SPA – LIT 6:3 – Bláznivý vstup do nového roku

36., pátek 4. 1. 2013
Sparta - Litvínov SPA - LIT
Sparta: Schwarz (7. V. Sedláček) - Pilař, Sičák, Gřegořek, Milam, Philipp, Jan Hanzlík - S. Treille, J. Hlinka, Tenkrát - Hovorka, Broš, Sekáč - P. Ton, Přibyl, I. Rachůnek - Jánský, Forman, Bahenský. Trenéři: Jandač a Votruba.
Litvínov: Francouz (18. Franěk) - Jareš, Kubát, Stříteský, Zeman, Brejčák, Gula, Kousalík - Majdan, V. Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Ručinský - J. Černý, Piroš, Kubinčák - Baláž, Smolka, R. Pšurný. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.
Branky a nahrávky: 8. I. Rachůnek, 9. Bahenský (Jánský), 38. Forman (Bahenský), 38. Jánský (Bahenský, Forman), 40. S. Treille (Jan Hanzlík), 60. Broš (Pilař, Sekáč) - 1. Martynek (Ručinský), 7. Brejčák (Piroš, R. Pšurný), 31. Hanzl. Rozhodčí: Šindler, Homola - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 2:4. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 6069. Střely na branku: 36:29. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3, 6:3.
P r a h a - První duel roku 2013 se v Holešovicích nesl ještě tak trochu v silvestrovskému duchu slepených gólů, obrovských šancí a velkých obratů, oba týmy navíc už během první dvacetiminutovky střídaly gólmany. Litvínov šel do vedení 2:0, Rachůnek a Bahenský ale dokázali během půlminuty vyrovnat. Na další gól černožlutých odpověděli sparťané během dvou minut trefami Formana, Jánského a Treilleho. V poslední minutě zpečetil výhru kapitán Broš.

Fotogalerie

Vstup do nového roku byl v Holešovicích opravdu bleskový, zejména v podání Litvínova. Po 54 vteřinách totiž ujel po pravém křídle Rostislav Martynek a střelou pod víko nedal Schwarzovi šanci. A brzy už Severočeši vedli o dvě branky. V signalizované výhodě po faulu Tenkráta poslal Piroš riskantní skákavou nahrávku na modrou čáru. Treille ji málem v pádu zachytil, ale nakonec prošla až k Jánu Brejčákovi, který dělovkou propálil vše včetně Schwarze. Toho poté v brance nahradil Sedláček.

Černožlutí se ovšem z trháku neradovali dlouho, jen necelou minutu. Poté zabojoval Ivan Rachůnek, který na modré obral o puk litvínovského hráče, otočil se a poslal na branku střelu, která Francouzovi nešťastně propadla za záda. Po dalších půlminutě už bylo dokonce srovnáno! Narozeninový dárek si dal Zdeněk Bahenský, když se nejlépe zorientoval v nepřehledné situaci a pod Francouzem poslal puk po ledě do branky.

Zběsilé tempo nepolevovalo ani ve druhé polovině první třetiny. Broš vyslal křižný pas na Gřegořka, který si nikým nehlídán sjel do pravého kruhu, ale nedokázal svůj pokus nasměrovat do odkryté branky. Únik dvou na jednoho zakončoval po přihrávce Tona Přibyl jen do Francouze. Litvínov si vytvořil velkou příležitost ve vlastním oslabení, když ujel Hübl, ale domácí obrana ho nakonec zvládla zastavit v mezích pravidel.

Do další šance se dral Přibyl, jenž i hákován dokázal přihrát na Treilleho, který už zvedal ruce, ale puk zůstal pod hostujícím gólmanem. Ten musel v 18. minutě po srážce s Tenkrátem střídat, a úvodní třetinu tak oba týmy končily s jinými brankáři. Druhou část otevřel obránce Litvínova Zeman, který v početní výhodě trefil tyčku. Na druhé straně hrozil z mezikruží Ton, Sekáč trefil z velkého úhlu Fraňka.

V polovině prostřední dvacetiminutovky se diváci dočkali dalšího gólu. Litvínovský Robin Hanzl překonal Sedláčka perfektní kličkou zakončenou mezi betony. Zvratům však ještě zdaleka nebyl konec. Vyrovnání vystřelil Spartě hned po buly Miroslav Forman. A o třicet vteřin později už vedla Sparta, když Peter Jánský střelou mezi betony potupil litvínovského gólmana. Ten před druhou sirénou kapituloval ještě jednou, 38 vteřin před koncem druhé části našel Hanzlík perfektním křižným pasem Sachu Treilleho, který měl před sebou odkrytou branku a nezaváhal.

V poslední třetině už bláznivé tempo zápasu trošku polevilo, ale šest tisíc převážně nadšených fanoušků se v holešovické hale rozhodně nenudilo. V oslabení málem zvýšil domácí náskok Jánský, ale Franěk tentokrát svou brankovou čáru uhájil. Sedláčka nejnebezpečněji ohrozil Hübl, ale sparťanský gólman puk podržel na výstroji. Podobně si vedl po Hovorkově backhandovém pokusu Franěk. Sparta nakonec vedení ještě navýšila, když se v poslední minutě trefil kapitán Michal Broš, a vstoupila do roku 2013 důležitým tříbodovým vítězstvím.

Jan Votruba (Sparta): Měli jsme nepříjemný start; laxní přístup na modré čáře a hned z první střely na branku gól. Pak jsme špatně zareagovali ve vlastní třetině, kdy jsme špatně obsadili jejich beka, jenž si mohl sjet až mezi kruhy a vstřelil druhý gól. Bylo to těžké pro gólmana Schwarze, nicméně jsme se rozhodli ho vystřídat, abychom dali mužstvu impulz. Bylo dobré, že jsme již do konce první třetiny vyrovnali, od druhé si myslím, že jsme hráli nátlakově a dobře, vytvářeli jsme si šance. Dostali jsme gól, ale dokázali to znovu otočit. Ve třetí třetině jsme chtěli hrát zodpovědně dozadu a kluci to výborně odehráli. Neuvirth má nějaký otlak nebo výrůstek na noze, nechtěli jsme to riskovat, ve Vítkovicích by již mohl chytat.

Vladimír Jeřábek (Litvínov): Chtěli jsme začít mnohem líp, než jsme začali ty tři poslední zápasy venku, což se nám podařilo. Dali jsme rychlé dva góly, ale pak jsme darovali Spartě vyrovnání, když jsme měli vždy puk na hokejce. Hrozný výpadek, to se nemělo stát. Chtěli jsme dál pořád hrát nějaký hezký hokej, to se však bohužel nenosí. A to jsme mohli ještě tu první třetinu i prohrát. Šli jsme pak znovu do vedení, ale laxností jsme dostali třetí a čtvrtý gól. Za promarnění náskoku jsme si ani nezasloužili vyhrát. Francouz dostal kolenem do hlavy, má možná menší otřes mozku.