SPA - LIT 1:2 - Litvínov Spartě vrátil prohru

24., úterý 23. 10. 2018
Sparta - Litvínov SPA - LIT
Sparta: Honzík – Piskáček, Dvořák, Blain, Kalina, Gregorc, Delisle, Pavelka – Smejkal, Černoch, Pšenička – Říčka, Vrána, Kudrna – Kumstát, Pech, Forman – Buchtele, Sill, Beran.
Litvínov: Janus – Suchánek, Hunkes, Baránek, Sörvik, Šesták, Ščotka, Romančík – Lukeš, Hübl, Petružálek – Trávníček, Gerhát, Myšák – Jurčík, Hanzl, Černý – Matoušek, Válek, Jícha.
Branky a nahrávky: 11. Pech (Delisle, Kumstát) – 39. Lukeš (Hübl, Sörvik), 52. M. Hanzl (Janus, Trávníček). Rozhodčí: Lacina, Jeřábek – Bryška, Lhotský. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 8 239. Střely na branku: 22:28. Průběh utkání: 1:0, 1:2. Nejlepší hráči: Steven Delisle - Jaroslav Janus.
Sparťané se mohli chlubit před úterní předehrávkou 24. kola proti Litvínovu skvělou bilancí šesti výher ze sedmi předchozích zápasů. Další vítězství ale svěřenci trenéra Uweho Kruppa nepřidali. Pražany sice poslal v 11. minutě do vedení Lukáš Pech, litvínovští hokejisté ale dvěma góly skóre na branky chudého utkání otočili a domácí po prohře 1:2 končí bez bodu.

Dlouho diváci v O2 areně čekali na první vážnější šanci, ta přišla až v sedmé minutě první třetiny. Hanzl vyřešil situaci dvou na jednoho bekhendovou střelou, Honzík si bližší tyč ale pohlídal. To o dvě minuty později už bylo před brankářem Sparty mnohem více nebezpečno. Domácí obrana špatně vystřídala a Pech šel odsedět dvouminutový trest. Litvínov si vytvořil hned tři slibné příležitosti, avšak nepsané pravidlo „nedáš, dostaneš“ bylo opět nemilosrdné.

Z protiútoku se totiž prosadili Pražané. Delisle ujel všem soupeřům a natřikrát se štěstím překonal exsparťanského Januse. Ovšem poslední, kdo se dotkl kotouče, byl nohou Lukáš Pech, který tak vstřelil svou 200. branku v české nejvyšší soutěži. Ve zbytku třetiny se ale opět hrálo spíše před Honzíkem. Výjimečnou situací byla přesilová hra Sparty, ve které sice měli domácí kotouč na holích, nýbrž hlavně ve svém obranném pásmu.

Podobně jako ta první, i druhá třetina přinesla řadu nepřesností z obou stran. Více aktivní byla Sparta, ovšem její hra postrádala finální přihrávku. Té se dočkal až Černoch, ale před odkrytou brankou byl hákován, a vynutil si tak alespoň přesilovku. V ní sice sparťané strávili většinu času v útočné třetině, nicméně náskok se jim zvýšit nepodařilo.

Asi nejvíce atraktivní moment se udál dvě minuty před zazněním sirény. Gerhát byl po odehrání kotouče dohrán Formanem a strhla se menší potyčka. Vyústěním byla početní výhoda pro hosty. V ní František Lukeš obkroužil bránu a zakončil přesně do horního rohu na bližší tyč. Litvínov si tak došel pro vyrovnání.

Ani start poslední dvacetiminutovky nenabídl příliš atraktivní hokej. Domácí více tvořili hru, ovšem nedařilo se jim setrvávat delší dobu před hostující brankou. Litvínov jen vyhazoval puky.

Paradoxně to byli ale chemici, kteří se ujali vedení. V přesilové hře gólman Janus nahrál až na útočnou modrou, kde stál Martin Hanzl, jenž záhadným způsobem dostal kotouč nenápadnou střelou za záda Honzíka. Před Spartou tak stál těžký úkol – prorazit betonovou hráz a vyrovnat. Říčka byl před úplně prázdnou bránou, avšak při zakončení upadl a puk vůbec netrefil. Další větší šance nepřišly, a Verva tak odjela s plným bodovým ziskem.

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): „Gratuluji Litvínovu, který odehrál opravdu dobrý zápas. My jsme v celém zápase nebyli schopni najít energii. Soupeř vyhrával důležité souboje. My jsme za první dvě třetiny vystřelili podle našich statistik jen osmkrát na branku a to nemůže stačit na to, abychom porazili kterýkoliv tým v extralize. Litvínov byl trpělivý, dobře bránil pod tlakem.“

Radim Skuhrovec (HC Verva Litvínov): „Ráno jsme si rozebrali naši hru a přijeli jsme sem s jasným úkolem nelichotivou bilanci našich posledních utkání zlomit. Všichni kluci k tomu přistoupili parádně. Myslím, že jsme odehráli výborné utkání a zasloužili jsme si vítězství, které vezeme domů. Prošli jsme krátkým obdobím, kdy se nám nedařilo dávat branky, ale víme, že máme tak kvalitní hráče, že se to zase otočí k nám. Pro nás je to strašně cenné vítězství na Spartě po tak dobrém výkonu.“