SPA - KVA 6:3 - Sparta vzdala hold výhrou

46., neděle 16. 2. 2020
Sparta - Karlovy Vary SPA - KVA
Sparta: J. Sedláček – Kalina, Blain, Jurčina, T. Pavelka, Tomáš Dvořák, Košťálek – Rousek, Sukeľ, Řepík (C) – Kudrna, V. Růžička, Říčka – Buchtele (A), Pech (A), Forman – Pšenička, Vitouch, Dvořáček.
Karlovy Vary: Bednář – Šenkeřík, Stříteský, Graňák (A), Plutnar, M. Rohan, D. Mikyska, Šafář – T. Rachůnek (A), Gríger, Flek – T. Mikúš, Vildumetz, O. Beránek – V. Polák, Černoch, Kohout – Koblasa, Skuhravý (C), Vondráček.
Branky a nahrávky: 4. Kudrna (Vitouch, Blain), 17. Dvořáček, 29. Buchtele (Forman, Pech), 30. Tomáš Dvořák (V. Růžička, Košťálek), 39. Dvořáček (Kudrna), 52. Sukeľ (Košťálek) – 20. Černoch, 36. Vondráček (Koblasa, Černoch), 40. Šafář (Bednář). Rozhodčí: Horák, Pešina – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:8. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 15 077. Střely na branku: 50:17. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:2, 5:2, 5:3, 6:3. Nejlepší hráči utkání: David Dvořáček - Jiří Černoch.
Celkově jedenáctý ročník akce "Sparta vzdává hold" završili sparťané výhrou! V nedělním utkání, kterému předcházel slavnostní ceremoniál a poděkování čtyřem legendám české kriminalistiky, byl náš tým lepším mužstvem a zaslouženě si dokráčel pro vítězství 6:3. Díky akci Sparta vzdává hold se navíc na konta nadací Integrovaného záchranného systému vybralo skvělých 540.000 korun! Už v úterý 18. února čeká sparťany domácí duel proti Mladé Boleslavi.

Fotogalerie

Utkání předcházel slavnostní ceremoniál Holdu, v němž sparťané ocenili čtyři legendy české kriminalistiky. Už po 35 vteřinách hry došlo k prvnímu trestu, jenže naši hokejisté Plutnarovo vyloučení nepotrestali. Ve čtvrté minutě si ale našel odražený kotouč Andrej Kudrna, jenž prolomil své čekání na gól a otevřel skóre. Následné současné vyloučení Matúše Sukeľa s Ondřejem Beránkem odstartovalo sérii trestů. Přestupky Jeremieho Blaina a Matěje Stříteského však potrestány nebyly.

Gólem neskončily ani pokusy Davida Dvořáčka s Martinem Rohanem, velkou šanci zahodil po slibné kombinaci také Robert Říčka. Sparta následně dostala svého soupeře pod tlak, při kterém Matúš Sukeľ netrefil odkrytou branku. Na druhé straně zahodil obrovskou šanci Martin Kohout, po jehož pokusu ujeli sparťané do přečíslení a přihrávku Davida Dvořáčka si hostující obránce srazil do sítě. Vzápětí putoval na trestnou Lukáš Rousek, jenže zahrozil náš tým. Miroslav Forman tváří v tvář Janu Bednářovi neuspěl, naopak na druhé straně se po Rouskově návratu prosadil z pravého kruhu Jiří Černoch.

Druhá třetina začala stejně, jako odstartovala ta první - trestem Energie. Sparta však přesilovku nevyužila, výraznou šanci měl až po návratu Davida Grígera útočník Miroslav Forman, kterého už podruhé v utkání vychytal Jan Bednář. Náš tým nepolevil, naopak na soupeře více zatlačil a byl odměněn. Obkroužení branky v podání Michala Řepíka a střela Miroslava Formana z druhé vlny ke gólu nevedly, při pěkné akci a zakončení volného Jana Buchteleho už ano.

Na časomíře uběhlo jen 41 vteřin, když si do levého kruhu najel Tomáš Dvořák a střelou na zadní tyčku navýšil sparťanské vedení na rozdíl tří branek. Svěřenci Miloslava Hořavy a Josefa Jandače byli při chuti, branku Energie zasypávali i nadále, ale když už trefili branku, zakročil Jan Bednář. Mladý brankář si poradil i s pokusem Michala Řepíka a držel naděje svého mužstva. Energie zahrozila z ojedinělé akce, kdy Jakub Sedláček namazal zpoza branky Ondřeji Beránkovi, ale ten pálil mimo.

Naše defenziva polevila i vzápětí, což už před brankou volný Tomáš Vondráček potrestal a ve vlastním oslabení minul při přečíslení dvou na jednoho Martin Kohout. V závěru třetiny ovšem sparťané předvedli parádní ťukec, na jehož konci stál David Dvořáček a střelou z mezikruží si zadělal na hattrick. To však nebylo všechno, protože osm vteřin před přestávkou ujel po levé straně Ondřej Šafář, jehož střela Sedláčkovi pravděpodobně zaplavala a skončila v síti.

Sparta vstoupila do třetí části aktivně, jenže šestému gólu zabránil Jan Bednář a náš tlak utlumilo vyloučení Miroslava Formana. Brankář Jakub Sedláček však odolal střele Matěje Stříteského, pokusu Petra Koblasy i velké šanci Tomáše Mikúše. Karty se obrátily v dalších minutách, ve kterých hráli sparťané dvě přesilovky v krátkém sledu. Tlak Sparty sílil, až sevřela Energii kolem její branky a důrazný Matúš Sukeľ doklepl na hranici brankoviště puk do sítě, čímž poslal sparťany do vedení 6:3.

V závěrečných minutách už sparťané bavili diváky nápaditou kombinací, která však přicházela na úkor efektivity. Ofenziva Karlovarských už se na útočnou polovinu dostávala sporadicky, proto sparťané za podpory patnácti tisíc diváků kráčeli za ziskem tří bodů. Hlučná aréna utichla jen při srážce sparťanského útočníka s Janem Bednářem, po které byl mladý brankář otřesený. Utkání však dochytal a nebýt jeho, Sparta se mohla radovat i z vyššího vítězství.

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): "Víme, že Vary hrají výborně a mají výbornou sezonu, takže jsme se připravovali na těžký zápas. Poté, co vyhráli v minulém zápase 9:1, tak jsme věděli, že to nebude jednoduché, což se potvrdilo. Z hlediska ofenzivy jsme tam měli celkem dobré věci, ale z pohledu defenzivy jsme nezvládli konec první i druhé třetiny. A myslím si, že kdyby Vary využily šance, které měly, bylo by to ještě zajímavější. Ve třetí třetině jsme si to už hlídali a bylo to lepší."

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): "Chtěli jsme hrát aktivně, ale to se nám bohužel od začátku nepovedlo. Sparta měla lepší pohyb, byla víceméně ve všem lepší a převyšovala nás. Podle toho taky vypadal obrázek hry. I když se nám podařilo dát dvě kontaktní branky na konci první i druhé třetiny, tak nám Sparta vždy odskočila. Myslím si, že zápas kontrolovala a podala lepší výkon než my a zaslouženě vyhrála. Jsou soupeři, kteří nám sedí více a kteří méně, jako Sparta nebo Olomouc. Chtěli jsme dnes sérii porážek zlomit, ale Sparta nám nedala moc šancí."