SPA - LIB - 1:4 - Sparťanská sezona končí

předkolo 3, pátek 9. 3. 2018
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Aittokallio – Michálek (A), Pavelka, Kulda, Ďaloga, Mikuš, Voráček, Piskáček – Řepík (C), Hlinka, Buchtele – Jarůšek, Pech (A), Říčka – Kudrna, Klimek, Reichenberg – Uher, Černoch, Pšenička.
Liberec: Will – Ševc (C), Pyrochta, Šmíd (A), Maier, Derner, Jánošík – Jašek, Jelínek (A), Krenželok – Bakoš, Redenbach, Ordoš – Bulíř, Filippi, M. Kvapil – Lakatoš, Vlach, Dlouhý.
Branky a nahrávky: 54. Říčka (Mikuš, Pech) - 43. Lakatoš (Vlach), 49. Jelínek (Ševc, Pyrochta), 54. Filippi, 59. Vlach (Jelínek, Jánošík). Rozhodčí: Hejduk, Pražák – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 2:6. Bez využití.  V oslabení: 0:0. Diváci: 10 575. Střely na branku: 37:18. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4. Nejlepší hráči utkání: Jaroslav Hlinka - Roman Will. Konečný stav série: 0:3.
Sparťané nedokázali zvítězit ani v třetím utkání předkola play off, a sérii s Libercem tak prohráli v nejkratším možné čase 0:3 na zápasy. V utkání na ledě O2 areny, kam se série přesunula ze severu Čech, se na první gól čekalo dlouho, až do 43. minuty, kdy se Bílí Tygři poprvé prosadili. O pět a půl minuty později už hosté vedli 2:0. Sparťané dokázali vykřesat naději díky snížení Roberta Říčky, ale Liberec si vzal bleskově po pouhých 15 sekundách dvoubrankový náskok zpět díky samostatnému úniku Tomáše Filippiho. Třetí výhru a postup poté potvrdil čtvrtou trefou do prázdné branky.

Fotogalerie

Opatrný začátek? Kdepak! Oba týmy od úvodního vhazování jasně dávaly najevo, jak moc je toto utkání důležité. Vůbec první střeleckou šanci zápasu obstarala Sparta. Ďaloga předal kotouč Říčkovi, který byl sám před Willem, ale svým zakončením trefil pouze libereckého brankáře. Sparťané nadále sváděli se svým soupeřem vyrovnanou podívanou a při další šanci byl opět v hlavní roli obránce Ďaloga. Fyzicky dobře vybavený bruslař prosvištěl půlku hřiště a v přečíslení dva na jednoho naservíroval kotouč Pšeničkovi. Sparťanský mladík svou gólovou tutovku promarnil a minul branku.

Liberec v úvodu utkání sice vystrkoval růžky, avšak do své první velké příležitosti se prakticky dostal až po deseti odehraných minutách. Jašek vystihl špatnou rozehrávku domácích, na jeho adresovaný pas Jelínek sice dosáhl, ale z bezprostřední blízkosti nastřelil jen Aittokalliovu hruď. Sparťanům se nedařilo využít hned několik chybiček v hostující obraně a krátce nato zahrozili hosté. Bakoš už dorážel do prázdné branky, ale proti jeho střele zázračně zasáhl sparťanský brankář svou hokejkou! Tato akce zároveň uzavřela celou první dvacetiminutovku.

Sparťané v první třetině svého soupeře přestříleli a na začátku prostředního dějství si zahráli již třetí přesilovou hru. V ní nejprve Liberečtí ujeli do brejku, který zakončoval Ordoš. Do střely skočil jeden z obránců Sparty, čímž rozjel další domácí útok. Pražané se usadili v útočném pásmu, Hlinka nahrával napříč celým pásmem na Pecha, ten ale v dobré střelecké pozici našel jen Willovu lapačku.

Domácí ve svém ojedinělém tlaku pokračovali i po skončení své přesilovky, avšak obrana v čele s libereckým brankářem odolala. Naopak postupnými kroky se Liberec osměloval a hned několikrát ohrozil sparťanskou klec. Ani na této straně kluziště se však skóre nepohnulo. Puk často měnil svého majitele, a tak další vetší šance do konce druhé třetiny k vidění nebyly.

Hráči nastoupili do třetí třetiny v poměrně opatrném tempu. Nicméně uplynuly přesně tři minuty a diváci v hale byli svědky prvního gólového zásahu. Dominik Lakatoš ustál souboj za brankou domácích, následně vypálil z otočky a puk si našel cestičku mezi Aittokalliovými betony. Sparta měla tím pádem na svých bedrech o to větší tlak, jelikož musela vyrovnat. To se jí ale nepodařilo ani v přesilové hře a naopak znovu udeřili hosté. V ponechané výhodě se napřáhl ke střele Ševc, jehož střelu se podařilo tečovat Petru Jelínkovi a ten dokázal usměrnit letící kotouč mimo dosah sparťanského brankáře.

V poslední desetiminutovce navíc musel být Aittokallio znovu ve střehu, když proti němu stál zcela nehlídán Kvapil. Domácí brankář nakonec měl obrovské štěstí, protože sparťany od třetího gólu dělily jen centimetry. Střela se otřela o tyčku a puk se poté ztratil pod sparťanským brankářem. Do konce utkání zbývalo necelých sedm minut a sparťané se za svou snahu přeci jen dočkali snížení. Mikuš z levého kruhu vybídl ke skórování Roberta Říčku, který už pouze nastavil hůl.

Radost sparťanů však netrvala příliš dlouho, pouze 15 vteřin. Sám na Aittokallia ujížděl Tomáš Filippi, který bekhendovým blafákem nedal domácímu brankáři šanci zasáhnout. Při závěrečné hře bez brankáře uklidil kotouč do opuštěné branky Jaroslav Vlach a zpečetil výhru Liberce. Sparťané tak prohráli 1:4 a sezona pro ně končí v předkole play off.

František Výborný (Sparta): "Dneska nemůžeme hráčům nic vytknout. Hrozně jsme tady chtěli hrát i zítra, ale bohužel z přesilovek nedáme gól, to je těžké. Pak inkasujeme gól se štěstím. Jak se říká, připravenému štěstí přeje, a to nás letos nepotkalo. Je to smutek, protože jsem věřil, že se zvedneme. Věřím, že se Sparta z toho poučí a zase bude dobrá. Tohle určitě není příčka, kde by chtěla být. Přestože je liga vyrovnaná, Sparta by měla být výš. Věřil jsem, že vyhrajeme 1:0, že dáme gól ve třetí třetině. Byli jsme aktivní, měli jsme šance. Ale Liberec dá góly z přesilovek a my ne. Jsou tam nejlepší hráči, které máme, ale neprostřelíme to. Dneska to byl kámen úrazu, protože jsme mohli jít do vedení. Byli jsme minimálně vyrovnaným soupeřem."

Filip Pešán (Liberec): "Nechtěli jsme hrát hokej nahoru dolů, protože jsme věděli, že tady může přijít spousta vyloučení, také spousta gólů, což jsme nechtěli. Chtěli jsme se zatáhnout, změnit trochu tempo hry oproti domácím zápasům a myslím, že se nám to povedlo. Rozhodovalo se dnes v malých detailech. Hráči Sparty nevynechali absolutně ani jeden puk, nepustili ani metr ledu. Viděl jsem extrémně bojovnou Spartu, extrémní nasazení od všech hráč, ale my jsme se domácím vyrovnali a byli možná o chloupek lepší."