SPA-LIB 2:1sn - Sparta udolala Bílé Tygry na nájezdy

2., pátek 12. 9. 2008
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Pöpperle - L. Procházka, Gulaši, Černošek, Jan Hanzlík, Ptáček, Cunik, od 21. navíc Vojta - Ton, D. Výborný, Ručinský - Netík, Broš, Kratěna - Koreis, Langhammer, Podlešák - Dragoun, Hrdel, Hromas - od 44. navíc Látal.
Liberec: Fikrt - Zíb, Modrý, Harant, Jareš, Žabka, Jiruš, Hunkes, Derner Klimenta, Plodek, Pabiška - Bartovič, Blatný, Šachl - V. Nedorost, Kašpařík, Pletka - Dušek, Podkonický, S. Procházka.
Branky a nahrávky: 44. Broš (Výborný, Ručinský), rozhodující nájezd Ton, 11. Pletka (V. Nedorost, Kašpařík). Rozhodčí: Šír - Bejček, Bádal. Vyloučení: 6:12, navíc Podlešák, L. Procházka - Harant, Žabka všichni 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 7766.
I druhý zápas v sezoně se podařilo Spartě vyhrát. Bílí Tygři dlouho bránili jednobrankové vedení, Michal Broš však ve třetí části vyrovnal a v samostatných nájezdech vystřelil vítězství Petr Ton.

První zápas sezony v holešovické Tesla Areně měl vcelku poklidný rozjezd, obě strany se soustředili především na defenzivu. František Výborný dal po výkonech v zápase v Litvínově opět důvěru Tomáši Pöpperlemu, do branky hostů se postavil namísto Milana Hniličky dvojka Michal Fikrt. Ten se sparťanskými útočníky ale neměl zpočátku příliš práce. Tempo se začalo stupňovat až po několika vyloučeních a z první velké šance se při trestu Černoška po rychlém úniku prosadil Václav Pletka. Kašpařík našel Nedorosta na modré čáře, ten si objel Tomáše Pöpperleho, osamocenému brankáři se ještě podařilo vypíchnout puk před bránu. Tam už měl jednoduchou práci Pletka, který zasunul kotouč do prázdné. Hosty gól nakopnul, v další šanci se ocitl Blatný. Domácí se snažili prosazovat kombinačně, obrana soupeře však byla kompaktní, a tak Ton a Výborný mohli střílet jenom z úhlu. Po první třetině tedy hosté hájili hubený náskok.

Druhá třetina se nesla ve znamení permanentního náporu Sparty a pečlivé zatažené obrany Bílých Tygrů. Ti se navíc často uchylovali k faulům a dávali tak prostor domácím útočníkům. Hned první vyloučení Duška málem potrestal Netíkův útok, slušnou šanci měl i střídající Ton. Sparta měla optickou převahu na ledě, jejich snaze však chyběl nápad nebo důraznější zakončení. Taktikou svázané utkání nenabízelo příliš atraktivity, a tak diváci uvítali zpestření ve formě žádosti o ruku své slečny jednoho z fanoušků v rudém dresu. Do konce druhé části hrála Sparta ještě několik přesilovek, z vyložených šancí se jí nepodařilo přetavit ve vyrovnání ani jednu. Na druhé straně pak zahrozil z brejku Boris Žabka, Pöpperle ho jistě vychytal.

Do poslední dvacetiminutovky se Sparta vřítila s cílem zápas otočit, první šanci měl však hostující Pabiška. Hned na to přišla dvě vyloučení hostí a sparťané měli možnost dvojnásobné početní výhody. Když už to vypadalo, že Broš spálil poslední šanci před návratem Jareše na led, TESLA Arena přece jen propukla v jásot. Zmiňovaný Michal Broš dostal přes brankoviště rychlý pas kapitána Davida Výborného a zasunul puk za čáru. Hosté nejspíš už čekali na prodloužení a dál urputně bránili. I když oslabení z jejich strany dál pokračovala, málokdy se útočníkům Sparty povedlo ohrozit skvěle chytajícího Fikrta. Bekům se dařilo odrážet střely od modré a pokrýt útočníky před brankovištěm. S přibývajícími minutami tlak sílil, ale dostat se do vedení v základní hrací době už bylo pro Spartu nad její síly. Po šedesáti minutách tedy platil stav ze 44. minuty 1:1.

V následném prodloužení se síly relativně vyrovnaly. Bílí Tygři těžili z toho, že měli možnost si v utkání hru ve čtyřech mnohokrát vyzkoušet. Hned na začátku mohl zápas ukončit Zíb a z protiútoku Broš, oba gólmani si však úniky pohlídali. Domácí se možná obávali nájezdů více a tak ani v závěru pětiminutového prodloužení nepřestali útočit. Přes všechnu snahu však na penalty přeci jen došlo.

O bodu navíc rozhodl sparťanský sniper Petr Ton svým typickým bekhendovým blafákem ve druhém kole trestných střílení. Po něm mohl udržet naději libereckých šelem Pletka. Tomáš Pöpperle si jeho střelu mezi betony pohlídal a vyrazil slavit premiérovou výhru v sezoně na domácím hřišti.

Hráči utkání byli vyhlášeni za obě mužstva brankáři, Michal Fikrt a Tomáš Pöpperle.

František Výborný (Sparta): "Čekali jsme těžké utkání, protože Liberec v minulém zápase prohrál. Hrál výborně zezadu a dal první gól, který mu hodně nahrál. Na našich hráčích byla vidět velká motivace, možná až přemotivovanost. Hlavně v první třetině. V té Liberec byl lepší. Ve druhé a třetí třetině jsme se zvedli, byli jsme lepší, měli jsme šance, ale bohužel jsme je neproměnili. Za vybojované, vydřené vítězství jsme ale rádi. Tým to posílí."

Vladimír Čermák (Liberec): "Sparta je v této sezoně favorit, ale my jsme na jeho půdu přijeli se záměrem uhrát tady body, protože jsme v minulém duelu neuspěli. V první a ve druhé třetině se nám dařilo plnit taktiku, ale bohužel jsme to nedotáhli do konce. Bylo tam časté vyloučení, které nás stálo dost sil a Sparta v té síle, kterou má, vyrovnala. Na penalty už je to buď a nebo."