16. 1. 2015 | Tereza Velikovská

SPA - LIT 7:1 - Litvínov schytal sedmičku!

38., pátek 16. 1. 2015
Sparta - Litvínov SPA - LIT
Sparta: Novotný – Eminger, Polášek, Ďaloga, Mikuš, Švrček, Barinka – Réway, Hlinka (A), Klimek – Kumstát, Pech (A), Rolinek (C) – Forman, Buchtele, Sabolič – Procházka, Volek, Dvořáček – Černoch. Trenér: Josef Jandač.
Litvínov: Francouz (46. Horák) – Gula, Kubát, Pavlík, Pavelka, Štindl, Frolo, Baránek – Jánský, Hübl (A), Lukeš – Petružálek, Hanzl, Ručinský (A) – Martynek, Gerhát, Trávníček (C) – Písařík, Šrámek, Jurčík. Trenér: Radim Rulík.
Branky a nahrávky: 10. Hlinka (Réway, Polášek), 13. Procházka (Volek, Dvořáček), 31. Polášek (Hlinka, Eminger), 32. Sabolič (Forman, Buchtele), 46. Sabolič (Buchtele, Forman), 46. Procházka (Volek, Dvořáček), 58. Forman (Sabolič, Barinka) - 3. Lukeš (Hübl). Rozhodčí: Hribik, Pavlovič - Kis, Lučan. Vyloučení: 9:6. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 8272. Střely na branku: 32:31. Průběh utkání: 0:1, 7:1. Nejlepší hráči utkání: Procházka - Lukeš.
To byla pořádná odveta za dvě prohry v této sezoně! Sparťané se dotáhli svému soupeři z Litvínova, který je před nimi na druhém místě tabulky, na pouhý jeden bod a na svém domácím ledě ho zcela znemožnili. Severočeši sice šli jako první do vedení, ale poté hned sedmkrát inkasovali. Svůj 200. gól v extralize vstřelil Jaroslav Hlinka, hned dvakrát se prosadili Robert Sabolič a také Martin Procházka, pro kterého to byly vůbec první góly v extralize.

Po dvou výhrách ve vzájemných zápasech byl Litvínov i tentokrát v úvodu utkání lepším týmem. Šrámkova šance se ještě neujala, ta druhá v podání Františka Lukeše už ano. Litvínovský útočník poslal svůj tým ve třetí minutě do vedení střelou z levé strany mezi Novotného tělo a ruku, když zakončoval přečíslení svého týmu. Do šance se prodrali i Jánský a o chvíli později také Hübl, ani jednomu se ale střela nevydařila. Sparťané srovnali v přesilové hře zásluhou Jaroslava Hlinky, který se prosadil backhandovou střelou pod břevno. Pro Hlinku to byl jubilejní 200. gól v extralize!

Početní výhodu si záhy vyzkoušel i Litvínov, ale bez gólového efektu. Do šaten tak nakonec odcházela jako spokojenější tým Sparta, kterou poslala do vedení čtvrtá formace mladíků. Dvořáček si připsal první kanadský bod ve Spartě, Volek svoji druhou asistenci ve Spartě a Martin Procházka premiérovou trefu v extralize! Volek ho ideálně našel před brankou a útočníkovi s typicky hokejovým jménem stačilo jen doklepnout kotouč za Francouze.

V úvodu prostřední třetiny Severočeši zahrozili ve vlastím oslabení, kdy ujel Hübl. Střela se mi ale nevydařila a Novotný ji bez problémů ukryl v náručí. Ještě nebezpečnější byli hosté ve své přesilovce, kdy si dokázali vytvořit velký tlak. Sparťané ale přežili a potvrdili heslo nedáš – dostaneš. V početní výhodě čtyři proti třem sice Hlinka dvakrát neuspěl, ale co se nepovedlo jemu, podařilo se obránci Adamu Poláškovi. Nejproduktivnější sparťanský bek překonal Francouze přízemní střelou z vrcholu pravého kruhu.

Jen 39 vteřin trvalo, než lovil Francouz kotouč ze své sítě počtvrté! Po velkém závaru v jeho brankovišti nakonec procpal puk za brankovou čáru v nepřehledné situaci Slovinec Robert Sabolič, jehož trefu musel ještě potvrdit videorozhodčí. V závěru druhého dějství sparťané zvládli krizovou situaci, téměř minutu a čtvrt totiž hráli ve třech proti pěti. Do největší šance se dostal Hübl, ale Novotný jeho pokud dokázal vykopnout.

I v úvodu třetí třetiny se do první šance prodrali hosté, konkrétně nejproduktivnější hráč extraligy Hübl. Ani tentokrát si ale na sparťanského gólmana nepřišel. O chvíli později se k Saboličovi na trestné lavici připojil i Buchtele a Sparta opět hrála ve třech, tentokrát 52 sekund. Bránící trojice a posléze čtveřice situaci zvládla. To Spartu nakoplo a brzy přidala pátou trefu. Buchtele objel branku soupeře a předložil kotouč jako na stříbrném podnose Robertu Saboličovi, který si připsal druhý gól v zápase a desátý v sezoně.

Jen co nadšení fanoušci dozpívali „Pátou“, lovil už Francouz ze své sítě tu šestou. Podruhé v zápase i v sezoně se totiž dokázal prosadit čtvrtý útok mladíků. Volkovu kličku ještě litvínovský gólman pokryl, ale dostal se přitom zcela mimo svoji branku a Martin Procházka napodruhé doklepl kotouč do odkryté klece. To už bylo na Francouze příliš a přepustil své místo Horákovi. Toho prověřilo přečíslení třetího útoku, do kterého přímo z trestné lavice naskočil Buchtele. Sabolič mohl přidat třetí trefu, ale tentokrát pálil jen do gólmana. Sedmého gólu se Sparta nakonec přece jen dočkala, když rozložená obrana soupeře nechala před Horákem úplně volného Miroslava Formana, kterého zpoza branky našel Sabolič.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Klíčem k úspěch byl dneska Filip Novotný, který chytal výborně a navíc chytil výborným litvínovským střelcům dva samostatné nájezdy. Dále pak ubráněné přesilovky soupeře, o kterých víme, že jsou opravdu výborné. Připravovali jsme se na ně a ubránili jsme i oslabení tři na pět.

Radim Rulík (HC Verva Litvínov): Blahopřejeme Spartě. Byla dneska jednoznačně lepší a zaslouženě vyhrála.