SPA - KVA 1:4 - Tonova branka na body nestačila

27., neděle 2. 12. 2012
Sparta - Karlovy Vary SPA - KVA
Sparta: Schwarz - Pilař, Sičák, Milam, Gřegořek, Philipp, Vallin, Krstev - I. Rachůnek, Broš, Tenkrát - P. Ton, J. Hlinka, Pacovský - Bahenský, Přibyl, Hovorka - S. Treille, Foster, Sekáč - Jánský. Trenéři: Jandač a Votruba.
Karlovy Vary: Závorka - D. Nosek, J. Drtina, MacDonald, Gulaši, Grman, Kloz, Gründling, J. Látal - Zaťovič, Pech, Bicek - T. Káňa, Vachovec, V. Polák - Skladaný, Skuhravý, Zucker - Heřman, Košťál, Pohl. Trenéři: Žemlička, Kverka a Kněžický.
Branky a nahrávky: 40. P. Ton (J. Hlinka, Pacovský) - 10. Zaťovič (Pech, Bicek), 38. D. Nosek (Pech, Bicek), 60. Pech (Zucker), 60. Zucker (Skladaný). Rozhodčí: Hodek, Hrubý - Bejček, Charvát. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 4328. Střely na branku: 30:31. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4.
P r a h a - Z třetího střetnutí s karlovarskou Energií vyšli sparťané bodově naprázdno. Jedinou branku Holešovických si připsal pouhých sedm desetin sekundy před koncem druhé dvacetiminutovky PETR TON, který snižoval na 1:2. V poslední minutě ale Vary přidaly další dvě branky, vezou z pražského ledu tři body a dostávají se v tabulce před Spartu.

Karlovy Vary vstoupily do duelu dvou celků pohybujících se na spodních příčkách tabulky o fous aktivněji, ale žádné útočné hody diváci nesledovali ani na jedné straně. Ve sparťanském dresu se poprvé představil navrátilec do obrany Karel Pilař, ovšem jeho obnovená premiéra pro něj nezačala ideálně. V půlce první třetiny odešel na trestnou lavici a Energie přesilovou hru využila bleskově už po devíti sekundách. Martin Zaťovič z mezikruží prostřelil Schwarze a poslal hosty do vedení.

Krátce nato hráli Karlovarští znovu v početní výhodě, která se jim ale nevydařila zdaleka tak dobře, jako ta první. Dokonce jim ujel Broš, ale mířil těsně vedle. I v následujících minutách byl domácí kapitán nejaktivnějším sparťanem u Závorky. Závěr úvodní dvacetiminutovky však znovu patřil Energii, Spartu zachraňoval při slabších chvilkách obrany Schwarz. Ten nakonec ustál i velký tlak hostí v posledních desítkách vteřin před přestávkou.

Do prostřední části už sparťané nastoupili o poznání aktivněji, dostávali se do šancí. V klíčových momentech ale selhávali v koncovce, nebo je vychytal Závorka, jako například šanci Treilleho. Vynutili si dokonce tři přesilové hry v řadě, ale neporadili si s nimi vůbec dobře. Až poslední početní výhoda přinesla nebezpečnější šanci, Milamovu střelu ale pokryl pozorný Závorka.

To Karlovarští s nabídnutou výhodou naložili mnohem lépe. Dvě sekundy před návratem vyloučeného Fostera do hry si z druhé vlny najel do pravého kruhu obránce David Nosek a prostřeli skrumáž před Schwarzem. Na toho se následně řítil také Pohl, ale jeho pokus vyrazil sparťanský gólman nad branku. Když už to vypadalo, že Energie půjde do závěrečné části s dvoubrankovým náskokem, nabral Petr Ton Hlinkovu nahrávku na backhand a přehodil přesouvajícího se Závorku pouhých sedm desetin vteřiny před sirénou.

Žádná divoká sparťanská stíhací jízda za vyrovnáním se nicméně ve třetím dějství nekonala. O početní výhodu domácí přišli, když se záhy po vyloučení karlovarského hráče pakoval na trestnou i sparťan. Ani jeden z týmů se ale nemohl prosadit, zápas se změnil v úporný hokej bez výraznějších šancí.

Dvě a čtvrt minuty před koncem zápasu sáhl kouč Jandač k power play. Nejprve Sparta zamkla bránící pětici, nebezpečně pálil od modré Pilař, jehož pokus se odrazil těsně vedle, poté u tyčky nedokázal puk procpat za Závorku Přibyl. Následně už se domácí v útočném pásmu neudrželi. Lukáš Pech prázdnou branku nejprve těsně přestřelil, podruhé už mu to ale vyšlo, když obral o puk Hlinku. A definitivní tečku za pro Spartu nepovedeným duelem udělal 21 vteřin před koncem David Zucker, který proklouzl obranou a dostal puk za Schwarzova záda.

Jan Votruba (Sparta): Dnes to bylo velice nepovedené utkání. V první třetině jsem podali velice laxní výkon a nebýt Schwarze, tak jsme prohrávali vyšším rozdílem. Nedokážeme si to vysvětlit v zápase, kdy hrajeme vlastně o šest bodů. Doufali jsme, že gól v závěru druhé třetiny nás nakopne. Bohužel ve třetím dějství jsme si těch šancí nedokázali vypracovat dostatek a v závěru jsme navíc inkasovali další dvě branky. Rozhodně dnes nemůžeme být spokojeni s výsledkem ani předvedenou hrou.

Jaromír Kverka (Karlovy Vary): My jsme dnes nadmíru spokojení. První třetinu jsme měli spoustu šancí, bohužel jsme využili jen jednu. Když na konci druhé třetiny Sparta snížila v poslední vteřině, tak mi trochu zatrnulo. Navíc jsme tam měli naše nejzkušenější hráče. Z toho se musíme poučit. V třetí třetině jsme přestáli tlak domácích a v závěru rozhodli o našem vítězství.