SPA - KOM 4:5 - Do finále postupuje Kometa

SF7, pondělí 14. 4. 2014
Sparta - Kometa Brno SPA - KOM
Sparta: Pöpperle - Piskáček, Krejčík, Sičák, Polášek, Philipp, Kubát, Pilař - Ton, Hlinka, Klimek - Kumstát, Pech, Rolinek - Forman, Přibyl, Buchtele - Simon, Divíšek, I. Rachůnek. Trenér: Josef Jandač.
Kometa Brno: Čiliak (2. Trvaj) - Hanzlík, Žižka, Kováčik, Kempný, Kuboš, Dlapa - Zohorna, Čermák, Pivko - T. Svoboda, Němec, Káňa - J. Svoboda, Koreis, Hruška - Vondráček, Burian. Trenér: Vladimír Kýhos.
Branky a nahrávky: 2. Pech, 2. Buchtele (Forman, Přibyl), 11. Rolinek (Kumstát, Pech), 43. Polášek (Divíšek, Přibyl) – 7. Čermák (Pivko, Zohorna), 16. Žižka (Zohorna), 23. Němec (Hanzlík, T. Svoboda), 26. Pivko (Kuboš, Zohorna), 30. Hruška (Koreis). Rozhodčí: Hribik, Pešina - Blümel, Pouzar. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 11928. Střely na branku: 26:29. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:5, 4:5. Nejlepší hráči utkání: Rolinek - Čermák. Konečný stav série: 3:4.
Ačkoliv sparťané předvedli snový vstup do rozhodujícího sedmého semifinále, když po minutě a půl vedli díky brankám Pecha a Buchteleho už 2:0 a vyhnali Čiliaka z branky, soupeře to nezlomilo. Ve druhé třetině třemi brankami během sedmi minut otočil skóre zápasu a vedl 5:3. Sparta celou třetí třetinu tlačila a povedlo se jí dotáhnout na rozdíl jedné branky díky přesilovkové trefě Poláška, poté už se ale neprosadila a končí na třetím místě. Kometa si zahraje o titul se Zlínem.

Do zápasu o všechno se Sparta vrhla s vervou a téměř okamžitě si vytvořila tlak, který v čase 1:22 vyústil v první branku. Po chybné rozehrávce Káni se k puku dostal Lukáš Pech a prostřelil Čiliaka mezi betony. To ovšem nebylo všechno, po sedmi sekundách už Pražané vedli 2:0. Ihned po buly přiťukl Přibyl kotouč Janu Buchtelemu, který si najel před brněnskou branku a trefil se k tyči. Po minutě a půl tak přišlo střídání v brance Komety, Čiliaka vystřídal Trvaj. Ten brzy čelil přesilovce Sparty po útočném faulu Tomáše Svobody. Divíškův křižný pas Kubát u tyčky promáchl, proti Kumstátovi už musel zkušený gólman zasahovat.

1:29
už po minutě a půl Kometa střídala gólmana, Čiliaka nahradil Trvaj

V sedmé minutě Kometa prakticky z první větší šance snížila, Pivkovu odraženou střelu dorazil za Pöpperleho kapitán Leoš Čermák. Poté opět bušili domácí a po další brněnské hrubé chybě přidali třetí trefu. Tomáš Rolinek se prosmýkl okolo Vondráčka a zblízka pálil, když už to vypadalo, že Trvaj kotouč má ve své moci, vykutálel se z jeho výstroje za brankovou čáru. Z gólového účtu úvodní dvacetiminutovky to stále nebylo vše, Kometě se pět minut před jejím koncem podařilo znovu snížit. Střelu Tomáše Žižky přizvedl Pech, Pöpperle reagoval na původní střelu a puk zapadl za něj.

Ani ve druhé části tempo nepolevilo. Přečíslení Kumstáta s Ivanem Rachůnkem proti Hanzlíkovi zhatila nepřesná nahrávka, o chvíli později byl exsparťan Hanzlík naopak u gólu na druhé straně. Jeho nahození od modré tečoval před brankou Vojtěch Němec. Sparta sice také dostala puk do branky a arena už bouřila, ale gól dosažený rukou nemohl být uznán. Následující minuty patřily jednoznačně Brnu. To se v přesilové hře po faulu Krejčíka dostalo poprvé v utkání do vedení, Kubošovu ránu od modré čáry dorazil do prázdné branky Libor Pivko.

To posadilo Kometu na koně a její nápor a zmatenost sparťanů vyústily v pátou trefu za záda Pöpperleho. Přečíslení dvou na jednoho zakončil po nabídce Koreise do vinglu Jan Hruška. Ještě o něco hůře mohlo být sparťanům, když Kubáta na trestné lavici doplnil Polášek a Brňané hráli 44 vteřin v pěti proti třem. Kritickou situaci však Holešovičtí přežili, a udrželi tak naději. V závěru druhé části skončil hodně bolestivě zápas pro Hanzlíka, který se po souboji s Kumstátem ocitnul na ledě mezi ním a mantinelem, z ledu musel být napůl odnesen a hned zamířil do nemocnice.

3.
Sparta obsadila v ročníku 2013/2014 třetí místo

Do třetí části naskočili Pražané odhodlaní se zápasem ještě něco udělat a brzy si vynutili faul. Po skončení signalizované výhody se do sebe ještě v rohu kluziště pustili Forman s Dlapou, bitka neměla jasného vítěze, ale o jednu či dvě rány víc rozdal brněnský bek. Sparta početní výhodu využila po půl minutě, kdy dorazil kotouč za Trvaje obránce Adam Polášek. Snížení sparťany nabudilo a většinu času trávili v útočném pásmu, kde systematicky dobývali Trvajovu branku.

Nejblíže byl po Pilařově nahození Divíšek, který zkoušel kotouč procedit mezi betony brněnského gólmana do branky. Čas ale rychle utíkal a vyrovnávací gól ne a ne přijít, i když vše podstatné se odehrávalo prakticky u jedné branky. V závěrečné power play už sparťanskou kombinaci brzdila nervozita a vítěz základní části vyrovnat nedokázal. Skončil tak na třetím místě, do finále proti Zlínu postoupila Kometa Brno.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): Rozhodla druhá třetina, kterou jsme prohráli 3:0. Ta nás stála sezonu. Možná, že nám ale ublížilo i to rychlé vedení, protože soupeř poté změnil hru a šel po nás. První třetinu jsme přesto vyhráli, ale ve druhé jsme si dali opět vlastní gól a pak jsme soupeře dostali do hry. My jsme ve třetí třetině měli dost podobných situací jako Kometa ve druhé, ale góly jsme nedali. Jsme hodně zklamaní, teď necítím nic.

Vladimír Kýhos (HC Kometa Brno): Vstup do utkání se nám vůbec nepovedl, ale pak jsme to rozjezdili a bylo vidět, že jsme hráli, co jsme si řekli. Už v zárodku jsme Spartě narušovali akce a byli jsme bruslivější. Myslím si, že jsme vyhráli po zásluze. Po dvou inkasovaných brankách jsme věděli, že je před námi 58 minut, tak jsme si říkali, že není potřeba panikařit. Rozhodujícím faktorem celé série byl soudržný výkon kluků. Je to parta. Máme jen pár zkušených hráčů, ale jinak jsou to hráči z Třebíče a Havlíčkova Brodu. Nezkušenost se projevuje doma, kde jsme nervózní, ale venku hrajeme dobře.