SPA - LIT 5:4 - Přestřelka nakonec pro Spartu

40., neděle 11. 1. 2009
Sparta - Litvínov SPA - LIT
Sparta: Pöpperle - Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, Gulaši, Ptáček, Jerofejevs, L. Procházka - Netík, Broš, Hromas - Ton, D. Výborný, Podlešák - Látal, Langhammer, Koreis - Mrňa, Hrdel, Kafka. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.
Litvínov: J. Hübl ml. - Šlégr, Kubát, Kroupa, Švarný, Walter, Punčochář, Vobořil, Skuhrovec - J. Černý, Reichel, Lukeš - Kubinčák, V. Hübl, Trávníček - Jánský, Branda, Jenáček - Bahenský, Heinisch, Bednařík. Trenéři: J. Hübl st. a Rosol.
Branky a nahrávky: 13. Netík (Jan Hanzlík), 15. D. Výborný (Gulaši, Ton), 40. Broš (Ton), 51. Ton (D. Výborný), 58. Kafka (Koreis) - 11. J. Černý (Šlégr), 33. Kubinčák (V. Hübl, Kroupa), 45. Jenáček (Vobořil, Branda), 53. V. Hübl (Šlégr). Rozhodčí: Šindler - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 4:7, navíc Podlešák (Sparta) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 7014.
P r a h a - Zápas, který se fanouškům musel velmi líbit, pořádná hokejová bitva při které padlo devět branek. Hosté šli do vedení zásluhou Černého, Sparta ještě do první přestávky otočila zásluhou Netíka a Výborného. Sparta v zápase ještě dvakrát vedla 3:2 resp. 4:3, ale bojovný Litvínov vždy našel odpověď. Až branka Petra Kafky těsně před koncem přisoudila tři body domácím.

Fotogalerie

Úvod zápasu se nesl ve větší aktivitě hostujícího Litvínova, který vyzkoušel brankáře Pöpperleho po devadesáti sekundách hry střelou Kubáta. O necelé dvě minuty později si na najel do obranného pásma Bahenský a jeho střela zápěstím prosvištěla jen těsně nad domácí brankou. Po té se hra vyrovnala, když se jeden z týmů dostal do útočného pásma, tak se o puk bojovalo jen podél mantinelů. V 7. minutě přišlo první vyloučení a k trestoměřičům putoval domácí Vykoukal. Sparta výbornou obranou hrou hostům nic nedovolila. Těsně před koncem oslabení napadal Netík litvínovskou rozehrávku a brankář Jaroslav Hübl mu namazal puk na hůl, sparťanský střelec byl situací tak překvapen, že ji nedokázal využít. Poté se s šancemi roztrhl pytel. Na začátku 9. minuty zahodil velkou šanci litvínovský Jánský a hned vzápětí na druhé straně střílel po dobré kombinaci od modré Podlešák, jeho tvrdou střelu musel Jaroslav Hübl krotit nadvakrát. O půl minuty později byl pokus hostujícího Brandy zblokován do ochranné sítě a vhazovalo se po pravici brankáře Pöpperleho. Po buly se puk dostal ke Šlégrovi, který hned vypálil. Puk se ztlumil v změti těl před brankovištěm, tam ho našel Jakub Černý a po objetí brankáře zasunul kotouč do poloprázdné branky. Vzápětí mohli vyrovnat mladíci v dresu Sparty, Kafka zavezl puk, od mantinelu hledal své spoluhráče před brankou, ale jednomu se nepodařilo usměrnit puk za Hüblova záda.

O pár chvil později už bylo vyrovnáno. Tomáš Netík získal puk ve středním pásmu, rozjel se a kousek za modrou vystřelil zpoza obránce přesně do horního růžku litvínovské branky. Ve 14. minutě vyzkoušel Pöpperleho pozornost slibnou střelou kapitán hostí Reichel. Sparta po vstřelené brance zlepšila pohyb a to jí přineslo kýžené ovoce. Ton vybojoval puk v rohu útočného pásma, našel před brankou volného Gulašiho, který zachoval chladnou hlavu a puk posunul na Davida Výborného, pro kterého už nebyl problém trefit odkrytou branku hostí. Domácí se po vedoucí brance dál tlačili před brankáře Hübla, jmenovitě Mrňa, ale obránci ho odzbrojili čistě. Další možnost zvýšit skóre dostala Sparta při poskytnuté přesilové hře. Největší šanci si připsal Netík po pěkné kombinaci pálil do poloprázdné branky, ale Jaroslav Hübl vymrštil lapačku a puk vyrazil mimo. V té samé přesilovce ještě pálil Černošek, ale ani z jeho střely se neurodilo. Třetina tak skončila výsledkem 2:1 pro Spartu.

