylo z kabiny cítit odhodlání. Hodně se mi ulevilo, protože už jsem se po poráhrách zamýšlel nad tím, co udělat lépe. Dneska musím všechny hráče pochválit, od prvního střídání hráli s velkým důrazem, šli před branku, často stříleli, proměňovali šance. Měli jsme dobrý pohyb a chuť do zápasu.