SPA - KVA 3:4sn - Vítěznou sérii přerušila Energie

16., pondělí 15. 2. 2021
Sparta - Karlovy Vary SPA - KVA
Sparta: Salák – Dvořák, Jurčina (A), Košťálek, Polášek, M. Jandus, Němec, Kalina – Sobotka, Horák, Řepík (C) – Kudrna, Sukeľ, Říčka – Rousek, Pech (A), Forman – Dvořáček, Vitouch, Zikmund.
Karlovy Vary: Habal – Weinhold, Šenkeřík, D. Mikyska, Plutnar, Zábranský, Kowalczyk, Klejna – Hladonik, Kulich, Beránek – Koblasa, Černoch, Kohout – Rymon, Skuhravý (C), Vondráček (A) – Redlich, Osmík, Zabloudil.
Branky a nahrávky: 8. Polášek (Řepík), 26. Forman (Rousek, Pech), 27. Košťálek (Horák, Rousek) – 1. Koblasa (Weinhold, O. Beránek), 29. Vondráček (Osmík, Redlich), 59. Vondráček (Skuhravý), rozh. náj. Černoch. Rozhodčí: Vrba, Jeřábek – Rampír, Špringl. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: Hráno bez diváků. Střely na branku: 23:21. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:4.
Na konci třízápasové série na domácím ledě se sparťané vydali vstříc desáté výhře v řadě, do O2 areny přijely podruhé za posledních čtrnáct dní Karlovy Vary. Sparta dokázala proti Západočechům otočit nepříznivý vývoj i díky dvěma gólům obránců a odskočit na rozdíl dvou branek, jenže hosté ztrátu smazali a v samostatných nájezdech rozhodli o své výhře.

Tentokrát začal v brance Alexander Salák, který inkasoval hned z první střely. Petr Koblasa dostal přihrávku na levý kruh a přesouvajícímu se brankáři nedal jedinou šanci. Energetici dostali v pásmu až moc volného prostoru. Následně se hrálo ze strany na stranu, ale Sparta brzy srovnala krok. Adam Polášek svižně nahazoval od modré čáry a na první tyčce překvapil brankáře Habala, který nejspíše neviděl vůbec nic. Hostující trenér si ještě vyžádal výzvu pro postavení v brankovišti, ale sudí rychle rozhodli ve prospěch domácího celku – 1:1.

Ve druhé polovině úvodní třetiny dostali hosté k dispozici dvě přesilové hry, přičemž ta druhá byla čtyřminutová a přenesla se do druhé části. Jedinou nebezpečnou ránou byl pokus Skuhravého z pravé strany do tyčky, ale Salák podruhé neinkasoval.

Domácí zbytek oslabení přežili a sami se poté dostali do nadějných pozic. Lukáš Pech dostal přihrávku před branku, odkud ale Habala nepřekonal. Poté ujel Lukáš Rousek, ale tomu se klička a zakončení po ledě nepovedlo. Branka padla až následně, když se o obrat skóre postaral Miroslav Forman, jemuž se povedlo zužitkovat přihrávku před branku od Lukáše Pecha – 2:1. O necelou minutu později přišla třetí trefa pražského celku, ale ta nakonec po delší debatě nebyla uznána a Spartu čekala přesilovka.

A ta byla hned po čtrnácti sekundách využita. Jan Košťálek dostal nabito před levý kruh a svižným zakončením ke vzdálenější tyčce nedal Habalovi šanci zasáhnout. Energie se ovšem velice rychle vrátila do utkání. Tomáš Redlich obral posledního obránce na modré čáře o kotouč a unikal sám na Saláka, kterého ale nepřekonal. Ujala se až druhá dorážka Tomáše Vondráčka v brankovišti. Energetici se pokoušeli být nadále aktivní, ale obrana Sparty byla neprostupná. V přesilovce Sparty ujel hostující Kohout, ale jeho bekhend u pravé tyčky skončil na břevně.

Třetí třetina začala hodně bojovně a ani jeden celek si nedaroval kousíček ledu. Nadále se hrálo bez přerušení a vyložených šancí, Energie se tlačila hodně do útoku, ale obrana domácích nepřipustila nic nebezpečného. Necelé dvě minuty před koncem to vypadalo na konec nadějí pro Energii po vyloučení Šenkeříka, ale šestašedesát sekund před koncem třetí periody ujel Tomáš Vondráček, který si udělal prostor tělem a Saláka tváří v tvář prostřelil.

Na začátku prodloužení byla aktivnější Sparta, ale dvakrát se dobře zaskvěl Habal. Když už byl hostující brankář překonán, zakročil v brankovišti obránce. Nadstavba branku nenabídla, a tak se šlo do nájezdů.

Jako první se prosadil až v šesté sérii hostující Jiří Černoch a Lukáš Rousek na jeho zásah nedokázal odpovědět. Sparta tak po devíti výhrách poprvé prohrála.

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): "Neodehráli jsme úplně povedený zápas, od začátku utkání jsme tahali za kratší konec pomyslného provazu. Vary hrály s chutí, předváděly velkou bojovnost a zaslouženě vyhrály. Byli jsme horším týmem, pro nás jedině dobře, že hrajeme každý druhý den. Musíme se zlepšit."

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): "Jsem rád, že se nám podařilo ukončit nepříznivou sérii porážek. Na Spartě jsme odehráli velice kvalitní utkání. Nebýt krátkého výpadku ve druhé třetině, kde jsme inkasovali dvě branky, mohli jsme pomýšlet na výhru v základní hrací době. Myslím si, že jsme Spartě byli vyrovnaným soupeřem. Předvedli jsme velmi obětavý výkon, minimálně jeden bod jsme si zasloužili. V nájezdech se štěstí přiklonilo k nám, druhý bod je zejména zásluha brankáře Habala, který nás v utkání hodně podržel. Věřím, že se tímto zápasem odrazíme k lepším výkonům."