Na začátku druhé části dohrávala přesilovku, při které od modré stříleli Gulaši a Vykoukal, ale ani jedna střela nemířila mezi tři tyče. Litvínov odpověděl střelou Kubinčáka. V 26. minutě sehráli pohlednou akci Langhammer s Látalem, ale druhý jmenovaný nedokázal prostřelit brankáře hostí. Na začátku 30. minuty si na puk zpoza domácí branky nabruslil obránce hostů Švarný, ale jeho rána proletěla těsně mimo Pöpperleho klec. Na konci téže minuty dostali domácí možnost hrát přesilovou hru, při ní byli nejaktivnějšími střelci Vykoukal s Černoškem, ale ani jedna ze střel neskončila v brance. Skóre se měnilo až v následné přesilovce Litvínova. Vojtěch Kubinčák hledal před brankou lépe postavené spoluhráče, puk si za brankovou čáru srazil domácí obránce Jerofejevs. Sparta na hosty zatlačila a vynutila si několik vyloučení po sobě. Při nich přišla velká šance Tona, který se dostal za obranu Litvínova, udělal kličku brankáři Hüblovi, ale neposedný kotouč mu v poslední chvíli ujel. Nakonec se Spartě přeci jen podařilo jít do kabin s vedením. Minutu před koncem druhé části získal puk Michal Broš, kličkou se zbavil obránce a sám před brankářem nezaváhal.

Nástup do závěrečné třetiny měla lepší Sparta. První útok zamkl Litvínovské v jejich pásmu velké šance měli Netík s Brošem. Co se nepovedlo Sparťanským útočníkům, dokázal Litvínov V 45. minutě. Obránce Vobořil vystřelil od modré, těsně před Pöpperlem puk šikovně tečoval Martin Jenáček a vyrovnal stav na 3:3. Hosty vyrovnávací branka nabudila a ti si dokázali vypracovat několik slibných šancí, ty buď skončily v ochranné síti nebo u brankáře Sparty. Běžela 51. minuta, když přišly další obrovské šance dua Broš - Netík. Jak při Netíkově střele, tak Brošově dorážce se vyznamenal gólman Hübl. O několik vteřin už vše bylo jinak, na ledě opět řádil Petr Ton, který po přihrávce Davida Výborného nedal Hüblovi nejmenší šanci. Po dvou přihrávkách si tak připsal i brankový úspěch. Spartě vedení moc dlouho nevydrželo, když po minutě ujel domácím obráncům Viktor Hübl a prostřelil Pöpperleho. Když už to vypadalo, že se oba týmy připravují na prodloužení, tak v čase 57:28 přišlo rozhodnutí. Junior Petr Kafka našel volný kotouč za Hüblovou brankou a po objetí prostřelil hostujícího brankáře mezi betony. Litvínov ještě zkusil hru bez brankáře, při které zamknul domácí v jejím obranném pásmu, ale vyrovnání už hosté nestihli. Nejlepšími hráči byli vyhlášeni za Spartu Michal Broš a za hosty Viktor Hübl.

Marian Jelínek (asistent trenéra HC Sparta Praha): "Myslím si, že to byl nadprůměrný hokej. Pro diváka musel být atraktivní, protože jsme se přetahovali o vedení. Když soupeř tolikrát vstane a vyrovná, tak už člověk ani nevěří, že se nám podaří ještě gól dát. Nakonec jsme rozhodli dvě a půl minuty před koncem, takže jsme velice spokojení se třemi body. Z dlouhodobého hlediska jsme spokojeni i s tím, že už jsme jediné mužstvo, které inkasovalo méně než sto branek. Litvínov je pro nás nepříjemný soupeř. Ke svému klasickému hokeji přidal ještě tvrdost, zarputilost a bojovnost."

Petr Rosol (asistent trenéra HC Litvínov): "Odehráli jsme docela slušné utkání. Bohužel jsme udělali pár individuálních chyb, které tak zkušené mužstvo, jako je Sparta, dokázalo využít. Sice jsme opět prohráli, ale nemyslím si, že bychom byli v krizi. Prohráli jsme o gól s kvalitními soupeře a jen se od nás malinko odklonilo štěstí, které jsme dříve měli. Teď ale musíme v úterý doma uspět proti Třinci."