25., neděle 6. 12. 2020
Sparta - Kometa Brno SPA - KOM
Sparta: Machovský – Němeček, Jandus, Piskáček (A), Košťálek, Dvořák, Kalina, Polášek – Sobotka, Horák, Řepík (C) – Rousek, Tomášek, Buchtele – Říčka, Pech (A), Šmerha – Dvořáček, Sukeľ, Zikmund.
Kometa Brno: Vejmelka (21. Klimeš) – Zbořil, Pyrochta (A), Freibergs, Němec (A), Gulaši, Král, Hájek – Zaťovič (C), Holík, Mueller – Horký, Klepiš, Schneider – Svoboda, Süss, Vincour – Plášek, Malý, Kunc.
Branky a nahrávky: 10. Košťálek (Pech), 15. Šmerha (Zikmund, Němeček), 19. Horák (Řepík, Sobotka), 30. Řepík (Horák, Sobotka), 33. Horák (Jandus, Němeček), 47. Rousek (Buchtele, Tomášek) – 14. Mueller (Zaťovič, Němec). Rozhodčí: Jeřábek, Obadal – Kajínek, Hynek. Vyloučení: 5:5. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: Hráno bez diváků. Střely na branku: 29:21. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 6:1.
První šlágr sezóny proti Kometě Brno vyšel sparťanům na jedničku, náš tým v neděli odpoledne po povedeném výkonu sestřelil moravský tým vysoko 6:1! Dvakrát se v utkání prosadil útočník Roman Horák, po jedné brance k vítězství přispěli Jan Košťálek, Michal Řepík, Lukáš Rousek a Tomáš Šmerha, přičemž pro posledního jmenovaného to byl vůbec první start i zásah v rudém dresu.

Do prvního derby aktuálního extraligového ročníku vstoupili lépe domácí sparťané, kteří pravidelně ostřelovali Vejmelkovu klec a snažili se co nejrychleji otevřít skóre. V první početní výhodě, jež získali po vyloučení Jana Süsse, se jim to sice nepodařilo, v té další už jim ale šlo štěstí naproti. V čase 9:37 brněnského brankáře překonal Jan Košťálek, a Pražané se tak ujali vedení.

Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Jen pár minut nato vyrovnal z rychlého brejku Peter Mueller, na jehož zakončení do dolní části klece Machovský nedosáhl. Poté ale následovaly dva góly zase do té druhé branky – domácím vrátil náskok Tomáš Šmerha, na jehož trefu minutu a půl před přestávkou navázal Roman Horák. Po první části tak na kostce v O2 areně svítil stav 3:1.

Na druhou třetinu nastoupil do hostujícího brankoviště Klimeš, na kterého aktivní sparťané dlouho hledali recept. Domácí si na ledě udržovali převahu a většina dění se odehrávala v brněnském pásmu, jenže svěřenci dua Hořava–Jandač stále ne a ne přijít náhradníkovi na kloub. Pražští fanoušci u televizních obrazovek se dočkali až v početní výhodě v polovině dějství, kterou ve čtvrtý gól přetavil Michal Řepík.

Další důvod k radosti dostali jen o necelé tři minuty poté, když si přesnou tečí Jandusovy střely na hattrick zadělal Roman Horák, a prázdnou arénou začala hrát „Pátá“. Kometa pak měla v dalším průběhu periody šanci skóre zkorigovat po vykázání Roberta Říčky za hákování, ze kterého ale kýžené snížení nevytěžili. Sám Říčka pak těsně před sirénou na druhém konci ledové plochy z ideální pozice nezvládl rozšířit brankový účet Sparty, a do přestávky se tak šlo za stavu 5:1.

Závěrečnou fázi základní hrací doby odstartovali brněnští hráči další přesilovkou, ve které se jim ani tentokrát nepodařilo Machovského překvapit. I v pořadí celkem sedmý gól střetnutí si tak na své konto připsali domácí, když v čase 46:44 na rozdíl pěti branek z bezprostřední blízkosti brankoviště skóre upravil Lukáš Rousek. I další dění na ledě se neslo v režii pražského celku.

Hosté začali vystrkovat růžky až v samotném závěru základní hrací doby. Zhruba čtyři minuty před koncem se poprvé po delší době usadili před gólmanem soupeře a snažili se na něj zatlačit, následné vyloučení Luboše Horkého jim ale zase vzalo vítr z plachet. Poslední sekundy pak okořenila jen lehká strkanice před oběma střídačkami, a sparťané tak svého rivala v prvním sezónním střetnutí porazili vysoko 6:1.

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): „Myslím, že zápas hodně ovlivnil fakt, že jsme v první třetině měli tři šance a dali jsme z toho tři góly. Tím jsme se uklidnili a pak jsme to utkání měli ve své režii. Adam Polášek hrál velice dobře, ale na nějaké hodnocení jeho výkonnosti je ještě brzy, to až po více zápasech. Každopádně ho ale bereme jako velkou posilu.“

Jiří Horáček (HC Kometa Brno): „Takové utkání se nehodnotí úplně jednoduše. Připravovali jsme se na něj, ale jednoduchými chybami jsme se dostali do situace, kdy jsme prohrávali, a pak už jsme nebyli schopní výsledek zvrátit. Při některých situacích je pořád vidět to tréninkové manko, které se snažíme dohnat. Musíme si vše rozebrat.“