SPA - LIT 3:1 - Konec porážek, rozhodl Pech

4., úterý 10. 10. 2017
Sparta - Litvínov SPA - LIT
Sparta: Honzík – Pavelka, Dvořák, Zámorský, Nedomlel, Kalina, Mikuš – Smejkal, Pech, Saponari – Klimek, Hlinka (C), Forman – Říčka, Vrána (A), Uher – Kumstát (A), Reichenberg, Kudrna. Trenéři: Jiří Kalous a Jaroslav Nedvěd.
Litvínov: Petrásek – Dietz, Sörvik, Doudera, Gula (A), Pilař, Sklenička, Baránek – Lukeš, Hanzl, Nejezchleb – Černý (A), Gerhát, Matoušek – Trávníček (C), Válek, Jurčík – Doležal, Jícha, Hořava. Trenér: Radim Rulík.
Branky a nahrávky: 10. Říčka (Vrána), 20. Pech (Saponari, Hlinka), 27. Pech (Saponari, Hlinka) – 44. Gerhát. Rozhodčí: Pavlovič, Pražák – Ondráček, Klouček. Vyloučení: 2:4. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 436. Střely na branku: 25:40. Průběh utkání: 3:0, 3:1. Nejlepší hráči utkání: Lukáš Pech - František Gerhát.
Tři prohry a dost! Sparta dokázala v dohrávce 4. kola hokejové Tipsport extraligy ukončit negativní sérii, když doma zdolala Litvínov 3:1. Pod dohledem kapitána fotbalové Sparty Tomáše Rosického položila základní kámen úspěchu dvěma góly v první třetině. Náskok tří branek pak vybojoval druhou trefou Lukáš Pech. Severočeši sice ve třetí třetině zabojovali, podařilo se jim snížit, ale ani přes střeleckou převahu už vyrovnat nedokázali. Jubilejní 300. utkání odehrál v dresu Sparty útočník Miroslav Forman.

Fotogalerie

V domácím utkání dostal poprvé v sezoně přednost brankář Honzík, ale práci měl hlavně jeho protějšek. Petrásek nejprve zlikvidoval pravým betonem rychlý protiútok Pecha a vzápětí musel čelit prvnímu oslabení. Jako první ho mohl potrestat Vrána, ale nejprve trefil brankáře a z dorážky následně boční síť.

Blízko gólu byl o několik vteřin později Forman, který se po vyražené střele ocitl sám před prázdnou brankou, jenže kotouč mu přeskočil hůl a stav zůstal bezbrankový. Litvínovský brankář se činil i proti střele Uhera, jenž se pokoušel na zadní tyči dorážet vyražený puk. V desáté minutě už se ale k puku dostal Robert Říčka a z hranice pravého kruhu zametl puk do sítě - 1:0!

Následně nevyužili sparťané brejk dvou na jednoho a na druhé straně neuspěl v prostoru před brankou volný Černý. K brance nevedla šance Formana, ani parádní akce Litvínova, zakončená Černým. V závěrečné minutě však fauloval Gula, a když už se oba týmy chystaly do šaten, z levé strany pálil Saponari, jehož pokus Petráskovi vypadl z lapačky a Lukáš Pech dvě vteřiny před koncem třetiny zvýšil na 2:0!

Domácí vstoupili do druhé části při chuti. Pech našel pěknou přihrávkou Smejkala, a ten nechal vyniknout Petráska. Na druhé straně pokryl Honzík pokusy Beránka i Hanzla a o chvíli později mohl sledovat další přesilovou hru. Tu už po 40 vteřinách využil dělovkou z mezikruží Lukáš Pech, kterého parádním pasem z rohu pobídl Saponari – 3:0!

Když se polovině druhé třetiny neprosadil tečovanou dělovkou Gula, vzala si Sparta oddechový čas. Bezprostředně po vhazování se do útoku prodral Kudrna a dokonce skóroval, jenže jeho individuální akci zastavil už v průběhu hvizd sudího – ofsajd. Pražané měli další příležitost početní výhody po vyloučení Guly a přesilovou hru opět nedokončili, ale tentokrát kvůli faulu Říčky.

I přes početní převahu byla nebezpečnější Sparta, když Kudrna při brejku dvou na jednoho vyprášil mrštnou lapačku Petráska. Na druhé straně si Litvínovští vytvořili slibný závar před brankou, kterou však Honzík ustrážil. Zbytek prostředního dějství se odehrál ve slibném tempu, ale s nepřesnostmi a neproměněnými šancemi.

Vstup do třetí třetiny vyšel lépe Severočechům. Ti obraně Sparty několikrát zavařili, ale když už se dostali do zakončení, zakročil Honzík. Brankář domácích měl také potřebnou dávku štěstí, když Lukeš trefil z dorážky jen boční síť. Aktivita Vervy však pokračovala a byla po zásluze odměněna. Na konci čtvrté minuty si najel od mantinelu František Gerhát, skvěle si pokryl puk a pěkným backhandem zavěsil do zadního růžku Honzíkovy svatyně.

Místo sparťanského protiúderu však přišla další komplikace v podobě vyloučení Uhera. Litvínovu se během přesilové hry podařilo zasypat Honzíka několika ranami, ale ani jedna druhou brankou neskončila. Zbývající průběh zápasu výrazně ukázal, kde Litvínov tlačí bota. Svěřenci kouče Radima Rulíka se dostali do několika slibných příležitostí, ale ať už to zkoušeli z bezprostřední blízkosti, nebo od modré čáry, pokaždé neuspěli.

Vrcholem zmaru byla akce tři a půl minuty před koncem, kdy z mezikruží pálil Lukeš, ale jeho dělovku zlikvidoval skvělým zákrokem lapačkou Honzík. Severočeši 85 vteřin před koncem ještě zkusili hru bez brankáře, ale neuspěli a útočník Forman společně se spoluhráči tak mohl oslavit své 300. utkání v dresu Sparty výhrou 3:1.

Jaroslav Nedvěd (Sparta): "Začali jsme výborně podobně jako minule ve Zlíně, akorát s tím rozdílem, že tady se nám podařilo vstřelit dva góly, pak jsme přidali i třetí. Mužstvo se pak uklidnilo, možná ale až moc. Litvínov začal hrát trochu vabank, zlepšil pohyb a celou třetí třetinu jsme byli pod tlakem. Možná i proto, že jsme pár zápasů takhle ztratili a o ty body se teď trošku báli, protože jsme třikrát za sebou prohráli. Přenechali jsme iniciativu soupeři, ale z hlediska taktického výkonu to bylo zvládnuté dobře, protože jsme si řekli, že obranu zatáhneme, abychom soupeři neumožnili větší množství šancí. Musím zejména za třetí třetinu vyzdvihnout výkon gólmana Davida Honzíka."

Darek Stránský (Litvínov): "Hokej se hraje od začátku. A ten nám nevyšel. Nevím, jestli to je už tím, že na hráčích leží deka a chybí jim sebevědomí, protože se sebevědomím roste pohyb a nápady. A jedno s druhým dělá hokej hokejem. Bohužel ale náš výkon byl zkraje ustrašený a dostali jsme dva góly, na začátku druhé třetiny třetí. Od té chvíle jakoby mávnutím kouzelného proutku asi z hráčů spadl ten stres a v relativně ztraceném zápase se mužstvo začalo hýbat, bylo to agresivní a přesně takové, jak by to mělo vypadat od začátku. Ale přišlo to pozdě, proto odjíždíme bez bodu."