4. 4. 2021 | Martina Nová

SPA - LIB 1:3 - Po tuhém boji bez výhry

SF2, neděle 4. 4. 2021
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Salák – Dvořák, Jurčina (A), Polášek, Košťálek, Němeček, Pavelka, Jandus – Sobotka, Horák, Řepík (C) – Buchtele, Pech (A), Forman – Rousek, Tomášek, Kudrna – Šmerha, Sukeľ, Zikmund.
Liberec: Kváča – Vitásek, Knot, Rosandić, Kolmann, Derner, Hanousek, Havlín – Birner (A), Musil, Lenc – Najman, Gríger, Bulíř – Vlach, Jelínek (C), Špaček – Rychlovský, Šír, Pavlík.
Branky a nahrávky: 60. Tomášek - 8. Bulíř (Lenc, Gríger), 52. Musil 59. Bulíř (Gríger, Lenc). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 5:4, navíc Vlach 10 min OT. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: Hráno bez diváků. Střely na branku: 23:35. Průběh utkání: 0:3, 1:3. Stav série: 0:2.
Ve druhém domácím utkání semifinále proti Liberci se sparťané nedokázali vypořádat se skvěle chytajícím Petrem Kváčou. I když Alexandr Salák dlouhou dobu držel naše naděje, nakonec kapituloval třikrát. V samém závěru zmírnil prohru David Tomášek a sparťané padli 1:3. Série pokračuje ve středu a ve čtvrtek v Liberci.

Do druhého zápasu semifinálové série vkročily oba týmy opatrně. Hra byla rychlá, nicméně ani jeden z celků se nedostával do větších šancí. Výhoda však přišla v sedmé minutě pro Liberec v podobě přesilové hry, kterou Severočeši dokázali využít. Po krátké kombinaci se pod břevno trefil Michal Bulíř. V dalším průběhu hráli prim oba brankáři, kteří úspěšně čelili jakýmkoliv pokusům, do kabin se tedy již skóre nezměnilo.

Nebylo tomu jinak ani ve druhé dvacetiminutovce. V úvodu musel hasit nepřehlednou situaci před svou brankou Alexandr Salák, Bílým Tygrům se ale nepovedlo prostrkat kotouč za čáru. Vzápětí se protiútokem předvedli domácí, nicméně Kváča měl své tyčky dobře postavené. Na ledě se začalo přiostřovat víc a víc, další vyloučení však v gól přetavena nebyla. V závěru dějství byla k vidění dokonce hromadná mela po dlouhém boji o kotouč u mantinelu. Situace skončila řadou vyloučených a přesilovou hrou Sparty, která se v podstatě celá přelila do třetí části.

I když početní převaha využita nebyla, Sparta byla velmi nebezpečná. Ve 44. minutě Kváču zachránila branková konstrukce, kterou nastřelil jeden z domácích. O dvě minuty později už to navíc vypadalo, že bude vyrovnáno, jenže trenérská výzva vše změnila. Předtím, než Kudrna dostal puk do sítě, jeden z jeho spoluhráčů atakoval libereckého gólmana v brankovišti.

V polovině posledního dějství se samostatným únikem předvedl Gríger, Salák ale zasáhl. Jenže nedlouho poté už sparťanský maskovaný muž kapituloval. Adam Musil obral v pravém kruhu o kotouč Dvořáka a zadovkou propálil Saláka. Domácí brankář ale nepolevil v pozornosti a uhasil téměř jistý gól. Musil s Birnerem se utrhli do přečíslení, druhý jmenovaný poslal křižnou přihrávku Musila pod břevno, ale puk skončil v lapačce. V závěru ještě sebral Kváčovi čisté konto David Tomášek.

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): "Náš výkon byl trošičku lepší, byli jsme bojovnější a mělo to trošku větší tempo, ale musím uznat, že Liberec byl oba zápasy lepší a zaslouženě vede 2:0. Když to hodně přeženu, tak musíme zlepšit všechno, protože děláme chyby v obraně a nedostáváme se do šancí. Proto jsme prohráli oba zápasy."

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): "Odvedli jsme tady dva velice dobré výkony a díky tomu máme dva body v této sérii, která samozřejmě nekončí. Je to boj o každý metr ledu, je to těžká série a vůbec nic není rozhodnuté. Jsem rád, jak jsme se toho zhostili. Bylo to dnes vyrovnané, nám tam naštěstí padl druhý gól, který nám dal trošku víc klidu do závěru. Chci pochválit hráče od prvního do posledního, kteří dnes nastoupili."

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila