6., pátek 2. 10. 2020
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Machovský- Němeček, Košťálek, Jandus, Dvořák, Pavelka, Kalina, Jeřábek – Rousek, Horák, Řepík – Chlapík, Sukeľ, Tomášek – Buchtele, Pech, Kudrna – Dvořáček, Říčka, Forman.
Liberec: Kváča - Šmíd, Knot, Rosandić, Hanousek, Derner, Kunst – Hrabík, Bulíř, Lenc – Rachůnek, Filippi, Gríger – Šír, Jelínek, Zachar – Vlach, Najman, Rychlovský.
Branky a nahrávky: 5. Chlapík (Tomášek), 23. Dvořáček (Rousek), 58. Buchtele (Pech, Kudrna). Rozhodčí: Hejduk, Úlehla – Frodl, Komárek. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 1 000. Střely na branku: 26:29. Průběh utkání: 3:0. Nejlepší hráči utkání: Matěj Machovský - Tomáš Filippi.
Sparťané nastoupili ke druhému domácímu utkání v sezoně, v odvetě hostili Liberec, se kterým v úterý na severu Čech prohráli. Nicméně Pražané udělali svým fanouškům radost a koncentrovaným výkonem si došli ke třem bodům za vítězství 3:0. Vítěznou branku vsítila nová posila ze zámoří Filip Chlapík.

Před smutně vyhlížejícími poloprázdnými tribunami vkročili domácí dravě do utkání. Od začátku měli tah na branku, oproti tomu Liberec Machovskému tolik vrásek nenadělal. Sparťanům udělal radost již v páté minutě Filip Chlapík, který vsítil svůj první gól v dresu A-týmu Pražanů. Celou akci zahájil Tomášek, když sebral puk jednomu z hostů ve středním pásmu, najel s ním do levého kruhu a před bránou skvěle nalezl Chlapíka. Ten se nemýlil a poslal puk přímo do sítě z mezikruží.

V dalším průběhu měli svou šanci i Liberečtí, konkrétně Filippi zahrozil před Machovským, ten však zasáhl betonem. Poté se do toho znovu opřeli Pražané, Kváča se musel mít na pozoru například před rychlou střelou Pecha, také liberecký gólman vytáhl beton. Nicméně domácí tah na bránu nepolevil a sparťané pořádně zatápěli hostujícímu brankáři. Domácí mohli navíc zvýšit náskok v početní výhodě, tu však nevyužili. V závěru dějství šli hosté znovu do čtyř, do sirény ale gól nepadl.

Domácí vstoupili do druhé třetiny s dobíhající přesilovkou. Po jejím skončení se orosil Machovský, který s vypětím všech sil vyrazil dorážku Grígera. Naopak v následné přesilovce Liberce udeřila Sparta. David Dvořáček za brankou čapl puk, najel si s ním před branku a kotouč zametl mezi betony Kváči.

V prostřední dvacetiminutovce se začalo na ledě přiostřovat a k vidění byly také šarvátky. Ve 30. minutě na trestnou lavici tak putoval Miroslav Forman se svým protivníkem Jakubem Rychlovským. Ve druhé části dějství měli více ze hry Severočeši, nicméně Machovský zůstal bezchybný a druhá třetina skončila ve prospěch domácích 2:0.

Třetí část odstartovala Sparta vlastním vyloučením, nicméně hostující celek nedokázal přesilovku zužitkovat. I přes omezení v divácké návštěvnosti byli domácí fanoušci hlasití a svůj celek hnali ke druhému vítězství v sezoně. Ani další provinění domácích Bílí Tygři v branku nepřetavili, až při hře pět na pět měl velkou šanci Bulíř, Machovský však včas přiklepl betony.

Po sérii sparťanských vyloučení byli na koni Severočeši, nicméně i domácí se dostali do šance, Řepíkův pokus vychytal Kváča. Hru pět na čtyři si nakonec okusili i sparťané a ti ji proměnili. Kudrna za brankou vybojoval puk, posunul ho na Pecha, který nalezl Jana Buchteleho číhajícího před libereckou svatyní. Tím Sparta zakončila vítězný zápas s konečným výsledkem 3:0.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Potřebovali jsme už vyhrát, protože jsme cítili, že kluci chtějí, bojují, ale někdy jsme z přemíry snahy dělali hloupé chyby, nebo jsme vypadávali z rytmu. Ani v Liberci jsme neodehráli špatné utkání, ale druhá třetina nás stála zápas. Proti Liberci se musí hrát šedesát minut. Dnes bylo vidět, že opět hodně chceme. Důležité bylo, že jsme šli do vedení. Ve druhé třetině jsme byli malinko pasivní, ale zvládli jsme to. Ve třetí třetině jsme ubránili oslabení, to bylo klíčové, protože jsme zase měli asi čtyři vyloučení po sobě. Hráli jsme furt jen ve čtyřech, vypadneme z rytmu jako v minulých utkání. Nesmíme to dělat. Zaplaťpánbůh jsme oslabení uhráli výborně a samozřejmě i bezchybný výkon gólmana nám pomohl k tomu, že jsme vyhráli."

Jiří Kudrna (Bílí Tygři Liberec): "Myslím, že jsme tady dnes neodehráli špatný zápas. Věděli jsme, že Sparta bude chtít doma odčinit porážku od nás. Byla aktivnější, dostala se do vedení a my jsme v první třetině neměli moc zakončení. Ve druhé třetině jsme hru trošku zvedli. Dostávali jsme se do koncovky, iniciativa se přelomila na naší stranu, ale dnes jsme nevstřelili gól. Přesilovkami, které jsou v sezoně naší silnou stránkou, jsme si dnes nepomohli ke vstřelení gólu a v jedné jsme inkasovali. Za stavu 0:2 už to bylo zase těžší. Sparta je výborný tým. Mrzí mě třetí gól, protože jsme furt věřili, že zkusíme power-play a bohužel jsme se k ní už nedostali."