28. 12. 2017 | Tereza Velikovská

SPA - LIB 3:0 - Třígólový Jarůšek ničil Tygry

34., čtvrtek 28. 12. 2017
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Aittokallio – Michálek, Pavelka, Mikuš, Kalina, Švrček, Piskáček, Nedomlel – Říčka, Vrána, Kudrna – Reichenberg, Hlinka, Jarůšek – Klimek, Pech, Forman – Kumstát, Pšenička, Uher. Trenér: František Výborný.
Liberec: Will – Ševc, Pyrochta, Šmíd, Kolmann, Jánošík, Maier – Krenželok, Jelínek, Lakatoš – Kvapil, Mikyska, Bakoš – Ordoš, Redenbach, Jašek – Vlach, Vantuch, Špaček. Trenér: Karel Mlejnek.
Branky a nahrávky: 20. Jarůšek (Kudrna), 35. Jarůšek (Říčka, Pavelka), 54. Jarůšek (Pech, Kalina). Rozhodčí: Kika, Bulanov - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 3:6, navíc Uher (SPA) Vlach a Jánošík (oba LIB) 10 minut. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 10 513. Střely na branku: 34:27. Průběh utkání: 3:0. Nejlepší hráči utkání: Richard Jarůšek - Patrik Maier.
V posledním domácím utkání roku 2017 hostili sparťané liberecké Bílé Tygry a po předvánoční výhře nad Kometou Brno si nadělili další veledůležité tři body. O jejich zisk se postarali zejména dva muži. Útočník Richard Jarůšek, který se vstřelil všechny sparťanské góly a připsal si hattrick, a finský gólman Sami Aittokallio. Ten pochytal všech 27 střel soupeře a připsal si první čisté konto v dresu Sparty.

Pro Spartu šlo o první zápas po Vánocích, protože utkání s Hradcem Králové bylo odloženo až na leden. První šanci měli právě domácí, když Vrána trefil břevno. Bílí Tygři odpověděli průnikem Ordoše, který sice obešel Mikuše, ale v rozhodující chvíli mu utekl kotouč a Aittokalliovi stačilo nastavit beton. Po faulu na Kumstáta hráli Pražané první přesilovku, ve které se jim ale nepodařilo Willa výrazněji ohrozit.

To Severočeši byli ve své první početní výhodě nebezpečnější, gólové parametry měla hlavně dorážka Bakoše u levé tyčky Aittokalliovy klece. Sparťané měli další možnost přesilové hry v závěru první třetiny a tentokrát se už prosadili. Po střele Michálka dorážel kotouč nejprve Kudrna a poté z mezikruží ještě Richard Jarůšek, na jehož pokus už Will nedosáhl.

Ve druhé části sparťané pokračovali v tlaku ze závěru té první. Do obrovské šance se dostal opět muž s číslem 96, který se ocitl sám před brankou, ale tentokrát tváří tvář brankáři Willovi přestřelil. Domácí tým byl aktivnější, častěji se dostával ke střelám a šancím. Další Jarůškův pokus ale vyrazil brankář Bílých Tygrů a povedený zákrok předvedl i po rychle střele z mezikruží v podání Reichenberga.

Nakonec se sparťané dočkali druhého gólu a opět u toho byl muž zápasu Richard Jarůšek. Říčka zavezl kotouč do útočného pásma a chtěl kotouč poslat do předbrankového prostoru, ale obránce Pyrochta jeho nabídku ztečoval. Pro svůj tým smolně, pro sparťany šťastně přímo k najíždějícímu Jarůškovi, který střílel z první backhandem a trefil mezírku mezi Willovým tělem a rukou. Jeho zásluhou tak sparťané šli do kabin za stavu 2:0.

Bílí Tygři se dostávali do šancí spíše ojediněle, při jedné takové se Šmídem v hlavní roli ovšem byli blízko snížení. Ihned z protiútoku vyrazil kupředu Uher, ale Will jeho střelu dokázal vyrazit. Po šanci Redenbacha vyslali Liberečtí další střelu na Aittokallia, která k němu ovšem nedoputovala. Nejdříve škrtla helmu jednoho z domácích útočníků a poté zamířila přímo do čelisti obránce Michálka, který se dlouho zvedal z ledu, kde po něm zůstala krvavá loužička.

Po akci Vantucha se Špačkem, kterou první jmenovaný zakončil nepřesnou střelou, se sparťané vydali kupředu a povedlo se jim využít druhou z dosavadních tří nabídnutých přesilových her. Hattrick dovršil Richard Jarůšek, který po nabídce Pecha nejprve střílel forhandem a poté dorážel kotouč backhandem pod břevno Willovy branky. A dál byl při chuti, když do obrovské příležitosti vybídl Hlinku, jehož střelu vyrazil Will betonem. Dvě minuty před koncem si ještě pěstní souboj domluvili Uher a Jánošík, které nakonec za nerozhodného stavu rozdělili rozhodčí. Na stavu 3:0 pro domácí už se ale nic nezměnilo.

Jaroslav Nedvěd (Sparta): "Rozhodla disciplína v některých fázích zápasu. Výkonem i tou parádní disciplínou jsme navázali na minulý zápas. Měli jsme jednoho, nebo dva vyloučené. Byli jsme také velmi disciplinovaní v obranné fázi kolem brány. V tom jsme minimálně půl sezony tápali. Liberec i přes postavení v tabulce je mužstvo, které budí respekt. Hráči vidí, že jen takový výkon jako dnes bude přinášet ovoce. A s tím jedeme pozitivně naladění do Olomouce. Vypíchnul bych výborný výkon gólmana (Aittokallia) a také Ríša (Jarůšek) měl parádní zápas, ale jsou to jen dvě jména z dvaceti bojovníků. Odnesl to Zbyněk Michálek zlomenou čelistí."

Karel Mlejnek (Liberec): "Začali jsme utkání velice dobře. Celá první třetina byla extrémně vyrovnaná. Bohužel na naší straně už poněkolikáté v sezoně nebyla disciplína. Když odečteme poslední faul šest vteřin před koncem v útočném pásmu, tak byly i naše další tři fauly v útočném pásmu. Soupeř je potrestal, což dneska bylo rozdílové. Soupeř byl přes naší modrou čáru přímočařejší, než jsme byli my."